Péterffy Tamás a BÉT-en: a grundon nevelkedett, ma már messze ő a leggazdagabb magyar
2021. június 1. – 17:04
frissítve
A világ leggazdagabb magyarja, Péterffy Tamás (vagy Thomas Peterffy) Budapesten járt, mert európai cége tag lett a Budapesti Értéktőzsdén. Bár a 76 éves üzletember már félig visszavonult, de hatalmas tervei vannak.
Péterffy Tamás június 1-én Budapesten járt, mert egyik cége, az Interactive Brokers Central Europe Zrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) tagja lett. Péterffy 25 milliárd dolláros vagyonát, a korát messze megelőző digitális diszkontbrókercégével szedte össze. Jelenleg ő a Forbes listáján a 65-ik leggazdagabb ember, egyben a leggazdagabb magyar ember.
A világ leggazdagabb magyar embere
A „világ leggazdagabb magyarja” valóban tartalmas kifejezés, nem olyan, mint az itthon világhírű, vagy a „világ legjobb gávavencsellői kocsmája”, mert a leggazdagabb magyarok tényleg nem itthon élnek.
Péterffy Tamás mellett Soros György, vagy a repülőket bérbeadó Steven Udvar-Hazy, illetve a neves mérnök, Charles Simonyi is Magyarországon született, de végül az Egyesült Államokban lett dollármilliárdos. Közülük többen egy nagyságrenddel azért biztosan gazdagabbak, mint az ismert magyar üzletemberek, Csányi Sándor vagy Mészáros Lőrinc.
Az új tőzsdetag
Végh Richárd, a BÉT vezérigazgatója a tőzsdetagság bejelentésekor megrendezett sajtóeseményen örömmel méltatta Péterffyt,
- mint az embert, akinek neve egybeforrt az informatikai fejlesztéssel,
- aki bebizonyította, hogy a Wall Streetnek nemcsak farkasai, de innovátorai is vannak,
- akinek személyes munkája nagyban meghatározta, hogy miként néznek ki ma a világ tőzsdéi, így azt, hogy nincsenek már fizikai platformok,
- illetve aki arra is példa, hogy miként lehet a nulláról egy globális és rendkívül sikeres céget felépíteni, ez pedig a tőzsdék egyik célja is.
Mint kiderült, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 decemberében engedélyezte a regionális brókercéget itthon.
Bízik a régióban
Péterffyről közismert, hogy lelkes republikánus, Donald Trump támogatója volt, így talán kevésbé meglepő, hogy aggodalmait fejezte ki az Egyesült Államok stabilitásával kapcsolatban, mint mondta,
„a következő három évben jobban hiszek a kelet-közép-európai régióban, mint az Egyesült Államokban, és terjeszkedni szeretnék Kelet-Közép- és Délkelet-Európa országaiban.”
A cég a brexit után gondolta át az üzleti modelljét, elhagyta Londont, már ekkor Magyarországra esett volna az üzletember választása, de végül a tanácsadói javaslatára Írországból szolgálja ki a nyugat-európai ügyfeleit, és Budapestről csak a kelet-európaiakat.
„A kilencvenes évek óta szerettem volna vállalkozni Budapesten, mert úgy éreztem, hogy itt van némi előnyöm. Azt többen látták, hogy a keleti munkaerő olcsóbb, mint a nyugati, de én azt is tudtam, hogy a magyar munkaerő nagyon jó is, mert a magyar nyelv és a magyar logika alkalmassá teszi az ittenieket a kiváló műszaki, számítógépes munkavégzésre. Emellett adósságot is szerettem volna visszafizetni, mert ide jártam iskolába, és ami ennél sokkal fontosabb volt, a mindennapi életben hasznos leckékre is kitanított az ország.”
Grund
Mint magyarországi éveiről elmesélte, édesanyja egyedül nevelte (édesapja '56-os menekültként már az Egyesült Államokban volt), és mivel édesanyja nappal dolgozott, ő az utcán nőtt fel, a lebombázott házak helyén megmaradt grundokon, de így legalább mindent felszedett, ami a későbbi karrierépítéshez kellett.
Maga Péterffy 1965-ben emigrált Magyarországról az Egyesült Államokba, a nyelvet nem beszélte, igazán az apja sem segítette, műszaki rajzolóként helyezkedett el. Pár év felkapaszkodás után, immár 43 éve alapította az Interactive Brokers Groupot.
Péterffy budapesti szoftverfejlesztő vállalata már 13 éve működik, 50 szoftverfejlesztő dolgozik ott, itt készül a világszerte használt brókerrendszernek egy része.
„Azért nincsenek többen, mert nem könnyű tehetséges nőket és férfiakat találni”
– vélte az üzletember.
Méretes vállalkozás
A globális cégnek jelenleg 1,4 millió ügyfele van, Péterffy szerint a világon nagyjából az emberek 1-1,5 százaléka tudja a szolgáltatást jól kihasználni, de így is 10-20 éven belül 80 millió ügyfél a célkitűzés, ebből 1-1,5 millió érkezhetne a kelet-közép-európai régióból.
Az Interactive Brokers ügyfeleinek több mint egynegyede Európában és Afrikában található, ahol a vállalat jelentős növekedést ért el, a Covid csak segítette a diszkontbróker működését. 2020. november 30-i adatok szerint a vállalat globális ügyfélköre egy év alatt 52 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, és az új ügyfelek 80 százaléka az Egyesült Államokon kívülről érkezett.
A cégcsoport jelenleg 9,7 milliárd dollár saját tőkével rendelkezik, piaci kapitalizációja 28 milliárd dollár, és mintegy 340 milliárd dollárnyi ügyfélvagyont kezel.
Budapest lehet a digitális kereskedés regionális központja, emiatt is Budapesten hozta létre a cég a közép-európai székhelyét.
A bitcoinról
A milliárdos a kérdések szekcióban elmondta, hogy régebben mindenkinek azt javasolta, hogy a papírvaluták kockázatai miatt, vagyis biztonsági okokból a vagyona 1 százalékát fektesse aranyba és bitcoinba.
„Én is ezt csináltam, de szerintem ez hülyeség, mert a bitcoin az semmi, egy matematikai formula.”
A BÉT-ről elmondta, hogy a magyar piacot nagy lehetőségnek gondolja, mert a magyar árak az európai és az amerikai értékeltség alatt vannak, mint megígérte:
„Próbálok is valamit tenni ebben az ügyben az ETF-piacon. Annyi ügyfelünk van, ha nekik megadjuk a lehetőséget, talán befektetnek.”