A kókuszgolyót az is szereti, aki nem vallja be

2024. október 31. – 14:29

A kókuszgolyót az is szereti, aki nem vallja be
Fotó: Ács Bori / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Bár minden ellen fel szoktunk szólalni, ami a szocializmus olcsósító gasztronómiájának esett áldozatul, a kókuszgolyót tényleg mindenki úgy szereti, ahogy van. Vagy ha nem is vallja be, hogy szereti, biztosan vesz belőle, ha elé raknak egy nagy tállal, vagy szembejön vele a gyerekzsúron. A kókuszgolyó olcsó, kapható hozzá minden a kisboltban, nem kell hozzá bekapcsolni a sütőt, keverni kell és golyózni. Háztartási keksztörmelékből, kakaóból és kókuszreszelékből készül, tehát nem a legjobb minőségű alapanyagokból, így aztán ízei sem túl mélyek vagy összetettek, az állaga pedig, minél tovább áll a büfépultban vagy a zsúrasztalon, annál gumisabb lesz. Hogy miért szeretjük mégis, nehéz megmondani – vajon csupán a nosztalgia miatt van, vagy valódi érzelem?

A kókuszgolyó nem mindig készült háztartási kekszből és kakaóból, illetve nem mindenütt. Egyik lehetséges elődje a Romkugle nevű dán édesség (amit néhol neveznek sputniknak is), ami torta vagy muffin maradékból, esetleg más lágy állagú süteményreszliből készül, lehetőleg csokoládésból, vagy ha nem, akkor kerülnie kell bele csokoládénak is. A másik kötelező elem a rum, ebből a hazai kókuszgolyók maximum aromával találkoznak. Ez feltehetőleg azért sem baj, mert gyakran gyerekeknek készül, sőt, még gyakrabban csinálják ők maguk, kedvelt pepecselős program ez kisgyerekes házaknál. Süteménymaradék, alkohol, új forma: ugyanarról van szó, mint a puncstortánál vagy a cukormázba mártogatott, nyalóka formájú cake pop-ok esetében, hulladékmentesítésről, és spórolásról.

Van csokoládés golyója sok más nemzet konyhájának is a lengyelektől a szlovénokon át, ezek mind praktikus újrahasznosítói torta-és piskótamaradékoknak. Vannak külsőre hasonlóan festő rokonai is, amelyek tejszínből vagy sűrített tejből és csokoládéból állnak, mint a trüffel golyók vagy a brazil brigadeiro, de ezekből pont az a kedves népi közszolgálati jelleg hiányzik, ami a többiekben a maradék hasznosítással jelen van.

Csak egyszer kell jobb alapanyagból kókuszgolyót gyúrni, és elég könnyen elengedi az ember a háztartási keksz iránt érzett nosztalgiát. Jó süteménynek a kissé kiszáradt maradéka is finom lesz, különösen, ha igazi lekvárral keveredik, így ráadásul a savanykás kötőanyag ki is egyensúlyozza a máskülönben édes golyót. Arról nem is beszélve, hogy ha igazi, jó minőségű rum megy hozzá, az különösen meghatározó lehet. Kókusz helyett lehet szórócukorba forgatni, csak akkor már nem kókuszgolyó a neve, viszont mókás, ahogy a lágy golyón roppannak a cukordarabok.

Rumgolyó / Kókuszgolyó

Fotó: Ács Bori / Telex
Fotó: Ács Bori / Telex

Alapanyagok:

  • 300 gramm sütemény maradék (torta/muffin/piskóta/bármilyen lágy sütemény)
  • 2-3 evőkanál lekvár
  • 1 evőkanál vaj
  • 1 evőkanál cukrozatlan kakaópor
  • 1-2 teáskanál rum
  • a görgetéshez kb. 100 gramm kókuszreszelék vagy szórócukor

A sütemény maradékot aprítógépbe teszem és morzsásra darálom, hozzáadom a vajat, a kakaóport és kis adagokban a lekvárt. Ennek mennyisége a sütemény szárazságától függ, annyi kell, hogy jól formázható masszát kapjak. A kókuszreszeléket mélytányérba öntöm. A masszából kis pingponglabdányi golyókat gyúrok és mindegyiket egyenként a kókuszba forgatom.

Érdekes módon a kókuszgolyó evolúciója a háztartási kekszmorzsából nem a jó sütimaradék felé indult el, ha a lakossági recepteket nézzük, hanem a mindenmentes, egészségtudatos és tápláló energiagolyók irányába. Az aszalt gyümölcsből, magvakból, magvajakból gyúrt kókuszgolyók is remekek lehetnek, ráadásul tényleg felérnek egy táplálékbombával, de teljesen más műfajt képeznek, mint az eredeti golyók.

Kókuszos-datolyás energiagolyók

Fotó: Ács Bori / Telex
Fotó: Ács Bori / Telex

Alapanyagok:

  • 100 gramm zabpehely
  • 50 gramm mandula
  • 100 gramm datolya
  • 2 evőkanál keserű kakaópor
  • 3 evőkanál méz
  • 1 csipet só
  • 1 dl mogyoróvaj/vaj/olaj
  • 2-3 evőkanál almalé vagy víz
  • a görgetéshez 100 gramm kókuszreszelék vagy szórócukor

Először a zabot és a mandulát teszem az aprítóba, finomra darálom őket, majd jöhet az összes többi alapanyag. Az egészet addig aprítom, míg formázható massza nem lesz – ha túl ragacsos lenne, teszek még hozzá egy kis zabpelyhet, ha pedig túlzottan száraz, akkor még mogyoróvajat vagy olajat.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!