Gyorsult az infláció júliusban, az üzemanyagok drágultak a legjobban
2024. augusztus 8. – 09:00
A fogyasztói árak júliusban átlagosan 4,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön megjelent jelentéséből. Júniushoz képest átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek az árak, az üzemanyagok drágultak a leginkább, 3,8 százalékkal. Az éves maginflációs mutató 4,7%-ra, a negyedéves mutató szezonálisan kiigazítva 6,9%-ra ugrott, a Portfolio szerint ilyenre május előtt egy évig nem volt példa.
Az élelmiszerekért 2,7 százalékkal többet kell fizetni, mint tavaly júliusban:
- a cukor 46,3,
- a liszt 12,4,
- a sertéshús 10,7,
- a csokoládé és a kakaó 10,0,
- az éttermi étkezés 8,0, a gyümölcs- és zöldséglé 7,1,
- az étolaj 6,5,
- a tej 4,8 százalékkal lett drágább.
A tojás ára 14,7, a tejtermékeké 8,0, a száraztésztáé 7,6, a kenyéré 4,6 százalékkal csökkent, derült ki az adatokból.
Egy év alatt a szolgáltatások 9,1 százalékkal drágultak, ezen belül:
- a lakbér 11,7,
- a testápolási szolgáltatások 10,3,
- az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,1,
- a járműjavítás és -karbantartás 10,0,
- a lakásjavítás és -karbantartás 9,0,
- a sport- és múzeumi belépők 8,3,
- az üdülési szolgáltatás 5,6 százalékkal.
A ruhák, szeszes italok, dohányáruk ára 4,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezek közül a legjobban a dohányáru drágult, 4,3 százalékkal. Olcsóbb lett viszont a háztartási energia 4,5 százalékkal, a vezetékes gáz 9,3, az elektromos energia 2,1 százalékkal olcsóbb lett egy év alatt.
A Portfolio szerint váratlanul nagyot gyorsult az infláció, elemzőik 3,9 százalékos adatra számítottak, a lap azt írja, a jelek szerint a kötelező akciózás megszűnése után néhány árstopos termék ára kilőtt, de az üzemanyagoknál is érdemi gyorsulás alakult ki, az üdülési szolgáltatásoknál pedig nagyon jelentős a drágulás. A lap szerint a maginflációs adatok mutatják a legjobban az infláció gyorsulását, és kérdés, hogy emellett folytatja-e a kamatvágásokat a Magyar Nemzeti Bank.
Nagy Márton szerint a kormány letörte az inflációt
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az MTI-ben kiadott közleményében reagált az adatokra, szerinte a kormány „célzott beavatkozásai sikeresen letörték és visszaszorították az inflációt”. „Az online árfigyelő rendszer működtetése élénk kiskereskedelmi versenyt generál, és támogatja az infláció tartósan alacsony szinten tartását. Ez a rendszer nemcsak az árak átláthatóságát növeli, hanem hozzájárul a fogyasztók tájékozott döntéseihez is, ami hosszú távon erősíti a kiskereskedelmi piac stabilitását és fenntartja a gazdasági növekedést” – közölte a miniszter.