Kovács András távozik az Origótól
Közel 11 év után távozik az Origótól Kovács András, a lap egyik legismertebb újságírója. A távozást bejelentő Facebook-posztban köszönetet mondott munkatársainak, vezetőinek, és visszatekintett az elmúlt évek meghatározó pillanataira. Bár a konkrét jövőbeli terveit nem részletezte, a poszt alapján az biztosnak tűnik, hogy a közélettől nem vonul vissza.
Kovács szerint „izgalmas és változásokkal teli időszakban csatlakozott a laphoz”, és megtiszteltetés volt számára az ország egyik legolvasottabb portáljánál dolgozni. A bejegyzésben külön köszönetet mondott azoknak, akik segítették és támogatták a munkáját, név szerint említve többek között Pálmai L. Ákost, aki annak idején felvette az Origóhoz, valamint György Bencét, Gábor Lászlót és Leitner Attilát.
Gábor László egyébként tavaly novemberben távozott az Origótól, és a korábban a Híradó.hu főszerkesztőjeként dolgozó Leitner Attila vette át a helyét. egyébként Híradó.hu-tól érkezett, akik végig támogatták szakmai pályáján. Emellett kitért a szerkesztőségi kollégákra is, akikkel – saját szavai szerint – „több mint egy évtizeden át elviselték egymást”.
A posztban Kovács büszke az elvégzett terepmunkájára is, a posztja szerint az elmúlt évek során három kontinensre jutott el, vezető politikusokat kérdezhetett, riportokat, interjúkat, tényfeltáró cikkeket készített. Kiemelte: a portálnál végzett munkája nélkül nem került volna sor azokra a kérdésekre, amelyeket például Vlagyimir Putyinnak, Recep Tayyip Erdoğannak vagy Portugália elnökének tehetett fel.
„Bár most egy fejezet lezárul az életemben, ez nem jelenti azt, hogy többet nem hallanak rólam. Főleg a baloldali és liberális jóakaróimnak üzenem, hogy egy percre sem dőlhetnek hátra”
– zárta a bejegyzését.
Kovács András korábban nagy nyilvánosság előtt rágalmazta Czeglédy Csabát, amikor bűncselekménnyel vádolta meg, ráadásul nem tartotta be a rá irányadó szakmai szabályokat, és nem járt el jóhiszeműen akkor, amikor egyetlen forrás alapján, a forrás által állítottak valóságtartalmának legcsekélyebb ellenőrzése és legalább az érintett álláspontjának megismerése nélkül jelentette meg az egyik cikkét. Kovácsot ezért rágalmazásért marasztalták el, az ítéletet később a Kúria is helybenhagyta. Az Origo munkatársa a tárgyaláson az utolsó szó jogán – minden újságírói szakmai etikával szembemenve – felfedte a bíróság előtt forrását – Kósa Lajos ügyvédjét –, így ellene is rágalmazás miatt indítottak eljárást.
Az Origo korábban a Magyar Telekom tulajdonában állt, és sokáig független, meghatározó szereplője volt a magyar médiapiacnak. A fordulópont 2014-ben következett be, amikor Sáling Gergő főszerkesztőt leváltották, miután a portál kritikus cikkeket közölt kormányzati szereplőkről, köztük Lázár Jánosról. A politikai nyomásgyakorlás miatt több újságíró is felmondott tiltakozásul. 2015-ben a Telekom eladta az Origót a New Wave Media nevű cégnek, amelyet kormányközeli üzleti körökhöz kötöttek. Ezt követően a portál fokozatosan a kormányzati narratívát támogató irányba fordult, és elveszítette korábbi függetlenségét.