„Olyan országban akarok élni, ahol tudják a köztársasági elnök nevét” – a Várban töltötték az estét a tüntetők
2025. április 15. – 15:09
frissítve

- A gyülekezési jog korlátozása ellen tiltakozva Hadházy Ákos negyedik alkalommal tart tüntetést Budapesten, a demonstrálók lezárták az Erzsébet hidat.
- A demonstrációt a rendőrség tudomásul vette.
- A tüntetők a hídról a budai Várba mentek, itt újabb beszédeket hallgattak. Este negyed 8-kor újraindult a forgalom az Erzsébet hídon.
- Hadházy Ákos azt mondta, ennek a tüntetéssorozatnak két vége lehet: vagy belenyugszanak a kormány döntéseibe az emberek, vagy még többen kijönnek. Jövő hétre is hídfoglalást lengetett be Hadházy.
- A hídon beszédet mondott Laczó Adrienn is, aki a bírói függetlenség sérelme miatt mondott le hivataláról.
- Békés tüntetést tartanak a Várban, „aki balhézni akar, az nem a hazáját szereti” – mondta Hadházy.
Negyedik alkalommal szervezett hídfoglalást Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a gyülekezési törvény korlátozása ellen tiltakozva. Délután 5-től az Erzsébet hídon tartanak demonstrációt, amelyet a rendőrség tudomásul vett. Hadházy a tüntetésen arról beszélt, hogy egy normális országban foglalkozik azzal a hatalom, ha tüntetnek. Hadházy szerint itt viszont hazudik a propaganda arról is, hogy hányan mennek utcára: szerinte ha a kormányt a tüntetés nem érdekli, akkor hidakat kell lezárni, ezért jövő héten is le fogják zárni az Erzsébet hidat.

Délután 5 óra után a híd körülbelül fele megtelt tüntetőkkel. A forgalom mindkét irányba leállt a hídon, ekkor már a demonstrálók sétáltak föl-alá az úttest teljes szélességében. Az emberek negyed 7 körül indultak fel a Várba, „mocskos Fidesz”-t és „gyülekezés alapjog”-ot skandálva. A Momentum füstgyertyázott, néhány autós pedig reagált a tüntetők „aki dudál velünk van” mondataira. Az Erzsébet hídon negyed 8 környékén indult újra a forgalom. „Aki balhézni akar, az nem a hazáját szereti” – mondta Hadházy a Várban. Bejelentette a másnapi programot is: szerdán fél 5-kor gyülekeznek a Várban, aztán újra elfoglalják az Erzsébet hidat.
A Vár felé haladva érezhetően nagyobb lett a rendőri jelenlét, mint a hídnál. A Sándor-palotánál rendőrsorfal állta el a tüntetők útját. A demonstrálók elénekelték a Várban a Himnuszt, majd este is sokan maradtak. A Karmelita körüli kordont is rendőrök védték.


A hídon délután megjelent plakátok szövegei a Matolcsy-botrányra, és a poloskázós beszédre utalnak leginkább, és van jó néhány ruszkik haza feliratú is. Az esemény célja az, hogy a gyülekezési törvényt visszavonják: „addig nem hagyjuk abba, amíg ez meg nem történik” – ígérte Hadházy.
„Nagyon nem oké mindaz, ami az elmúlt tizenöt évben történt, például az sem, hogy a politikai lojalitás mindennél fontosabb”
– mondta a hídon felállított színpadon Laczó Adrienn bíró, aki a bírói függetlenség sérelme miatt mondott le hivatásáról. A bírók függetlensége nem a bíróknak, hanem az állampolgároknak fontos, hívta fel a jelenlévők figyelmét. Idézte a kormányfőt, aki azt mondta, ha a bíróság nekik nem tetsző ítéleteket hoz, akkor majd megváltoztatják a törvényt, átírják az alaptörvényt. Laczó szerint az a lényeg, hogy senki más akarata ne érvényesülhessen, közben a bíróságok alulfinanszírozottak, a kormány által kinevezett emberek a vezetők a Kúrián. Nem véletlen, hogy a bírók az elmúlt időben háromszor is tüntettek, ami korábban nem történt meg.

