Orbán Viktor tett egy nagyon erős utalást arra, ki lesz márciustól az MNB elnöke

2024. szeptember 8. – 18:28

Másolás

Vágólapra másolva

„Kell egy Erhard, aki korábban Matolcsy György volt, amíg el nem ment jegybankelnöknek, aki a gazdasági- és a költségvetési eszközöket egyszerre kézben tartó gazdasági csúcsminiszter, és ezt a cselekvési programot le tudja vezényelni. Ennek az embernek a személye összefügg azzal, hogy a március 1-jén sajnálatos módon bekövetkező jegybankelnöki szék megürülése milyen döntésekre sarkallja a kormányt. Nyilvánvaló, hogy aki odamegy, az nem lehet ez a csúcsminiszter, hogy egyenesen beszéljek. Az egyik gazdasági csúcsminiszter, a másik pedig jegybankelnök lesz.”

írta ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Facebook-oldalára egy hosszú bejegyzés végén, amely állítólag a Kötcsén előadott beszédének része. A szöveg burkolt utalás arra, hogy jövő tavasszal összevonhatják a Nagy Márton által vezetett Nemzetgazdasági Minisztériumot és a Varga Mihály által vezetett Pénzügyminisztériumot. A tárca nélkül maradó miniszter lesz Matolcsy György utódja a Magyar Nemzeti Bank élén.

Bár a bejegyzésből nem derül ki, az elmúlt évek dinamikáiból könnyű arra következtetni, hogy Nagy Márton lesz a gazdasági csúcsminiszter. Ő 2022-ben tárca nélküli miniszterként kezdett a kormányban, 2023 elején gazdaságfejlesztési miniszter, majd idén januártól nemzetgazdasági miniszter lett. Tavaly év végén vette át a kormányban a Gazdasági Kabinet vezetését.

Orbán bejegyzésében azt is írta: „Megvan a cselekvési terv. Bemutatva, bejelentve ugyan még nincs, nem vettük még politikai munka alá, de szoktunk rá úgy utalni, mint a békeköltségvetés, ami már bent van az íróasztalfiókban. Ez nagyjából így is van, és hogyha Matolcsy elnök úr nem kényszerít rá bennünket, akkor idő előtt nem is kell előhúznunk.

Ennek a békeköltségvetésnek, vagy cselekvési tervnek a középpontjában az áll, hogy a 2025-ös évben feltoljuk a gazdasági növekedést a 3-5 százalékos sávba. Olyan költségvetést kell csinálni, ami a pénzügyi egyensúly megőrzése mellett – ami a hitelminősítők meg az egész pénzügyi glóbusz miatt szükséges – képes 3-5 százalékos növekedést produkálni. Ez az alapja mindennek, és szerintem erre képesek vagyunk.”

Szerinte ezen kívül:

  • jelentős minimálbér-emelés jöhet;
  • megemelik a családtámogatások értékét;
  • és egy új kisvállalkozói programot indítanak.

Orbán Kötcsén a belpolitikai tér megváltozásáról is beszélt, amiről itt írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!