Amekkora siker volt, hogy Albert Flórián kapta az Aranylabdát, annyira szörnyen kezelték itthon

2024. december 4. – 05:00

frissítve

Amekkora siker volt, hogy Albert Flórián kapta az Aranylabdát, annyira szörnyen kezelték itthon
Albert Flórián átveszi az Aranylabdát Max Urbinitől, a France Football főszerkesztőjétől a városligeti Gundel étteremben 1968 májusában – Fotó: Szebellédy Géza / MTI

Másolás

Vágólapra másolva

Ne lepődjön meg, ha december 4-én találkozik azzal az évfordulóval, hogy ezen a napon nyerte meg Albert Flórián az Aranylabdát 1967-ben. A legenda klubja, a Ferencváros hivatalos honlapján két évvel ezelőtt ezen a napon jelent meg az 55. évfordulóra időzítve egy hír, az 50. évfordulót 2017-ben a Nemzeti Sport szintén december 4-én ünnepelte, a 24.hu is erre jutott, a magyar Wikipédia is úgy közli, hogy a Ferencváros centere ekkor nyert. Csakhogy ez nem igaz.

Hogy még kuszább legyen a kép, 2007-ből találtunk olyan írásokat, amik a 40. évfordulón december 11-én elevenítették fel a Hercegszántóról indult Albert megkoronázását, egyúttal életútját, ha már akkor rendeztek neki egy kis ünnepséget.

Az, hogy ezek a dátumok elterjedhettek, már csak azért is érdekes, mert annak a sztorinak a hitelességét, hogy Albert december 24-én, az MTI ügyeletes szerkesztőjétől, Boskovics Jenőtől értesült a nagyszerű hírről, eddig senki sem vitatta, pláne, mert maga az érintett mesélte el. Albert úgy emlékezett vissza, hogy a felesége, Bársony Irén vette fel a telefont, és a vonal túlsó végén lévő Boskovics azt kérdezte tőle, hogy Európa legjobb focistájának a feleségével beszél-e. A színésznő alig kapott levegőt, nyomban átadta a kagylót Albertnek, ő is hitetlenkedett – elvégre Puskás az 1960-as BEK-döntőben elért négy gólja ellenére sem tudta megnyerni ezt a szavazást –, de az újságíró felsorolta a szavazókat és a végeredményt, így a csatár végül elfogadta, hogy valóban kap egy nem várt ajándékot a fa alá.

Az, hogy a különböző dátumokat ki dobta be, milyen szándékkal, vagy félreértés történt-e, rejtély, de amint látható, egyre szélesebb körben terjedt el a valótlan verzió.

Tény, hogy maga a szavazást lebonyolító France Football december 26-án hirdette ki a győztest, mert abban az évben éppen akkor jelent meg a magazin havi száma. (Ezt egyébként a vonatkozó angol nyelvű Wikipedia-oldal is jól írja, szemben a magyarral). Egy évvel korábban, vagyis 1966-ban december 27-én hirdettek győztest, egy évvel később pedig december 24-én lett eredménye a szavazásnak. (Akkoriban még naptári évet vettek alapul, 2022 óta már az adott futballszezont nézik.)

A szavazásban 24 ország vett részt, minden nemzetből egy újságíró szavazott, és három nevet kellett megjelölnie. Összesen 34 játékos kapott szavazatot, Albert kimagaslott a mezőnyből. A 28 pontos különbségről sokatmondó, hogy egy évvel korábban mindössze egy pont döntött. Így alakult az élcsoport, aminél Farkas János helyezése is figyelemre méltó:

  1. Albert Flórián (Ferencváros) 68 pont,
  2. Bobby Charlton (Manchester United) 40,
  3. Jimmy Johnstone (Celtic Glasgow) 39,
  4. Franz Beckenbauer (Bayern München) 37,
  5. Eusébio (Benfica) 26,
  6. Tommy Gemmel (Celtic Glasgow) 21,
  7. Gerd Müller (Bayern München) 19,
  8. George Best (Manchester United) 18,
  9. Igor Csiszlenko (Dinamo Moszkva) 10,
  10. Farkas János (Vasas), Sandro Mazzola (Internazionale), Pirri (Real Madrid) 8–8 pont.

Albert sikerének értékét növelte, hogy az előző évben győztes Charlton lett a második, az 1966-ban második Eusebio az ötödik helyre szorult. 1967-ben a Celtic tizenegy saját nevelésű játékossal megnyerte a BEK-et, de az inkább egy harcos csapat volt, hiányoztak belőle a klasszikus művészek, míg Albert kifogástalan technikai érzékkel rendelkezett.

