„Igen, a Tisza kiáll mellette” – a Fidesz ismét LMBTQ-aktivistázta Bódis Krisztát a Fővárosi Közgyűlésben
2025. március 26. – 08:46
frissítve
„Adjatok választ, hogy támogatjátok-e a Pride-ot, támogatjátok-e, azt hogy a szexualitás a nyílt utcán is megjelenjen?” – szegezte a kérdést a Tisza Párt képviselőinek a Fővárosi Közgyűlésben a fideszes Gulyás Gergely Kristóf. A Tisza szerint ilyen témákkal a valós problémákról akarják elterelni a figyelmet, míg Baranyi Krisztina szerint épp most kell „szivárványosba öltöztetni a várost”. Ismét hosszú vita alakult ki Bódis Kriszta kuratóriumi jelöléséről is, akit Tisza képviselői a védelmükbe vettek, miután a Fidesz „LMBTQ-aktivistázni” kezdte.
Ahogy az új közgyűlés októberi megalakulása óta mindig, most is hosszú napjuk lesz a képviselőknek, több mint 50 napirendi pontot kell végigvegyenek, lesz szó Bódis Kriszta kuratóriumi kinevezéséről, meghosszabbított díszkivilágításról, dráguló, de közben kedvezőbb árú reptéri buszról is. Heves vita várható Vitézy Dávid javaslatáról is, ami beolvasztaná a Budapesti Klímaügynökséget a BKM-be.
Baranyi Krisztina napirend előtt arról beszélt, hogy a kérdés most az: Orbán Viktor mikor és meddig jut el a diktatúrába vezető úton. Szerinte a Pride betiltására a lehető legegyértelműbben kellene reagálnia minden magyar állampolgárnak. „Amikor betiltják a Pride-ot, akkor nem lapítani kell, hanem szivárványosba öltöztetni a várost”. Baranyi azt kérte, hogy vegyék napirendre a Pride melletti kiállását, „ha már Karácsony Gergely nem volt hajlandó”. A Kutyapárt egyébként ajándékot is hagyott a kormánypárti képviselők asztalán, meghívták őket az eseményükre, ami mellé egy „buzi, aki nem jön” feliratú pólót is adtak.
Molnár Dániel, a Tisza képviselője arról beszélt, hogy a Fidesznek az a célja, hogy ne arról kelljen beszélni, ami valós probléma az országban. „Minden porhintés, hogy megosszák a magyarokat és árkokat ássanak köztünk” – mondta. A Tisza nem támogatja a Pride-dal kapcsolatos javaslatok napirendre vételét.
Barabás Richárd (Párbeszéd) azt kérte, hogy az ő és Baranyi Krisztina Pride-dal kapcsolatos előterjesztését is támogassák, mert szerinte ezt kérték tegnap a budapestiek tőlük, mikor elfoglaltak négy hidat. „Meleg politikusként nem tudnám elfogadni, ha ez a testület nem képes kiállni a Pride mellett.” Szerinte vagy szabad országban élünk, ahol az emberek felvonulhatnak, vagy nem. Barabás azt mondta: csendben maradás ebben az esetben olyan, mintha valaki a 2006-os rendőri erőszak úgy ítélné el, hogy nem beszél róla.
Szécsényi Dániel a Fidesz politikusa arról beszélt, hogy ma Magyarországon mindenki azzal él együtt, akivel akar, ehhez nincs köze az államnak. Ahhoz viszont szerinte már van köze az államnak, hogy valaki betartja-e a szigorú gyerekvédelmi törvényeket. „Kedves Tisza Párt, önök, akik a genderpropagandista Bódis Krisztát jelölik, és most pont ebben a kérdésben nem nyilatkoznak meg” – mondta.
A szintén fideszes Gulyás Gergely Kristóf arról beszélt, hogy a Pride a családok megcsúfolása. „Titeket kérdezlek kedves tiszás képviselőtársaim! Adjatok választ, hogy támogatjátok-e a Pride-ot, támogatjátok-e, azt hogy a szexualitás a nyílt utcán is megjelenjen?” – kérdezte. Szerintem minden budapestinek joga van tudni, hogy a Tisza a gyerekek oldalán vagy a gender propaganda oldalán van. Gulyás azt kérte, hogy a Pride-dal kapcsolatos javaslatokat vegyék napirendre, hogy kiderüljön, a Tisza mit támogat ebben a kérdésben.
A közgyűlés többsége végül nem támogatta, hogy napirendre vegyék a Pride melletti kiállást tartalmazó javaslatokat.
Ordas Eszter a Tisza frakcióvezetője azt mondta, hogy őket lehet provokálni, annak nem fognak felülni. Szerinte ők arra kíváncsiak, ami valóban érdekli a magyarokat, ezért indítottak el a Nemzet Hangja kezdeményezést, ahol 12 kérdést tettek fel az embereknek. Arról beszélt, hogy a 11. kérdés a Fővárosi Közgyűlésnek is érdekes, ugyanis itt arról kérik az emberek véleményét, hogy visszakapják-e az önkormányzatok az önállóságukat.
Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője szerint a fővárosban egy DK-Fidesz koalíció formálódik, miután a többség támogatta – köztük a főpolgármester is –, hogy levegyék napirendről a Belső-erzsébetvárosi sétálóutcákról szóló javaslatot. Felidézte, hogy kedden Karácsonnyal közösen fogalmaztak meg módosítót, bízva a támogatásban.
