El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

XVII. kerületi szakrendelő: Nincs olyan orvos, aki hajlandó 1500-2000 forint/beteg áron ellátást nyújtani

2025. február 20. – 12:52

Másolás

Vágólapra másolva

471

A HT Medical Center nem talál olyan orvost, aki hajlandó lenne 1500-2000 forint/beteg áron tb-finanszírozott ellátást nyújtani. Állításuk szerint ez az oka annak, hogy az elmúlt években nem használták fel teljesen a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által biztosított teljes keretösszeget, amit ezért a NEAK most megfelezett.

Budapest XVII. kerületének legnagyobb szakrendelője a hét elején számolt be arról, hogy a NEAK a felére vágta vissza a teljes finanszírozási keretüket a járóbeteg-szakrendelések és az egynapos sebészeti műtétek esetében. Ezt azzal indokolták, hogy a magánvállalkozásként működő rendelő feleannyi beteget látott csak el tb-finanszírozottan, mint amennyi lehetőségük lett volna erre a forrásoldalon. Ezért a NEAK a fel nem használt keretet olyan intézményekhez csoportosított át, ahol több beteget látnak el tb-alapon. Közleményükben azt írták: „Ameddig a HT Medical Center Kft. nem látja el a betegeket, addig a kihasználatlan TÉK keretet olyan szolgáltató részére csoportosítja át a NEAK, amely kihasználja a TÉK keretét, vagy akár azon felül teljesít. Bízunk benne, hogy a jövőben a HT Medical Center Kft. is a betegek érdekeit tartja szem előtt az ellátásszervezés során.”

Az ügyben megszólalt a kerület fideszes polgármestere, Horváth Tamás, aki azonnali tájékoztatást kért Takács Péter egészségügyi államtitkártól, a NEAK-tól és a Medical Centertől is. Egy későbbi posztjában már egyértelműen a rendelőt tette felelőssé a kialakult helyzetért, azt írta: „A Medical Center annak ellenére, hogy volt államilag finanszírozott szabad kerete, nem használta ezt ki, nem látott el elég beteget tb-alapon. Ez főleg annak tükrében nagyon aggályos – mondhatnánk felháborítónak is –, hogy számos esetben hallhattunk panaszokat, hogy az államilag finanszírozott helyek hamar elfogynak a HT Medical Centernél, viszont a magánrendelésre szívesen várják a beteget.” Csütörtökön pedig már amellett kampányolt, hogy „a Medical Center által elherdált állami tb-finanszírozást” inkább a kerület másik, állami tulajdonú szakrendelőjének bővítésére költsék.

Nem sokkal ezután a Medical Center részletes Facebook-posztban reagált a NEAK megjegyzésére. Kiemelték, hogy az állam az esetükben 2017 óta nem változtatott az egy betegre jutó finanszírozáson, és leírták, hogy a NEAK mekkora összeget fizet nekik egy-egy beteg után:

  • gasztroenterológia: 1409 forint/beteg;
  • nőgyógyászat: 1901 forint/beteg;
  • ortopédia: 1831 forint/beteg;
  • urológia: 2494 forint/beteg;
  • sebészet: 2960 forint/beteg.

Ez az összeg nyolc éve nem változott, miközben nőtt az orvosok bére, drágultak a fogyóanyagok és a rezsiköltség is többszörösére nőtt. „Sajnos, ki kell mondani, hogy a gyógyításhoz pénz kell! A fenti összegből az intézménynek finanszíroznia kell az orvost, az asszisztenst, a működési költségeket, a fogyóanyagot, az eszközöket, az amortizációt, egyszóval mindent. Volt, hogy a nyugdíjba távozó, vagy az elhunyt kolléga helyére nem sikerült olyan orvost találni, aki tb-s oldalon hajlandó lett volna ekkora összegért vállalni a munkát” – írták.

Ezután felszólították a polgármestert, hogy ha tud olyan orvost, gasztroenterológust, nőgyógyászt, esetleg urológust, aki hajlandó 1500-2000 forint/beteg áron dolgozni, akkor irányítsa őket hozzájuk, és velük már holnap beindítják az ellátást. „Az intézményünk sajnos nem tud, nem talál!”

„Ez nem mostani probléma. Az intézmény kongatja a vészharangot 8 éve, ezzel a problémával többször fordultunk a Belügyminisztériumhoz, az OKFŐ-höz, a NEAK-hoz, de még az Önkormányzathoz is. Eddig eredménytelenül” – tették hozzá.

A Medical Center szerint, ameddig csak a fenti összeg érhető el egy beteg ellátása után, addig nem a szervezéssel, hanem a finanszírozással van a probléma. „A NEAK szerint az a felelős döntés, ha az kapja a pénzt, aki több páciensről gondoskodik. Ez valóban így van, csak az nem világos, hogy más intézmény miért kap kétszer annyi finanszírozást egy beteg után, mint ez az intézmény, amely megfelelő körülményeket biztosít, megfelelő számú szakképzett orvossal, szakápolóval, korszerű eszközökkel állnak rendelkezésre (kizárólag magánberuházásból), csak a megfelelő finanszírozás hiányzik az ellátáshoz!” – írták.

„Eddig a napig az egy betegre eső finanszírozás ugyan rendkívül alacsony volt, de legalább a keret adott volt. Tehát legalább lehetőség volt arra, hogy ha egyszer 8 év után mégis változik a finanszírozás, újra ki lehet bővíteni a tb-s ellátást. Most a kihasználatlan keretet, azaz a reményt is elvették, hogy egyszer bármi változni is fog” – véli a Medical Center.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 402,34 Ft
USD 371,37 Ft
További élő árfolyamok!
Partnereinktől