Százmilliós kárt okoztak a vandálok tavaly a vonatokban, buszokban, HÉV-szerelvényekben

2024. június 2. – 10:15

Százmilliós kárt okoztak a vandálok tavaly a vonatokban, buszokban, HÉV-szerelvényekben
Megrongált utasfülke a magyar labdarúgó-válogatott szurkolóit a 2013. szeptember 6-i bukaresti világbajnoki selejtező mérkőzésre szállító vasúti személykocsik egyikén. Fotó: Rosta Tibor / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Évente több mint 100 millió forint kárt okoznak a rongálók a MÁV-VOLÁN-csoport járműveiben – jelentette be a csoport. A vonatok, Volánbuszok és HÉV-ek megrongálása bűncselekmény, és az elkövetett károkozások nemcsak az utasok környezetét, körülményeit teszik láthatóan rosszabbá, de fennakadásokat okozhatnak a közlekedésben, hiszen a sérült járműveket a helyreállítás idejére ki kell venni a forgalomból. A fedélzeti kamerák felvételei azért sokszor segítenek a tettesek elfogásában – jelezte a cég..

Tavaly olyan személyt is elfogtak, aki egymaga 2,4 millió forintos kárt okozott a MÁV-START 17 kocsijának megrongálásával. A graffiti is lehet rongálás, a lefestett kocsikat is kezelni kell, akár ki kell vonni a forgalomból, de a belső alkatrészek vagy kábelek eltulajdonítása, illetve a jegykiadó automaták rongálása – az okozott kár mértékétől függően – nemcsak kártérítési kötelezettséget, hanem akár szabadságvesztést is vonhat maguk után. Ha a megrongált járművek nem állhatnak forgalomba, az járműhiányt, járatkimaradásokat, zsúfoltságot, késéseket okozhat, ezt pedig az utasok szenvedik el.

A számok alapján a vonatok a legveszélyeztetettebbek. 2023-ban 157 lopásról és rongálásról érkezett jelzés, összesen több mint 83 millió forintos kárértékben. Kiemelkedően nagy problémát okoznak a járművekből eltulajdonított vezetékek. Tavaly összesen 153 graffitis rongálás történt, ez 12 millió forint költséget jelentett, csak a vonatok külső felületét tekintve összesen több mint 2500 négyzetmétert kellett letakarítani.

A HÉV hálózatán és motorvonatain is jelentős, évente több millió forintos kárt jelentenek a rongálások. A legtöbb esemény a H7-es, csepeli vonalon következik be. Jellemzően az ablakokat rongálják meg, karcolják össze vagy törik be, de az utastérben a paravánok sérülése és a jegykezelő készülékek leszerelése is gyakran előfordul.

A Volánbusznál a leggyakoribb károk közé tartozik az ülések összefirkálása, idegen anyaggal (rágó, folyadék) beszennyezése, a kárpit felhasítása, ilyen esetek sajnos hetente öt-hat alkalommal is előfordulnak. Csak az ülések újrakárpitozása éves szinten 13-14 millió forintba kerül. Még riasztóbb az, hogy a közlemény szerint agresszív utasok, vagy minden látható ok nélkül törnek be ablakokat, vagy úgy összeverekednek, hogy törik-zúzódik minden, amerre taszigálják, vagy ütik egymást.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!