Hungarikummá nyilvánítaná az MNB kifosztását Csárdi Antal
Sokféle megközelítésben tálalták már a Magyar Nemzeti Bank elherdált pénzeinek botrányát, Csárdi Antal most egy újabb megközelítést hozott. A független országgyűlési képviselő szerint Matolcsy György egykori jegybankelnök „teljesítményét” és az MNB „kifosztását” egyszerűen hungarikummá kellene nyilvánítani.
„Javasoltam, hogy az MNB alapítványokon keresztüli közpénz-kifosztás gyakorlata kerüljön be a Hungarikumok Gyűjteményébe mint kulturális örökség. Nem azért, mert büszkék vagyunk rá, hanem azért, mert ez a teljesítmény valóban egyedülálló” – írta pénteki bejegyzésében Csárdi, aki
„Az MNB által létrehozott alapítványi struktúrán keresztül megvalósított, intézményesített közpénz-átirányítás gyakorlata (2013–2025)”
néven nyújtott be kérelmet a testülethez.
„Tudom, hogy ez elsőre abszurdnak hangzik”, kommentálta saját ötletét a politikus, de azzal érvelt, hogy „ha komolyan végignézzük, mi történt az elmúlt években, akkor azt látjuk, hogy sehol a világon nem történhetett volna meg az az egymásra épülő, teljesen groteszk eseménysorozat, amely több száz milliárd forint közpénz eltüntetéséhez vezetett.” Majd leszögezte, hogy javaslata „nem gúny, hanem véresen komoly”.
Csárdi emlékeztetett, hogy közel egy éve már annak, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) feljelentést tett az MNB alapítványok ügyében, és azóta sem történt vádemelés, sőt semmilyen érdemi következmény, az ÁSZ elnöke szerint Matolcsy György felelőssége fel sem merült, és Orbán Viktor is „korszakos gazdaságpolitikusnak” nevezte a korábbi jegybankelnököt.
Holott több mint 500 milliárd forint közpénz eltűnéséről van szó, amit „alapítványokon keresztül, jogszabályokkal megmagyarázva, felügyelet nélkül tüntettek el”, míg a Matolcsy Györgyhöz családi vagy üzleti köre látványosan meggazdagodott. „Ha az évszázad egyik legnagyobb közpénz-ügye következmények nélkül maradhat, ha ez így belefér, akkor legalább nevezzük nevén”, írta Csárdi Antal, aki szerint „a kormányzati támogatással és következmények nélkül megvalósuló közpénzrablás mára egy sajátosan magyar modellé vált”, és ha már így van, „vállalja fel a kormányzat és legyen Hungarikum a Matolcsy-modell”.
Tavaly év végén kiderült, hogy az MNB Pallas Athene Domus Meriti Alapítványa a teljes, 266 milliárdos alapítói vagyonát elveszítette. Az MNB-alapítvány és a Neumann János Egyetemért Alapítvány pénzének elherdálását A nagy játszma című dokumentumfilmben dolgozta fel nyáron a Telex, ezt itt lehet megnézni: