Nincs az a frappáns felültés, ami illene ehhez a témához, inkább csak vágjunk bele. Ahogy már többször is megírtuk, a háború kitörése óta több olyan, kontextusból kiragadott vagy manipulált kép is terjed az interneten, amiknek az a célja, hogy rossz fényben tüntesse fel a másik oldalt. Ilyen például az a kép, amin az látható, hogy Joe Biden amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő csókolóznak.
Kezdjük azzal, hogy a kép nem igazi, hanem összeszerkesztett. Ez látható például abból, hogy
- borzasztóan homályos, és
- hogy Zelenszkijnek van egy halvány, de egyértelműen jól kivehető körvonala, és
- hogy a két férfi orra összeolvad,
- valamint arról, hogy az ukrán elnök álla alatt egyértelműen látszik egy hajcsomó és egy váll.
Ezt azért könnyű ilyen biztosan kijelenteni, mert az eredeti könnyen elérhető a neten, méghozzá a Getty Images adatbázisában. Az eredeti felvételen az látható, hogy Joe Biden akkori alelnök odahajol Gabby Giffords korábbi arizonai képviselőhöz. Az eredetin látható a szerkesztett képen kékkel körbevett kéz és a lilával jelölt lila felső, ami Elizabeth Esty – szintén korábbi – képviselő ruhájának egy darabja.
A kép Barack Obama utolsó évértékelőjén készült 2016. január 12-én. A C-Span élőben közvetítette az eseményt, így 02:17-nél jól látható, hogy a piros csíkos nyakkendőt viselő Biden odahajol a képviselőhöz, aki mögött ott áll a lila ruhás Esty. Sajnos az utolsó pillanatban más kamerára vált a közvetítés, de addig egyértelműen felismerhetővé válnak az emberek.
A szerkesztett képet csak ebben a posztban 71-en osztották meg, és 110-en szóltak hozzá – többnyire gyűlölködő, durván homofób stílusban. Pont ez a propaganda célja, hogy egy álhírrel minél hevesebb érzelmeket fejtsen ki a befogadóból, hogy könnyebb legyen azt a hirtelen indulathullámot egy-két jól meghatározható célpontra irányítani. Ez nem csak az oroszok dezinformációs tevékenységére igaz, a propaganda mint eszköz erre épül.
Épp ezért, ha az ember valami olyat lát a neten, ami pillanatok alatt felháborítja, akkor – még ha elsőre igaznak tűnik is –, a megosztás előtt érdemes pár percet rászánni arra, hogy meggyőződjön arról, hogy tényleg igaz-e, hogy ne segítse egy esetleges álhír terjedését.