Mivel 1967-ben a magyar válogatott öt győzelem mellett egyszer kikapott, és Albert ezeken csak egyszer volt eredményes, nyilvánvalóan nem a címeres mezben elért teljesítménye alapján került az első helyre. Albert a magyar bajnokságban kiemelkedően játszott, 27 meccsen 28-szor volt eredményes. Az NB I. akkor lényegesen magasabb polcon volt, mint a hetvenes években vagy később, a France Football hetente beszámolt arról, mi történt egy-egy fordulóban.

A francia szaklap címlapján természetesen ott volt a magyar klasszis, egy képet is mellékeltek róla. A vezércikkben, aminek az Intelligencia, elegancia, előkelőség címet adta maga a főszerkesztő, nem fukarkodott a jelzőkkel, úgy dicsérte Albert kivételes képességeit. A fotó már csak azért is példaértékű, mert a magyar sajtóban elfelejtették képpel együtt méltatni a magyar futball egyik, míg a játékos legnagyobb egyéni sikerét. Mindez már előrejelzi, mennyire disszonánsan álltak ehhez a sikerhez itthon. Maga az átadás még kacifántosabb volt, de még ne is szaladjunk ennyire előre.

Balra a France Football 1967-es, jobbra a Népsport 2017-es címlapja – Forrás: Arcanum
Balra a France Football 1967-es, jobbra a Népsport 2017-es címlapja – Forrás: Arcanum

Maga a hír, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a magyar futball nagy nemzetközi elismerése is volt, a korabeli Népsport december 28-i (26-án még nem dolgozott a nyomda és a szerkesztőség) címlapjának az aljára került, mert felül a III. téli úttörő olimpia foglalta el a helyet, és hogy a Liverpool a Fradi elleni meccs időpontját január elejére szeretné.

Albert így nyilatkozott: „Nem találok szavakat, olyan nagy az örömöm. A tavalyi ötödik hely után nem is gondolhattam arra, hogy ebben a nagy mezőnyben első leszek, méghozzá 28 pont előnnyel. Pályafutásom eddigi legeredményesebb éve volt az idei, és nem is tudom, hogy sikerülhet-e ezt túlszárnyalni. Az év elején feleségemmel Brazíliában jártunk a Flamengo vendégeiként. Két mérkőzésen is jól játszottam, azt hiszem, sikeres volt a vendégszereplésem. Idehaza kapitánya lettem a Ferencvárosnak és a válogatottnak is, megnyertük a bajnokságot. Magyarország az Európa-bajnokság legjobb nyolc csapata közé került. Egyik legnagyobb vágyam is teljesült: az év végén feleségemnek fiúgyermeke született.”

A Népszabadság pár sorban emlékezett meg Albert eredményéről, de még címbe sem tette az elismerést a sportoldalon. A Magyar Nemzet sportrovatának első híre a B válogatott újabb két győzelme volt, aztán Európa legjobb labdarúgója: Albert Flórián címmel adta hírül a szavazás végeredményét. A Népszava legalább kitette a címlapjára.

Mivel akkoriban nem volt gála, mint manapság, ezért nagy presztízsű meccsek előtt adták át a díjat. Nagyszerű alkalom lett volna, ha a szovjetek elleni Eb-selejtező előtt kerítenek erre sort 1968 májusában, de azt nem engedte a Magyar Labdarúgó Szövetség vezetése. Albert ráadásul sérült volt, ezért azt találták ki, hogy a meccs estéjén a Gundel étteremben lesz a ceremónia. A képek és az interjú el is készült, de azt eszébe sem jutott lefordítani bárkinek.

Albert 1959-ben, 17 évesen mutatkozott be a felnőtt válogatottban, 1973-ban hagyta abba, eközben 75 válogatott meccsen szerepelt. Pályafutásának egyik legjobb éve az 1967-es volt, de már 1962-ben is járt világbajnokságon és lett ott társgólkirály. A magyar csapat akkor egy balszerencsés meccsen veszített a csehszlovákokkal szemben, ekkor nem adták meg Tichy Lajos szabadrúgásgólját. 1966-ban is a negyeddöntős csapat oszlopa volt Albert, akit 2004-ben a nemzet sportolójának választottak. 2011. október 31-én halt meg 70 éves korában.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!