A hídon ezután előbb Simon Kornél, majd Gerendás Péter énekelt. Pásztor Erzsi színésznő nem tudott eljönni az eseményre, de távolból megköszönte a tüntetőknek, hogy itt vannak. Hadházy ezután felemlegette Matolcsy Ádámot, majd arról beszélt, hogy „az Erzsébet híd a második Szabadság híd”, mert ezentúl a tüntetőket jelenti. Azokat, akik „tudják, hogy a szabadság nem egy frázis, lehet nélküle élni, de sokkal rosszabb”. Ezután arról beszélt, hogy addig ki kell menni az utcára, amíg a kormány nem vonja vissza a gyülekezési jogra vonatkozó törvényeket. Hadházy szerint amíg vannak emberek, akik kijönnek, addig lesz is hídfoglalás.

„Én nem vagyok jós, nem tudom megmondani, meddig fog ez tartani” – mondta Hadházy. Szerinte ennek a tüntetéssorozatnak két vége lehet: vagy belenyugszanak a kormány döntéseibe az emberek, vagy még többen kijönnek. A politikusnak elege van abból, hogy bár a kormány többször átlépte a vörösvonalat, voltak is tüntetések, de „azt mondtuk, hogy nem hagyjuk, aztán hazamentek és hagytuk”. Hadházy azt is mondta, hogyha erre rámegy a karrierje, az sem érdekli, mert nem akar ilyen országban élni. „Nem hagyjuk abba” – válaszolták neki az emberek.
A hídfoglalás után a tüntetők elindultak a Várba, ahol szintén előre bejelentett és a rendőrség által tudomásul vett demonstrációt tartanak. Hadházy Ákos a Várban fog éjszakázni, terveik szerint szerdán délután pedig újra elfoglalják az Erzsébet hidat. Hadházy azt mondta, másnap a Karmelitában lesznek napközben, hátha találkoznak Orbánnal vagy „egy szatyor szellentéssel”, utalt ezzel Sulyok Tamásra. „Nem a balhé a cél, a balhé a kormánynak jó” – mondta a politikus.

„Beérem én annyival is, hogy a pénzemet most már lopja más” – ezt írta a húszéves Fanni a plakátjára, aki Krúbitól idézett a Dobd fel magad című dalából, a rapper egy bécsi koncertjén énekelte ezzel a sorral a szövegét. Fanni a tüntetés közben lapunknak arról beszélt, hogy a múlt heti kivételével az összes hídfoglalásos tüntetésen ott volt, nem lepődött meg azon, hogy tizenötször módosították az alaptörvényt.
„Amikor múlt héten lejátszották Orbán Viktor korábbi beszédeit, akkor tudatosult bennem, hogy mennyire megrészegítette a hatalom, teljesen másként gondolkodik, mint tizenöt éve. Az is nevetséges, mennyire próbálja ellehetetleníteni az ellenfelét, erre megy ki az a játék, hogy a rohadó kórházakat mutatja, amiért Magyar Pétert okolja.” Arra a kérdésre, hogy miért vannak még itthon, és nem külföldön, azt válaszolta: mindenki ezt kérdezi tőle, de ő szentimentálisan hisz a Szózat szövegében, hogy „itt élned, halnod kell”.

A tüntetők este hét körül értek fel a Várba, útközben egy ellentüntetőbe is befutottak, akinek azt skandálta a tömeg, hogy menjen haza, illetve azt, hogy „mocskos Fidesz”. Az egyedüli ellentüntető erre azzal érvelt, hogy „én fiatal vagyok, te öreg vagy!”.


