Elkezdődött a kormány-főváros tárgyalás: Gulyásék bele akarnak nézni Budapest gazdálkodásába
Kedden először tárgyalt egymással a főváros vezetése és a kormány képviselői Budapest nehéz pénzügyi helyzetéről. Egyetértettek abban, hogy el kell kerülni az önkormányzat és a közszolgáltatást nyújtó cégeinek fizetésképtelenségét. Ebben szükség esetén a kormány kész segíteni, ha „az önkormányzat gazdálkodásáról teljes körű képet kap” – olvasható a Főpolgármesteri Hivatal közleményében.
A tárgyaláson Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium miniszterhelyettese Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Kiss Ambrussal, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatójával egyeztetett az önkormányzat pénzügyi helyzetéről.
A Főpolgármesteri Hivatal közölte, hogy „a kormányzati oldal kérésére a főpolgármester korlátozás nélküli hozzáférést biztosít az önkormányzat és cégei gazdálkodási adataihoz a kormányzat által megbízott szakértőnek a megalapozott kormányzati döntéshozatal érdekében”. Az egyeztetést a felek a jövő héten folytatják.
A főváros nehéz pénzügyi helyzete miatt azután ültek le a felek, hogy Karácsony Gergely főpolgármester a múlt hét előtt bejelentette, hiába a folyamatban lévő pereik miatt kért azonnali jogvédelem, az Államkincstár, szerinte törvénytelenül, leemelte a fővárosra idén kirótt 89 milliárdos szolidaritási adó újabb, 10,2 milliárd forintos részletét a főváros számlájáról. Most „drámai forgatókönyvekre” készülnek a fővárosi közszolgáltatási cégeinél, velük a főpolgármester a napokban egyeztet. Karácsony Gergely szerdán egy újabb sajtótájékoztatón már arról beszélt, hogy egy törvénymódosítással további forrásokat venne el a kormány a fővárostól.
Karácsonyék szerint az évről évre egyre növekvő kormányzati sarcok miatt kerültek olyan helyzetbe, hogy mostanra a működőképesség határán mozog Budapest. Szerintük a szolgáltatásaik (színházak, szemétszállítás, közvilágítás stb.) jelentős részének leállítása se lenne elég arra, hogy minden állami követelést be tudjanak fizetni. A levonások miatt három budapesti cégnek már ki se tudtak kifizetni összesen 9 milliárd forintot. A helyzetre a budapestiek figyelmét pénteken – a Fidesz szerint törvénytelenül – a BKV 10 perces leállásával igyekeztek felhívni. Ez nem sztrájk volt, de a szakszervezetek már jelezték: ha a BKK-n spórol Budapest, akkor az se kizárt.