Fotók ezrei tanúsítják, hogy az Afrikától, sőt még Madagaszkártól is keletre található Mauritius szigete tele van természeti látványosságokkal. Ezek között van egy, ami egyáltalán nem az, mint aminek látszik: hiába bukkan fel időről időre különböző helyeken, hogy Mauritius mellett egy csodás, víz alatti vízesés található, ez – bármilyen gyönyörű – csak egy optikai csalódás.
Víz alatti vízesések amúgy léteznek, olyannyira, hogy a föld legnagyobb vízesése is víz alatt van. Ez a Grönland és Izland közötti Dánia-szorosban található, a magassága 3505 méter, és nincs is nagyon külön neve, leginkább a Dánia-szoros kataraktájának szokták hívni. Persze miért is lenne, amikor lényegében teljesen láthatatlan, hiszen annyi történik, hogy víz folyik vízbe. A trükk annyi, hogy hideg víz süllyed le egy sziklafal mellett a melegebb víz alá – méghozzá nem is kevés, másodpercenként ötmillió köbméter.
Amit Mauritius mellett látunk, sokkal látványosabb, viszont egyáltalán nem vízesés. A vízesésnek gondolt területen a víztömegek között nincs jelentős hőmérsékleti különbség, nincs folyamatos vízáramlás a magasabb területről a mélyebb felé, és nincs olyan helyzet, ahol több vízforrás találkozik.
Mauritiusnál a tengerfenéken a mélyebb terület felé áramló homok lassú, az óceáni áramlatok miatti mozgása kelti azt a látszatot, mintha egy óriási szakadék felé ömlene jelentősebb víztömeg. A jelenség pedig önmagát falja fel: mivel egy vulkanikus sziget sem örök (és Mauritius is vulkanikus eredetű), ezért a lassanként a mélybe kerülő homok apránként, de elbontja magát a szigetet, ezért Mauritius mérete folyamatosan csökkenőben van, a 8 millió éve létrejött sziget pár millió év múlva vélhetően teljesen eltűnik majd.
Forrás: Big Think