Fact-check: Tényleg semmi extra a kanyarójárvány ilyenkor az USA-ban, ahogy Robert F. Kennedy Jr. mondja?
2025. február 28. – 10:09

Az amerikai egészségügyi miniszter, Robert F. Kennedy Jr. nemrég egy kabinetülésen azt mondta: a Texas államban zajló kanyarójárvány egyáltalán nem szokatlan jelenség, az országban minden évben vannak járványkitörések. A USA Today cikke szerint Kennedy azt is mondta, hogy két ember halt meg a betegség következtében – bár helyi egészségügyi tisztviselők, köztük a minisztérium, aminek Kennedy a vezetője, csak egy halottról számoltak be.
Kennedy köztudottan oltásellenes nézeteket vall, egyike az úgynevezett „Dezinformációs Tizenkettőnek” (Disinformation Dozen), annak a 12 nagy elérésű személynek, akik a közösségi médiában terjedő, oltásokról szóló álhírek terjedésdésének túnyomó többségéért felelősek. A Digitális Gyűlölet Elleni Küzdelem Központjának (Center for Countering Digital Hate) kutatása szerint Kennedy régóta oltásellenes, és a Children’s Health Defense (CHD) nevű szervezete számos vakcinaellenes cikknek ad otthont. A Children’s Health Defense (korábbi nevén World Mercury Project) egyike volt annak a két csoportnak, amik 2019-ben hirdetéseken keresztül terjesztették az oltásokkal kapcsolatos álhíreket a Facebookon.
2023-ban egy Fox News-interjúban azt mondta: úgy hiszi, a gyerekkori vakcinák okozzák az autizmust. Joe Rogan podcastjában azzal érvelt, hogy soha nem találkozott olyan emberrel, aki annyi idős, mint ő, és súlyos autizmusa van, amit a vakcinák elterjedésével magyaráz. Ezt a narratívát annak ellenére folytatja, hogy már régen és sokszor bizonyították: a vakcinák nem okoznak autizmust. Kennedy ennek ellenére nem csak az autizmust, de a mogyoróallergiát, az ADD-t és az ADHD-t, a bölcsőhalált, az OCD-t, a narkolepsziát, egyéb alvási és rohamokkal járó zavarokat, az autoimmun betegségeket és a tikkelést is a vakcinákkal hozza összefüggésbe – úgy, hogy tudományos bizonyítékot egyik mögé sem tud állítani. Mármint azon kívül, hogy „saját kutatásai alapján” megállapította: ezek száma az 1990-es évek elején kezdett el nőni, akkor, amikor a CDC bevezette a rutinoltásokat a gyerekek számára.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a kanyaró megelőzésének leghatékonyabb módja a közösségi szintű védőoltás. A vakcina biztonságos, hatékony és nem is drága. A helyi média szerint a jelenlegi texasi járvány egy vidéki mennonita közösségből indult ki, ahol alacsony az átoltottsági arány. Texasban a lakók 94,3 százaléka van beoltva a CDC szerint, ami alatta van annak a 95 százalékos aránynak, amire az Amerikai Fertőző Betegségek Társasága szerint szükség van a nyájimmunitáshoz.
De mennyire igaz, hogy az Egyesült Államokban a kanyarójárvány nem szokatlan jelenség ilyenkor?
Az Országos Népegészségügyi Központ (CDC) adatai szerint 2025-ben február 20-ig 93 kanyarós esetet regisztráltak, 95 százalékuk oltatlan volt, vagy nem volt információ az oltási státuszáról. A betegek 25 százaléka került kórházba, 43 százalékuk 5 éves vagy ennél fiatalabb. Összesen három járványos kitörést jelentettek, ami a definíció szerint három vagy több kapcsolódó esetet jelent, és az esetek 92 százalékát ilyen területekről regisztrálták.
Fontos megjegyezni, hogy a CDC adatai február 20-ig bezáróan jelzik az eseteket, a friss hírek szerint azonban csak Texasban már 93 megbetegedést jelentettek.
2024-ben összesen 285 kanyarós személyt regisztráltak, 89 százalékuk volt oltatlan, vagy nem volt információ az oltási státuszukról. 40 százalékuk került kórházba komplikációk miatt, a kórházban kezeltek 52 százaléka volt 5 éves, vagy annál fiatalabb gyerek.
Összehasonlításban itt válik érdekessé a dolog, és itt derül ki, valójában a járványos esetek mennyire gyakoriak: 2024-ben összesen 16 járványkitörést jelentettek, és az esetek 69 százaléka volt ezekkel összefüggésben. A járványos terjedésből eredő esetek száma tehát alacsonyabb volt 2024-ben, mint idén.
Időarányosan azonban nem biztos, hogy van értelme összehasonlítani a két évet, hiszen 2025-ből még alig két hónap telt el, és a kanyaró terjedését nagyon sok minden befolyásolhatja, ahogy például az influenzáét is. Alapvetően azonban szezonális betegség, tél végén, tavasszal indul be, így számítani lehet arra, hogy 2025-ben ennél még több megbetegedés jelentkezik. 2024-ben február közepéig-végéig 41 kanyarós esetet jelentettek, így ha a betegség hasonló ütemben terjed, mint tavaly, még több esetre lehet idén is számítani. Az Amerikai Fertőző Betegségek Társasága szerint az Egyesült Államokban 2015-ben volt legutóbb haláleset kanyaró miatt.
Az USA 2000-ben bejelentette, hogy a kanyarót felszámolták, ez viszont nem azt jelenti, hogy nincsenek kisebb, helyi járványok és elszórt esetek. A legerősebb év kanyaró terén 2000 óta 2019 volt, amikor 1274 megbetegedést jelentettek. A tavalyi év számai csak a negyedik helyre elegek, 2014-ben 667, 2018-ban 381 kanyarós eset volt az országban. Az elmúlt években valóban jellemző volt, hogy járványok törtek ki, legalább részben az oltásellenesség fokozódása miatt.