
Kazincbarcikán hétfőn dél körül leállt a távfűtés, mint később kiderült, a helyi távhővezeték lyukadt ki. A leállás nagyjából 8710 háztartást, vagyis 16 ezer lakost érintett, akiknek éppen a tél egyik legkeményebb napján kellett hideg radiátorokkal (és sok helyen meleg víz nélkül) kihúzniuk a mínusz 12 fok körüli éjszakát.
Szitka Péter, a város polgármestere szerint kedd délelőttre a lakások jó részében már langyosak voltak a radiátorok, és újraindult a fűtés, a vezetékhibát közvetlenül érintő területen viszont több mint 500 háztartás kedd éjszaka is távfűtés és meleg víz nélkül maradhat. Számukra a város melegedőhelyeket, és ha szükséges, alternatív szálláshelyeket biztosít.
A város külső részén fekvő BorsodChem lakótelepen élő Ildikó hétfőn a munkából hazaérve, fél négykor tapasztalta, hogy hidegek a radiátorok, és 19 fok van a lakásában. „Arra gondoltam, hogy ha ez elkezd tovább hűlni, ki tudja, hol áll meg, szóval bekapcsoltam a klíma fűtését, amivel fel tudtam melegíteni az egyik szobát. Ekkor már az önkormányzat is azt írta, hogy keresik a hibát, és sejtettem, hogy ez nem fog egyhamar megoldódni”, mondta Ildikó. Ő jobban járt, mint a belvárosban élő édesanyja, akinél se fűtés, se meleg víz nem volt.
A nő a gyereke általános iskolájából délután még arról kapott tájékoztatást, hogy éjszaka beindul a rendszer, elég, ha melegen öltöztetik a gyerekeket.
„Amikor hajnal háromkor még azt éreztem, hogy marhára nem melegszik, akkor sejtettem, hogy reggelre valószínűleg valamit kitalálnak.”
Így is lett. Az iskolában reggelre tanítási szünetet rendeltek el, Ildikó ezért a gyerekét beadta az édesanyjához, akinél szintén klímával oldották meg a fűtést.

Ildikó az egyik szomszédjának is szívesen segített volna. „A szomszédnak felajánlottam, hogy van két plusz helyünk, ha kezd náluk nagyon hideg lenni, jöjjenek át.” Közben a lépcsőházuk idősebb lakói is a klímás fűtésre és hősugárzókra álltak át, és bíztak abban, hogy az épület villanyhálózata elbírja majd a terhelést. Ildikó szerint az idősek főleg amiatt bosszankodtak, hogy minden információ a Facebookon terjed, ők viszont nem facebookoznak, máshonnan pedig nem nagyon tudnak tájékozódni.
„Direkt bekapcsoltam reggel a helyi rádiót, hogy meghallgassam a híreket, de be sem mondták, hogy nincs fűtés Barcikán. Vártam, hogy elmondják, hogy ez és ez az iskola bezár, de semmi ilyesmiről nem volt szó”, mesélte Ildikó, aki szerint viszont a közösségimédia-felületeken az önkormányzat alapos tájékoztatást adott. A nő szerint a mínusz 12 fok mellé kaptak a nyakukba még 3 centi ipari havat is a BorsodChem környékén. Úgyhogy mint fogalmazott, tényleg „nagyon jó reggelük” volt, bár az ipari havat már megszokták.
A város általános iskoláiban keddre elrendelték a tanítási szünetet, de a gyerekek felügyeletét mindenhol megoldották. Az egyik érintett intézmény, a Szent György Görögkatolikus Általános Iskola hétfőn egy késő délutáni posztban még arra kérte a szülőket, hogy a gyerekeket nagyon melegen öltöztessék fel, akár kisebb plédet is hozzanak magukkal. Tóth Andrea Ilona igazgató szerint később viszont már arról tájékoztatták őket, hogy azok a gyerekek, akiknél meg tudják oldani a felügyeletet, és van a lakásban rendes fűtés, otthon maradhatnak, a többieket várják az iskolában, ahol az „egyéb módon” melegített tantermekben helyezik el és felügyelik őket. Az igazgató szerint így náluk nem merült fel probléma.
A kazincbarcikai óvodákban és a bölcsődékben sem volt távfűtés. Az egyik óvoda vezetője kérdésünkre azt mondta, kedden megoldották a helyiségek melegítését, a gyerekek biztonságban vannak.
Gejzírként tört fel a gőz
Kedden reggel Szitka Péter polgármester és Alakszai Zoltán Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei főispán vezetésével védelmi bizottsági ülést tartottak, majd délután közös sajtótájékoztatót szerveztek az érintett Székhely óvoda udvarán. Alakszai arról beszélt, hogy a város jelentős részében kedd délre újraindult a rendszer, most arra koncentrálnak, hogy a fennmaradó 512 fogyasztási helyen senki ne maradjon segítség nélkül, ahol ez hosszabb időt vesz igénybe. Ezeken a területeken az önkormányzat munkatársai a rendőrséggel és a családsegítőkkel közösen egyesével, személyesen keresik fel a lakókat, és összegyűjtik a betegek és rászorulók igényeit. Szitka Péter megköszönte a különböző állami szervek, köztük a rendőrség és a katasztrófavédelem munkáját.
A polgármester korábban a kérdésünkre is azt mondta, jelenleg annak az 512 háztartásnak a helyzete kritikus, ahol a kezdeti lyukadás történt, mert „ott a lyuk elhárítását kell elvégezni”, utána tudják a rendszert újranyitni. A közösségi médiában közben felmerült, hogy a szivárgás nem hétfőn kezdődött, hanem az érintett területen hetek óta jelezték a lakosok, hogy „gejzírként tört fel a forró gőz a föld alól, több méter magasan”, a polgármesternek azonban erről nem volt információja.

A Kazincbarcikai Kórház már kezdetben átállt a saját fűtési rendszerére, a bentlakásos idősellátó helyeken pedig elektromos fűtőtesteket használtak. „Hétfő éjszakára az Egressy Béni Művelődési Házban egy melegedőt rendeztünk be, de ezt eddig senki nem vette igénybe. A személyes megkereséseknél is azt érzékeltük, hogy a lakásokat még nehezebb időszakban sem szívesen hagyják ott az emberek”, magyarázta lapunknak a polgármester.
A kérdésre, hogy a város elöregedett távhővezetékeit mikor és milyen pénzekből újíthatják fel, Szitka Péter a sajtótájékoztatón azt mondta: ez évek óta napirenden van, de a magas költségek miatt a rendszerek felújítása állami vagy uniós támogatás nélkül nem valósítható meg. De a jövőben pénzt kell találni rá.