A Várba érve többek között Majka Csurran, cseppenjét és a Cheri Cheri Ladyt is meghallgatták. Önkéntesek pedig zsíroskenyeret osztottak a tüntetőknek. Hadházy a tüntetőknek elismételte, hogy a mai nap egyetlen feladata az, hogy jelezzék a kormánynak: nem hagyják abba. Hadházy a budai Várban lévő épületekről mesélt hosszasan a tüntetőknek, illetve arról, hogyan használja ki magának azokat a kormány.
„Olyan országban akarok élni, ahol a közpénzt nem zebrákra meg több száz milliós táskákra költik, miközben összeomlott a magyar egészségügy, szétrohadt az oktatás és a közlekedés, az emberek pedig egyre szegényebbek”
– mondta a színpadon Rainer-Micsinyei Nóra színésznő, hozzátéve, hogy „olyan országban akar élni, ahol tudják a nevét a köztársasági elnöknek”. Beszélt ezután a független sajtóról, és arról is, hogy júniusban „találkozunk a Pride-on”. Iványi Gábor videóban üzent a tüntetőknek: arról beszélt, hogy a legfőbb ügyész nem foglalkozik a Matolcsy-üggyel, sem Rogán vagy Orbán pénzügyeivel. Iványi szerint ez azok névsora, „akik nem 25 ezer forint értékben, hanem ennél drágábban lopták el a közvagyont”. „Ma ismét orosz csatlósok vagyunk” – tette hozzá.
„Ukrajna az élet-halál harcát vívja, hogy megvédje magát és egész Európát. A háborúba rég bekapcsolódtak vezetőink azzal, hogy háborús propagandát folytatnak. Rendkívüli kormányzás megy évek óta.”
– mondta Iványi. A Várban felszólalt Kócs Petra gimnazista is, aki a múltkori tüntetésen véletlen megütött egy rendőrt, amikor próbálták elvinni őt. Ő a Fideszben felnövő generációként hivatkozott magára, majd azt kérdezte a rendőröknek üzenve, hogy akkor is így lökdösnék-e a fiatalokat, ha a saját gyerekük állna ott.

Utána Pankotai Lili és Szepesházi Péter volt bíró is színpadra állt. Szepesházi szerint Hadházy és a Tisza is megfér egymás mellett, a kormány törvénykezését nézve pedig azt látja, lehet félnivalója a nem-kormánypárti mozgalmaknak a jövőben. A tüntetők ezután transzparenseket gyártottak közösen, a fotófalnál pedig képeket lehetett csinálni Orbánnal vagy Putyinnal szelfizve.

A hetek óta tartó keddi hídfoglalós tüntetést ezen a héten Hadházy 24 órásra hirdette meg, miután múlt héten a Kúria nem engedélyezte az Erzsébet híd 24 órás elfoglalását. Hadházy múlt héten arról beszélt: szerinte látszik, hogy a hatalmat zavarja a tiltakozás. Orbán Viktor április elején arról is beszélt a Kossuth Rádióban, hogy szerinte nem normális a hidak lezárása, és a nem tüntető többségnek joga van ahhoz, hogy normális módon élhesse az életét. A kormány ezért azt ígérte, hogy egy törvénymódosítással „védi meg a nem tüntető emberek jogait”.

A mostani hídfoglalást azután tartják, hogy a fideszes többségű Országgyűlés hétfő késő délután elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amelynek egyik pontja szerint a gyermekek védelme még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való. Ez alapozhatja meg azt, hogy a Pride-ot ne engedélyezze a rendőrség. Az módosítás után bekerül az alkotmányba az is, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog használata és terjesztése tilos, és bizonyos esetekben felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát.
Az alaptörvény módosítása, a gyülekezési jog korlátozása és a Pride betiltása ellen tiltakozva hétfőn a Momentum tartott blokádot az Országház előtt. A rendőrség nem sokáig hagyta, hogy a Momentum politikusai és aktivistái elállják a parlamenti mélygarázs bejáratát, egyesével kiemelték, és igazoltatták őket. A demonstráció résztvevői később a Lánchídra vonultak, hogy felmenjenek a Sándor-palotához. A hídon rendőrsorfal állta el az útjukat. Itt kisebb lökdösődés után néhányan áttörték a sorfalat, a többség azonban nem jutott tovább.
A blokád idején és a Lánchídon történtek miatt a rendőrök 174 embert igazoltattak, közlekedési szabálysértés miatt 61 emberrel szemben, gyülekezési joggal visszaélés miatt egy emberrel szemben kezdeményeztek szabálysértési eljárást. Garázdaság gyanúja miatt két embert állítottak elő. Két rendőr megsérült.