Mit nyer és mit veszít a VI. kerület, ha betiltja az Airbnb-ket?

2024. szeptember 10. – 18:32

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Szeptember 15-ig szavazhatnak a terézvárosiak online és személyesen arról, hogy az önkormányzat tiltsa-e be az Airbnb típusú lakáskiadást a kerületben. A Soproni Tamás vezette önkormányzat érvei szerint a turistáknak kiadott lakásokra sokat panaszkodnak a lakók, és az ingatlanárak és a bérleti díjak emelkedéséért is részben a burjánzó rövid távú lakáskiadás felelős. Az önkormányzat ugyanakkor nem rejti véka alá, hogy az Airbnb-k sok adót hoznak a kerületnek és sok munkahelyet teremtenek, ezek pedig elvesznek, ha a lakók a tiltás mellett szavaznak.

A Téma legújabb adásában a rövid távú lakáskiadás szabályozása vagy tiltása ellen és mellett szóló érveket vitattuk meg. Ebben két vendégünk, Somló Iván, a lakáskiadókat képviselő Felelős Szálláskiadók Szövetségének alelnöke és Misetics Bálint szociálpolitikus, Karácsony Gergely főpolgármester tanácsadója volt segítségünkre. A vita legérdekesebb pontjai közül háromról adunk ízelítőt, amiért mindenképpen érdemes meghallgatni az adást.

Az Airbnb-ktől ürül ki a kerület?

A rövid távú lakáskiadással kapcsolatban a leggyakrabban hangoztatott érv az, hogy az ilyen lakások felfelé húzzák az ingatlanárakat és bérleti díjakat, hozzájárulva a szegényebb és középrétegek belvárosból való kiárazódásához. Misetics Bálint szerint ez egy egyszerű közgazdasági összefüggésből következik, mert ha kevesebb a hosszú távra bérelhető lakás, akkor az ilyen lakások ára felmegy. Ráadásul azt, hogy az Airbnb-knek hatásuk van az ingatlanárakra, széles szakmai konszenzus övezi, az MNB-től az IMF-ig több fontos intézmény is erre jutott.

Somló Iván nem vitatja, hogy az Airbnb-knek hatásuk van a lakáspiacra, de szerinte nem tudjuk, hogy valójában mekkora. Úgy gondolja, az infláció és a magas kamatszint jobban hozzájárul a lakásárak és bérleti díjak emelkedéséhez. A Terézvárosban ráadásul kifejezetten sok üres lakás van, ezek fejlesztésével jobban lehetne kezelni a lakhatási gondokat, mint az Airbnb-k tiltásával, mondta.

Szálloda vagy nem szálloda?

Misetics Bálint úgy látja, a lakhatási problémákon kívül is rontja a belvárosi kerületek, így Terézváros társadalmi szövetét, ha egyre több ember szomszédja nem egy másik lakás, hanem lényegében egy szálloda. Ez árt a szomszédsági kapcsolatoknak, átalakul a környéken a szolgáltató szektor, a helyi éttermek, kocsmák, kávézók, boltok a turisták igényeihez és pénztárcájához alakítják a kínálatukat, miközben az olyan szolgáltatások, amiket a helyiek vennének igénybe, a fodrásztól a szabóságig, eltűnnek.

Somló Iván szerint tévedés szállodakánt gondolni az Airbnb-re. Egyrészt mert a turisták is azért jönnek inkább lakásokba, és nem hotelbe, mert arra az élményre vágynak, mintha itt élnének a városban, így ők nem is biztos, hogy eljönnének, ha szállodában kellene szobát foglalniuk. Ráadásul míg egy szállodának van étterme, bárja, medencéje stb., az Airbnb-kben megszállók mindezt a városban veszik igénybe, ezzel üzletet teremtve a lakáskiadókon kívül egy sor másik vállalkozónak.

Mit veszít a kerület?

Soproni Tamás a Telexnek 7-800 millió forintra becsülte az összeget, amit az Airbnb-k adóként befizetnek a kerületnek, Somló Iván szerint inkább egymilliárd forint körüli összegről lehet szó. Ennek nagyobb része idegenforgalmi adó, kisebb része építményadó, amit elvileg a hosszú távú bérleményként kiadott lakások után is fizetni kellene. Csakhogy Somló szerint az albérletek nagyjából fele feketén működik, így az is a feketepiacot növelheti, ha a mostani Airbnb-s lakásokat az albérletpiac felé tolják. Az adóbevétel mellett pedig sok munkahelyet veszíthet a kerület, mert az Airbnb-k fenntartása sok munkahelyet teremt, ahogy a turistákat ellátó egyéb szolgáltatások is.

Misetics Bálint nem vitatja, hogy vannak a turisztikai lakáskiadásnak pozitív gazdasági hatásai, a kérdés az, hogy ezek ellensúlyozzák-e a negatív hatásokat, például hogy sok, a Terézvárosban dolgozó tanár, óvónő, szociális munkás már nem engedheti meg magának, hogy a kerületben, sőt a belvárosban lakjon. A kieső munkahelyeket pedig szerinte lehet, hogy fel tudják szívni egyéb szektorok, a szállodaipar, vagy a vendéglátás más, nem kifejezetten turistákra célzott szegmensei.

A témával részletes cikkben itt foglalkoztunk a Telexen.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!