Lázár János tavaly beismerte, hogy nem készült fel az Orbán-kormány a súlyos vízhiányra
„A kormány hibát követett el, amikor nem épített nagy víztározókat tíz évvel ezelőtt”, amelyek alkalmasak lennének a víz visszatartására – mondta még tavaly, az Orbán-kormány építési és közlekedési minisztereként Lázár János. Az egykori miniszter erről a parlament Vállalkozásfejlesztési Bizottságának és a Fenntartható Fejlődés Bizottsága meghallgatásán decemberben beszélt, ezzel alaposan rácáfolva az azóta ellenzékbe szorult Fidesz narratívájára, amely szerint kizárólag a májusban hivatalba lépett Tisza párti kormány a felelős azért, hogy az országot készületlenül érte a történelmi aszály és a hőség.
Lázár kendőzetlen őszinteséggel reagált a bizottság az LMP akkori társelnöke, Keresztes László Lóránt felvetésére, amely a kormány vízgazdálkodási stratégiáját hiányolta. „Önnek abban teljesen igaza van, hogy az az őrültség, hogy kiengedjük az édesvizet, sokkal többet, mint ami az országba bejön, ez egy tarthatatlan dolog.”
„Megosztom önnel azt a kormányzati titkot, hogy rendkívül sok szó esik erről kormányzati körökben. (…) Ma az alföldön 200 milliméter víz hiányzik a földekről.”
„Teljes megsemmisülés felé haladunk. Olyan földrajzi, olyan természeti jelenségek vannak, amelyek brutális aggodalomra adnak okot. Az ön számai teljesen korrektek, a vízhiány brutális valóságot jelent, és azt tudom mondani, hogy nincs igazából eldöntve, hogy mit akarunk” – ismerte el az akkori kormány hibáját Lázár.
Magyarország történelmi aszállyal néz szembe, a Duna vízállása Paksnál mínusz 133 centiméteren volt vasárnap délután, így a Paksi Atomerőmű három blokkját már le kellett állítani és Magyar Péter vasárnap esti bejelentése szerint minden bizonnyal leáll az utolsó turbina is hétfő reggelre, miután az alacsony vízállás miatt az erőmű hűtése már nem lenne biztonságosan megoldható.
Az egész Európát sújtó hőségról és aszályról és az energiakrízisről legfrissebb napi összefoglalónkat itt olvashatja.