Parragh László: A vártnál lassúbb lesz a kilábalás

2024. május 11. – 11:31

Másolás

Vágólapra másolva

„Én mindig a cégek nevében beszélek. A félreértés az lehet, hogy a kamarában sokszor ugyanazokkal a problémákkal szembesülünk, mint a gazdaságpolitikusok. Nem arról van szó, hogy én felvezetem a kormány döntését vagy tesztelem a közvéleményt. Hanem hogy világosabban, konkrétan fogalmazhatok. Nekem kevésbé kell populistának lenni, nyugodtak fogalmazhatok szakmaibban” – mondta Parragh László a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Népszavának, miután a lap megjegyezte, hogy nem mindig tiszta, hogy Parragh a cégek képviselőjeként vagy épp a kormány gazdaságpolitikai tanácsadójaként nyilatkozik.

Az interjú során kérdezték a kamarai hozzájárulásról is, ami ellen évek folyik a tiltakozás. „Mondhatnánk azt a kormánynak, hogy töröljük el a hozzájárulást, és adófizetői pénzből a költségvetés utalja át nekünk az abból egyébként befolyó ötmilliárd forintot. Egyszerűbb lenne az életünk, de akkor felmerül a kérdés, hogy mennyire függenénk a kormánytól” – mondta az MKIK elnöke, aki kifejtette véleményét a gazdaság jelenlegi állásáról is, ami az utóbbi időben növekedésnek indult. Parragh azt mondta, „a vártnál lassúbb lesz a kilábalás”.

„A gazdaság minden szereplője, a vállalkozások és a munkavállalók egyaránt óvatossá váltak az elmúlt évek sokkjai miatt. (...) Az igazi nehézségeket a külpiacok bizonytalansága okozza: az energiaárak, az Ukrajnában és a Közel-Keleten zajló háborúk okozta feszültségek, a német gazdaság gyengélkedése. Az egész világgazdaság átalakulóban van. Igaz, az USA még tartja a pozícióját, de Kína egyre inkább feltör, a technológia hatalmas léptekkel fejlődik.”

Az interjúban szóba kerültek az akkumulátorgyárak is, amelyek nehezen találnak munkaerőt. Parragh szerint „vannak még hazai tartalékok, de ezek korlátosak”, ezért van szükség vendégmunkások felvételére. „Ezzel a helyzettel a jövőben tartósan együtt kell élnünk, de jól kell ezt szabályozni. Tanulni kell az EU más országai által elkövetett hibákból, amelyek kulturális és társadalmi problémákhoz, feszültségekhez vezettek” – tette hozzá Parragh, aki a közte és a jegybankkal, valamint Matolcsy György közötti nézeteltérést úgy jellemezte, „hamu alatt izzó a parázs”. „Az, hogy ez a vita ekkora nyilvánosságot kapott és a sajtóban is folyamatos téma volt, nyilván nem szerencsés és nem is elegáns. Most úgy látom, hogy minden szereplő kicsit józanabbul ítéli meg helyzetet.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!