Elhanyagolja a nők problémáit a gyógyszeripar, a Richter viszont pont ebben lehet európai piacvezető
2024. augusztus 7. – 15:29
Tavasszal megvásárolt több nyugat-európai kutatócéget, az elmúlt hónapokban a budapesti tőzsde sztárja lett, kedden pedig a vártnál kedvezőbb második negyedéves eredményt közölt a Richter, Magyaroroszág legnagyobb gyógyszergyártója. A vállalat rendszeres fogamzásgátlásban már most piacvezető Európában, a következő években pedig nőgyógyászatra fókuszálva terjeszkednének tovább.
Június 11-én jelentette be a Richter, hogy 175 millió euróért, vagyis körülbelül 70 milliárd forintért megveszi a biotechnológiával foglalkozó belga vállalat, a Mithra Pharmaceuticals bizonyos részeit. Ezzel a magyar céghez került a korábban belga tulajdonban lévő Estetra SRL és Neuralis SA összes részvénye, valamint a Minthra Recherche et Développement SA egy része és egyes licenszjogai.
A vásárlások hírére a Richter árfolyama jelentősen emelkedett, Turek Péter, a cég nőgyógyászati vezetője pedig egy interjúban azt nyilatkozta: eddig is „volt egy nagyon erős marketingünk, sales funkciónk, kommunikációnk, van egy nagyon jó gyártásunk, több generációra visszanyúló hormongyártási, szteroid kémiai tudással, de eddig hiányzott az alap nőgyógyászati kutatás. Mostantól a piacok igényeire fejlesztéssel tudunk reagálni, ebben szignifikáns előrelépést látunk az eddigiekhez képest.” Vagyis a Richter korábban is a nőgyógyászatra specializálódott, de eddig nem volt meg hozzá a kutatásuk, amit most vásároltak be hozzá.
Ezermilliárd dolláros piac
Arról, hogy miért ebbe az irányba indultak el, Orbán Gábor vezérigazgatót kérdeztük. Orbán azzal kezdte, hogy hiába a világ lakosságának a fele nő, a gyógyszerpiacon ők egy kicsit háttérbe vannak szorítva. Talán kevesen tudják, de mind az embereken végzett klinikai vizsgálatokban, mind az állatkísérletekben inkább férfiakon, vagy állatok esetében hím egyedeken végzik a kísérleteket, hogy a női ciklus ne zavarjon be a kutatásokba.
A nők életminőségében, társadalmi érvényesülésében elég sok egészségügyi paraméter játszik szerepet, a cél pedig az lenne, hogy ezek valójában ne akadályozzák a lehetőségeiket. Mire gondolunk? A terhesség, a sikertelen teherbe esési próbálkozások, az endometriózis, a fertőző betegségek, a mióma, a menopauza, a női ciklus velejárói mind-mind negatívan érinthetnek nőket különböző életszakaszaikban. Ha sikerül gyógyászati fejlesztésekkel enyhíteni ezeken a hátrányokon, az a nők társadalmi helyzetének javulását is elősegíti.
A McKinsey amerikai tanácsadócég szerint a nőgyógyászat, a női egészség összességében egy 1000 milliárd dolláros piac, ami a világ GDP-jének több mint egy százalékát jelenti. Bukta Gábor, a Concorde elemzési igazgatója szerint ez a terület a mérete ennek ellenére nincs a legnagyobb gyógyszergyártók fókuszában, akik inkább az idegrendszeri és onkológiai piacra fókuszálnak. A Richter ezért is specializálódik a női egészségre, amelyből a következő években egyre nagyobb szeletet hasítana ki magának.
A céget vezető Orbán Gábor szerint a nagy játékosok többsége kivonult erről a területről, az elmúlt években a német Bayer volt a piacvezető, de a Richter fokozatosan zárkózott fel hozzá. Orbán szerint ugyanis a német cég érezhetően nem fektet már új témákba, kollégákba, kereskedelembe, a Richter így jó pár német és francia bayerest fel is tudott venni.
Stratégiaváltás a Richternél
A Richter stratégiája sokáig az volt, hogy megvásárolt késői szakaszban levő fejlesztéseket és beszállt jó termékek forgalmazásába. Ha viszont a nagyok nem annyira fejlesztenek, kevesebb ilyen lehetőség marad. Sőt, ha a nagyok nem annyira fejlesztenek, akkor a kisebb specialisták sem indulnak el a fejlesztésekkel, hiszen nem tudják kinek eladni a fejlesztési csíráikat.
Ezt felismerve a Richter úgy döntött, hogy ő maga is belép a sor elejére, vagyis a saját kutatásba, hogy később ebből legyen eredeti készítménye. Ez nem könnyű feladat, egyedül csinálni lehetetlen, de ha a magyar cég talál majd szakmailag és pénzügyileg is jó partnereket, akkor sikeres lehet. A stratégia részeként a Richter június elején megvásárolta a belga Mithra Pharmaceuticals több kutatással foglalkozó cégét. Orbán Gábor erről azt mesélte: „Vakartuk a fejünket, senki nem látott még ilyen bonyolult tranzakciót.”
Nem sokkal később a Richter megvett egy másik belga céget, a BCI Pharmát. A Mithrához hasonlóan nekik is Belgium francia részén, Vallóniában, Liège városában van kutatásuk. Ez az amúgy fejlett Belgium egy kevésbé fejlett régiója, itt kevesebb a nagy kutatás-fejlesztési színvonallal, komoly tudományos eredményekkel rendelkező cég. A két cég a térség amolyan tudományos gyöngyszeme volt, és a Richter most azt tervezi, hogy saját tudásával, a két eddig külön dolgozó cég összeboronálásával egy nőgyógyászati kutatási központot épít ki.
