Az unióból egyedül mi maradunk: Bulgária augusztusban kilép a Nemzetközi Beruházási Bankból
2023. február 17. – 09:38
A bank 2021-ben költözött Budapestre, Magyarország és Oroszország mellett még Kuba, Mongólia és Vietnám is kitart, Szerbia pedig akár be is léphet.
Újabb európai ország vonul ki a Nemzetközi Beruházási Bank (NBB) részvényesei közül: Bulgária augusztustól megszünteti tagságát a bankban – írja az MTI.
Az NBB csütörtökön hivatalos értesítést kapott Bulgáriától arról, hogy az ország augusztus 15-től megszünteti részvényesi tagságát a bankban – közölte a Finmarket orosz gazdasági hírportál bolgár sajtójelentésekre hivatkozva.
Korábban Szlovákia és Csehország már távozott a bankból, és Románia is ugyanezt teszi június 9-én.
Január végén az NBB vezetése Budapesten ülésezett, közleményükben még arról írtak, hogy éppen Oroszország fogja csökkenteni a súlyát a bankban.
Az akkor kiadott tulajdonosi arányok hamarosan nem lesznek érvényesek.
- Bulgária: 14,46%
- Kuba: 2,83%
- Magyarország: 25,27%
- Mongólia: 1,80%
- Románia: 8,94%
- Oroszország: 45,44%
- Vietnám: 1,26%
- Összesen: 100%
Az 1970-ben alapított, budapesti székhelyű NBB nemzetközi pénzintézet fő tevékenységi köre a kis- és középvállalkozások támogatása a bank tagországaiban, valamint a társadalmilag jelentős infrastrukturális projektek finanszírozásában való részvétel.
A bank éppen 2022 februárjának közepén hirdetetett sajtótájékoztatót március első napjaira, de a háború miatt ez elmaradt. Az előtte átküldött tájékoztató anyag szerint 2021-ben az NBB 7,9 millió eurós rekordnyereséget ért el, illetve
„pozitív elmozdulást mutatott az összes kulcsfontosságú mutató tekintetében, beleértve a nyereség, az eszközállomány, a tőke, és a hitelportfólió növekedését”.
Nyikolaj Koszov, az NBB igazgatótanácsának elnöke akkor még a bank bővítéséről beszélt:
„Decemberben tagállamaink egyhangú határozatban úgy döntöttek, hogy beemelik a Szerb Köztársaságot az NBB-tagállamok körébe.”
A bankot a sajtó előszeretettel minősítette „kémbanknak”, amelyet az NBB mindig is kikért magának. Mint az Indexben írt cikkünkből kiderül, így reagáltak erre:
„Az NBB létezésének majdnem ötven évében semmilyen ügyet nem regisztráltak, ahol a bank alkalmazottai valamely nemzetközi egyezményekkel összeegyeztethetetlen tevékenységben vettek volna részt.”
Az orosz üzleti befolyásról itt írtunk.
Korábban a támadások visszaverésének egyik érve egyébként az volt, hogy a bank többségében uniós államok tulajdonában áll. Ez augusztusra úgy változik, hogy immár egyedül Magyarország marad az uniós tagállamok közül a bankban. A bank honlapján amúgy több tucat NBB-s projekt érhető el, de a referencialistán magyar projektként csak az Invitel finanszírozása van feltüntetve.