Négy hónapra tolnák ki az apasági szabadság kivételének időablakát
2024. október 29. – 20:16
A Nemzetgazdasági Minisztérium kedd esti közleménye szerint a még ma benyújtásra kerülő foglalkoztatási törvénycsomag részeként duplájára, a jelenlegi két hónapról négyre emelkedhet az apasági szabadság igénybevételéhez rendelkezésre álló időtartam. A minisztérium szerint a törvénymódosítási javaslat célja „minden édesapa számára nagyobb rugalmasság biztosítása az apasági szabadság időzítésében, ezzel is elősegítve a munka és magánélet közti egyensúlyt” – írja az MTI.
Jelenleg a gyermek megszületése – vagy örökbefogadása – után minden apának két hónapja van arra, hogy apasági szabadságot vegyen ki. Ez jelenleg tíz, legfeljebb két részletben kivehető extra szabadnapot jelent. A minisztérium szerint a két hónapos időtartam ugyanakkor sokszor nem elég ennek kihasználásához, ezért akarnak változtatni, hogy a lehető legtöbben tudjanak élni ezzel a lehetőséggel.
A változtatás azzal együtt, hogy a 2023-tól hatályos apasági szabadságot érintő módosításokkal már korábban megkétszereződött, ötről tíz napra nőtt az apasági szabadságnapok száma, kifejezetten jól hangzik. Azt viszont érdemes hozzátenni, hogy ezt a módosítást a kormánynak muszáj volt meglépnie, mert az uniós irányelv minimum 10 napban határozza meg az apák által kivehető fizetett szabadságot. Ennek értelmében egészen 30 napig is felmehetett volna a kormány, de végül úgy döntött, hogy a kötelező minimumot fogja teljesíteni.
Emellett az is fontos adalék, hogy a javaslatcsomagból változatlanul került bele a később elfogadott törvénybe az a pont, mely szerint a plusz 5 napra a munkáltató nem köteles teljes bért adni a munkavállalónak. Ezekre a napokra csak a munkabér 40 százaléka jár az apáknak, amiről a MASZSZ 2022 végén azt mondta, nehéz máshogy értelmezni, mint hogy a kormány nem akarja, hogy az apaszabadság második felét is kivegye az apák nagy része.
A munkáltatók szintén csak az apasági szabadság első öt napjának díját és annak közterheit tudják visszaigényelni.
Az MTI-nek megküldött közlemény szerint a törvénymódosítási javaslat az apasági szabadság lehetőségeinek kibővítése mellett tisztázná a készenléti munkakörrel kapcsolatos jogi aggályokat, valamint tartalmaz egy, a választáson való részvétel elősegítését célzó módosítást, továbbá technikai finomításokat javasol a munkavédelmi törvény és a bérpótlék szabályozásában.