A BCI a kináz enzim kutatásában olyan molekulákat tervezett meg és hozott létre, amelyek most már preklinikai jelölt állapotban vannak. A Richter ezeket fejlesztené tovább és használná fel nőgyógyászati rendellenességek gyógyszeres kezelésére.
A BCI-nek a liège-i biológiai kutatócsoportja mellett van gyártása is, a franciaországi Montpellierben. Orbán Gábor nagyon büszke erre a kifektetési sztorira, hiszen az azért ritka, hogy egy magyar vállalat ránt ki részeket egy csőd torkába kerülő nyugati vállalatból.
A csődből vásárolták ki
A Mithrával együtt a Richter megvette az estetrol nevű természetes ösztrogénre alapozott platformot, és egy erre alapuló, már piacra vezetett gyógyszer, valamint egy még fejlesztés alatt álló termék szellemi jogait. Ez utóbbi Orbán szerint egy nagyon ígéretes, törzskönyvezés előtt álló termék, amelynek a fejlesztése elhúzódott, így a cég nem bírta és gyakorlatilag csődbe ment.
A felszámolás előtt viszont egy pillanatra kinyílt egy időablak, és az európai csődeljárás szabályai alapján a Richter Gedeon meg tudott venni pár ígéretes, csak nagyon elzálogosított cégelemet. Ezek a Richternek ismerős és a cég fejlődési irányába beleillő részek voltak, amelyekért 175 millió eurót fizettek két korábban ebbe fektető amerikai hedge fundnak – úgy, hogy a vételár egy része megmaradt az esetleges későbbi jogi költségek kockázatára. Ennek a tranzakciónak két értékelése lehet, és az igazság alighanem a kettő között van:
- Az egyik szerint a csőd szélén álló belga cég értékes részeit megvett az „agresszív, keleti befektető”, aki a nagyon olcsó bevásárlással gyakorlatilag kirabolta a cégeket, az üzletből pedig a Mithra részvényeseinek nem jutott semmi.
- A másik szerint a Richter és a Mithra nagyon régi együttműködésben volt, és régi partnerként nem szerette volna, hogy az évtizedes közös munka eredményei csődbe menjenek. Ezért az utolsó percben megmentette a munkát, amely így megmenekült, hiszen azt amúgy nem folytatta volna senki.
Talán nem árulunk el nagy titkot, hogy a magyar Richter azért inkább az utóbbi magyarázatot érzi magáénak.
Nagyon részletesen nem fogunk belemenni, hogy milyen termékei lehetnek a Mithrának, de egyről, a bajokat okozó termékről (amely egy estetrol alapú hormonterápiás termékjelölt) mindenképpen érdemes beszélni. Ez a menopauza kezelésében alkalmazható gyógyszer az engedélyezés küszöbén áll, és mindenki (cégvezető, elemző) pozitív volt a tekintetben, hogy az engedély vélhetően meglesz. A kockázat inkább az, hogy mennyire széles körben lehet majd alkalmazni a gyógyszert. Mindenesetre a Richter nagy sikere, hogy a remények szerint megint egy eredeti molekulát birtokolhat.
Úgy tudjuk, hogy egyelőre ezt nem is értékelték be a felek a vételárban. Mindenesetre az új szerzemény ebben a tört évben 1 százalékkal növelheti a Richter forgalmát, ami 2 milliárd dollár esetében ez 20 millió dollárt pluszt jelent. A cég eredményét viszont rövid távon csökkentheti a termékjelölt, hiszen növelni kell miatta a kutatás-fejlesztésre szánt kiadásokat. A következő években viszont már nyereség jöhet ebből is.
Kiköltekeztek, de második félévben behozhatják
Az augusztus hatodikán bemutatott első féléves beszámolója szerint a Richter idén eddig 14,1 százalékkal növelte az eladásait, amely árfolyamhatással szűrve 12,5 százalékos bővülést jelent. Ez Európában kisebb (9 százalék), az Egyesült Államokban nagyobb (19 százalék), Latin-Amerikában és Ausztráliában pedig ennél is jelentősebb bővülést jelent.
Az idei osztalékfizetéssel és a fenti bevásárlásokkal a Richter az idei első félévben kissé kiköltekezett, elemzők szerint viszont megérte a készpénzállomány rovására a kiszemelt cégekbe fektetni, és a második félévben lesz lehetőség a készpénzállomány visszatöltésére. Már csak azért is, mert a Richter azon kevés cég között van, amelyik tényleg kevesebb különadót fizet 2024-ben, sőt annyira kedvező az adóterhelése, hogy a globális minimumadó alatt van a szint.
Azért, hogy ne legyen minden rózsaszín, a magyar gyógyszercég életében most inkább az ellátási láncok okoznak gondot, amit még sokkal nagyobb készletek tartása mellett is nehéz kiszolgálni, ez pedig nagy költség. Ami pedig a nőgyógyászat felfutását illeti, a most elkezdett eredeti kutatások csak a 2030-as években érhetnek be, de a vásárlásokkal máris olyan termékeket és bevételeket is kapott a cég, amelyek egyelőre elsősorban az európai, az amerikai nőgyógyászati piacról, illetve kisebb mértékben a japán piacról új bevételeket jelentenek.
A céges stratégia mellett a Richter a CSR-tevékenységét is a nőgyógyászatra húzza fel, Maliban (Bamakóban) például működtet egy menedékházat, ahol a nőknek egészségügyi problémáin igyekeznek segíteni. Itthon a Richter Rajt program keretében a hátrányos helyzetű térségekben fiatal lányok felvilágosítását segítik, hiszen az egészséghez való hozzáférés egyik eleme, hogy tudják, hogy szükségük lehet a gyógyszerekre.