„Nem tudom Gyurcsány Ferenc mivel fogta meg a főpolgármester urat, de úgy tűnik, hogy most beállt a DK és a Fidesz mellé. Azt tudom mondani, hogy szégyellje magát”
– fogalmazott. Karácsony azt mondta, hogy ő azért nem szerette volna napirendre venni a kérdést, mert a kerületi polgármester azt kérte, egyeztessenek a kérdésről. „Én egyetértek azzal, hogy Belső-Erzsébetvárosban forgalomcsillapításra van szükség. Nem baj, hogy ez a napirend itt van, de én azt gondolom, ha komolyan vesszük a demokrácia szabályait, akkor így járunk el” – fogalmazott. „Frakcióvezető úr, ne haragudjon, de szerintem ez béna.”
Az ülésen megtartotta éves beszámolóját Terdik Tamás budapesti rendőrfőkapitány: 2024-ben több lett a bűncselekmény, de jelentősen csökkent a gyorshajtók száma. A beszámolóról itt olvashatnak bővebben. A képviselők megköszönték a rendőrség munkáját, de többen felhívták a figyelmet egyes problémákra is, köztük a rendőrségi létszámhiányra, de szóba kerültek a szabadon engedett embercsempészek és a drogterjesztők elleni fellépés is.
„Ilyen szakemberekre van szükség” – vita Bódis Kriszta jelöléséről
Ismét napirendre kerül a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratóriumi tagjainak megválasztása. Ez önmagában nem lenne érdekes, azonban a Fidesz a februári ülésen kipécézte magának a Tisza Párt jelöltjét, Bódis Krisztát. A Van Helyed Alapítvány vezetőjét a kormánypártok „LMBTQ-aktivistázták”, „Soros fiókának” nevezték és egészpályás letámadást indítottak ellene. A Tisza Párt kiállt az eseményeiken felszólaló Bódis mellett, Magyar Péter februárban azt írta, hogy a szociális szakembert és írót „emberi mivoltában támadták és több évtizedes, elesettekért végzett szakmai munkáját gyalázták”. A vitás napirendről múlt hónapban végül nem döntöttek, Karácsony Gergely levette a napirendről.
Bódis a mai előterjesztésben nem az alkotói, hanem az eredeti nevén, Horváth Krisztinaként szerepel. A kormányközeli média napokban emiatt szállt rá a Tisza frakcióra, mondván „nem tudják a saját emberük nevét se” és „álnéven próbálják megszavaztatni a jelöltjüket”. A Tisza Párt megkeresésünkre közölte, hogy nem jelölték más néven Bódis Krisztát. A Tisza szerint a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratóriumi tagjairól szóló februári előterjesztésbe is a „Horváth Krisztina” név került be.
Szentkirályi Alexandra a Fidesz frakcióvezetője azt mondta, ha Bódis Kriszta most sem megy át a közgyűlésen, akkor majd legközelebb egy harmadik néven terjesztik be. Szerinte a Tisza hazudik, mert februárban Bódis Kriszta szerepelt az előterjesztésben. „Bódis Kriszta továbbra is az a hölgy, aki kiállt a rezsicsökkentés ellen, aki szemérmetlenül a genderpropaganda oldalán van, aki a Csipke Józsika című LMBTQ-propagandával átitatott mesét írta” – mondta. Szerinte egy ilyen embernek nincs helye a fővárosi szociális alapítvány élén.
Bujdosó Andrea a Tisza képviselője arról beszélt, hogy csalódott volna amennyiben Szentkirályi nem Bódissal kezdi a felszólalását. A politikus ezután összefoglalta Bódis Krisztára életrajzát. „Író, pszichológus, dokumentumfilmes, a Van Helyed alapítvány oktatási rendszer létrehozója, két gyerek édesanyja” – mondta. Elősorban a szegénységről, a nők emancipációjáról és a romák felzárkóztatásának témájával foglalkozott, ózdi mélyszegénységben élőknek segített, megakadályozta a telepi kilakoltatásokat – sorolta Bujdosó. Hozzátette: családjával örökbefogadott egy telepi nagycsaládot, akiknek egy évtizedig próbált segíteni.
„Szerintünk ilyen szaktudású emberekbe van szükség Budapesten is és igen, a Tisza kiáll mellette”
„Egész életét arra áldozta, hogy egy egyenlőbb és egy igazságosabb világot építsen” – mondta. Felidézte, hogy 2021 áprilisában Bódis a Belügyminisztérium államtitkárától vehetett át díjat. A Fidesz képviselői ezután a Fővárosi Szociális Közalapítvány korábbi költéseit szedték szét, illetve kritizálták a főváros drogstratégiáját. Gulyás Gergely Kristóf kifogásolta, hogy állítólag pénzt adtak olyan szervezeteknek, amelyek „chemszex-partikat” támogattak. Ezzel a Háttér Társaságra célzott, akik a főváros ártalomcsökkentésre is koncentráló drogstratégiája részeként intervenciós programot indítottak chemszex használóknak – vagyis nem partikat támogatták, hanem használóknak nyújtottak támogatást az ártalmak csökkentéséhez –, és tájékoztató füzetet is kiadtak a veszélyeiről.
Karácsony Gergely védelmébe vette a drogstratégiát. „Attól, hogy ilyen primitív stílusban kritizál, azzal nem segít. Szerintem nagyon helyes, hogy ezeknek a speciális helyzetben lévő embereknek mutatunk valami kiutat abból a pokolból, ahova kerültek” – mondta. Arról beszélt, hogy ilyenkor kell felidézni azt a képet, hogy egy európai parlamenti képviselő egy ereszről lecsúszva menekül egy partiról. A főpolgármester szerint a Fidesz képviselői „undorítóan, aljasan és leegyszerűsítően” kommunikálnak erről a kérdésről, és azoknak akarnak ártani, akiknek segítségre lenne szükségük.