Bizakodó pénzügyi előrejelzéseket küldött a kormány Brüsszelbe
2024. április 30. – 21:16
Elküldte Brüsszelnek az évi konvergenciaprogramot a Pénzügyminisztérium, amiből úgy tűnik, hogy a kormány optimistán tekint a jövőre – írja a Hvg.
A középtávú, jelenleg a 2024-2028-as éveket lefedő tervezési dokumentumban, amely összefoglalóan mutatja be a kormány legfrissebb gazdasági és pénzügyi feltételezéseit.
A Hvg szerint már az irat bevezetőjében kiemelik: turbulens időszakon van túl a magyar gazdaság, amelyhez a háború, az infláció, és az uniós források blokkolása is hozzájárult. A tavalyi, 0,9 százalékos visszaesést a fogyasztások és a beruházások visszaesésére, illetve az építőipar gyengélkedésére vezetik vissza, de kiemelték, hogy az év második felében már megindult a magyar gazdaság szekere.
A jövőt illetően derűlátó a Pénzügyminisztérium, de a javulást a Nemzetgazdasági Minisztérium kommunikációjával ellentétben nem ahhoz kötik, folytatódik-e a háború. A kormány összességében 2,5 százalékos növekedéssel számol erre az évre, ami persze jóval alacsonyabb a korábban jósolt 4 százaléknál. Hosszabb távon, 2025-re és a későbbi időszakra már 4 százalékot remél a kormány.
A tárca úgy véli, hogy az export 2025-ben 6 százalékpontot érhet el, és hasonlóan felzárkózik majd az import is. Emellett a jövőben a munkanélküliség csökkenését várja a minisztérium.
A kormány a tavalyi 6,7 százalékos államháztartási hiány után erre az évre 4,5 százalékos deficittel számol. A Hvg szerint ez egy optimista jóslat, tekintve, hogy már 2024. első negyedévében majdnem elérte a teljes éves hiánycélt a költségvetési hiány. Ennek okairól egyébként itt írtunk.
A dokumentum szerint a költségvetési hiány 2026-ra csökkenhet az EU által elvárt 3 százalékos szint alá, ami optimistább, mint a Standard & Poor’s hitelminősítő véleménye.
Az államadósság esetében szintén bizakodó a kormány: a konvergenciaprogram szerint ennek GDP-arányos szintje fokozatosan közelíti az elvárt 60 százalékot, az idei 73,2 százalékos szint után 2028-ra már 62,8 százalékra csökkenhet.