100 milliárddal nőtt Mészáros Lőrincék családi cégének értéke egy év alatt
2024. szeptember 4. – 11:02
Újra összeállította a Forbes a 25 legértékesebb magyar családi cég listáját. Most először fordult elő, hogy a tíz legnagyobb családi cég mindegyike százmilliárd forinti becsült értéket ért el, de a lap azt írja, érződik a NER bő tízéves támogatása is a rangsoron, leginkább abban, ahogy a Mészáros család elszakadt a mezőnytől. A Forbes szerint ezzel együtt vannak jól működő családi cégek, de sokuk nem tudja áttörni az üvegplafont, és egy olyan cég sincs a listán, amit 2010-ben vagy azután indítottak volna el.
Ez idén a tíz legértékesebb családi cég (a lista második fele online nem elérhető, csak a Forbes szeptemberi számában):
- Mészáros Csoport (627,5 milliárd forint); tulajdonos: Mészáros család
- MPF Holding (443,7 milliárd forint); tulajdonos: Felcsuti család
- Bonafarm csoport (366,5 milliárd forint); tulajdonos: Csányi család
- Duna Aszfalt (209,5 milliárd forint); tulajdonos: Szíjj család
- Gránit Pólus csoport (164,5 milliárd forint); tulajdonos: Demján Sándor örökösei
- Budapesti Ingatlan (BIF) Nyrt. (piaci érték: 149,3 milliárd forint); tulajdonos: Schmidt–Ungár család
- Hell Energy (142,7 milliárd forint); tulajdonos: Barabás család
- Master Good (128,8 milliárd forint); tulajdonos: Bárány család
- Jász-Plasztik (112,2 milliárd forint); tulajdonos: Kasza család
- Nitrogénművek csoport (110,6 milliárd forint); tulajdonos: Bige család
A Mészáros Csoport becsült értéke legutóbb 526,1 milliárd forint volt, azaz Mészáros Lőrinc csoportjának családi kézben lévő része egy év alatt több mint 100 milliárd forinttal tudta növelni az értékét.
Az idei listán újdonság, hogy újra szerepel a Hell Energy és a Barabás család, miután márciusban több mint négy év után döntés született a Fővárosi Törvényszéken a Hell tulajdonosai és a Forbes kiadója közötti polgári perben. A Barabás család a Forbes 2020-as milliárdoslistája miatt indított pert, a bíróság első fokon a Forbesnak adott igazat. A döntést megelőző négy évben érvényben volt a család által kért „ideiglenes intézkedés”, ami miatt a Forbesnak nemcsak hogy vissza kellett hívnia 2020 januárjában a milliárdoslistát tartalmazó lapszámot, de a bíróság eltiltotta a kiadót attól is, hogy személyes adatokat nyilvánosan közöljenek. A tiltás miatt tehát eddig nem írhatták le a Hell tulajdonosainak nevét, és a listákon sem szerepelhettek.