Májusban tartanának meghallgatást.
jogállamisági mechanizmus
RSS
Kampány és háttéralkuk sora kövezi majd ki az új uniós jogállamisági mechanizmus útját, egy azonban biztos: Orbán Viktor nem dőlhet hátra, éppen ezért újraszervezi uniós csapatát is. Noha a jogállamisági mechanizmus évekig húzódó procedúra lehet, a magyar ügy biztosan napirenden marad idén: a menetrend még bírósági eljárással is feszes, a tét pedig már 2021-ben is legalább 11 milliárd euró.
Angela Merkel megnyugodhat, 2021-ben viszonylag békés körülmények között vonulhat nyugdíjba, a lengyel–magyar költségvetési vétó miatt legalábbis biztosan nem kell hogy fájjon a feje. A megállapodás tervezete szerint 2022 áprilisáig, a következő parlamenti választásokig valószínűleg nem indul olyan uniós eljárás, ami leállítja a Magyarországnak járó támogatásokat.
Szerintük a magyar kormány a gazdaság hosszú távú fejlődése ellen dolgozik. A költségvetési vétó ellen tiltakozik Bod Péter Ákos, Chikán Attila és Király Júlia is.
A lengyelek nem faroltak ki a magyar kormány mögül az uniós jogállamisági mechanizmus körüli vitában, de a varsói kormánykoalícióban vitákat szült a kérdés. Ha nincs kompromisszum, az Európai Bizottság belengette, hogy a maradék 25 tagállammal kész megkerülni a magyar-lengyel vétót, de ez sem ilyen egyszerű.
Didier Reynders a magyar és lengyel helyzetről is beszélt a bizottság hétfői ülésén.
Hihetetlen sakkjátszmába kezdett a lengyel-magyar összefogás az EU-ban. Vétó, költségvetés, jogállamiság, migráció és állítólagos különalkuk közepette megy a taktikázás. Mekkora a tét, és mennyire szól Orbánék politikája a saját választóiknak?
Nemcsak az európai jog által megadott lehetősége, hanem törvényes kötelezettsége is, hogy éljen ezzel a jogával, ha úgy látja, hogy a magyarok érdekei sérülnének egy uniós döntéshozatal során – jelentette ki a kormányfő a Magyarországra érkezett lengyel miniszterelnökkel, Mateusz Morawieckivel folytatatott tárgyalását követően. A lengyel és a magyar kormány nem enged.