Matolcsy: A kormányzati döntések rejtve, burkoltan támadják a jegybank függetlenségét
2024. február 29. – 13:39
Élesen bírálta Matolcsy György a kormány gazdaságpolitikáját – írja a Portfolio. A Magyar Nemzeti Bank elnöke ezt a BÉT Legek díjátadón mondta, mikor előadásában a lehetséges gazdaságélénkítő megoldásokról, a gazdaságot hajtó ágazatokról beszélt. Szerinte ilyenek a gyógyszer-, az egészség- és kreatívipar, az adatfeldolgozás, az informatika és a zöld átállás.
Matolcsy megjegyezte, hogy a kormány 2021-ben indított, fogyasztásra összpontosító politikája kudarcra van ítélve, és szerinte vissza kéne térni a beruházásorientált gazdaságpolitikára.
A három évvel ezelőtti váltás egyik mellékszálának tartja, hogy több nyílt és burkolt támadás is érte – és éri – a jegybank függetlenségét. Ilyennek tartja a Pénzügyminisztérium jegybanktörvényt módosító tervezetét is, aminek elfogadásával fideszes és kormányközeli szereplők is nagyobb befolyást és rálátást kapnának az MNB és csatolt részei működésére.
„A kormányzati döntések rejtve, burkoltan támadják a jegybank függetlenségét. Most amit a kormányzat tervez a jegybanki törvénnyel kapcsolatban, ami egy jelentős támadás lenne a jegybanki függetlenség ellen”
– mondta.
Megjegyezte, hogy minden ilyen tervezet, interjú mögött emberek állnak, és emiatt rosszul esett neki, hogy egy „volt kollégája irányítja ezeket a támadásokat”.
„Megértjük, annyiban, hogy 2021 közepén ki kellett tennünk a jegybankból, ki kellett ebrudalnunk, ahogy azt a miniszteruraknak akkor elmondtam, jelentős szakmai hibákat vétett, elfogadhatatlan volt a vezetési stílusa, ami a jegybank érdekeivel ellentétes viselkedést is mutat”
– mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterről, aki 2015 és 2020 között az MNB alelnöke volt.
Bár megértik az érzelmeket, mégis helytelennek tartják a „már 30 hónapja indított támadássorozat”. Ezt azonban csak a jelenlegi nemzetgazdasági fordulat részének tartja, és szerinte vissza kéne térni a „múlt évtized sikerreceptjéhez”:
„Egyensúlyi mutatók visszaállítása, egyensúly erősítése, beruházásközpontú politika, versenyképességi reformok, célzott termelékenységi reformok. Engedjük be az évtized az újdonságait, például az osztrák szövetségi kamara egészen kiváló javaslatait.”