El a kezekkel a sajtótól! Támogatás!

Rácz András: Bayer Zsolt amerikai pénzből lobbizott, hogy Magyarország amerikai fegyvereket vegyen

2025. február 20. – 12:15

Másolás

Vágólapra másolva

2183

Bayer Zsolt korábban amerikai pénzből lobbizott azért, hogy Magyarország amerikai fegyvereket vegyen – erről ír csütörtöki Facebook-bejegyzésében Rácz András Oroszország-szakértő. A „Segítek a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak I. rész” felvezetéssel közzétett posztban a publicista egyik 2014-es cikkére hivatkozik, amelyben Bayer maga számol be arról, hogy 1995-ben húszezer dollárt kapott a Lockheed Martin amerikai repülőgép- és fegyvergyártó cégtől.

A Rácz által kiemelt, Magyar Hírlap-cikkből vett idézet egészen pontosan így szól:

„1995-ben a Lockheed-Martin húszezer dollárt adott nekem az Amerika-sorozatom elkészítésére, ezért az F16-os repülőgépeket gyártó bázison kellett forgatnom és dicsérnem a terméket. Csak azért mondom, mert ha én 1995-ben megértem nekik ennyi pénzt, akkor vajon mennyit érnek nekik a döntéshozók?”

Ennek előzménye, hogy a kilencvenes évek közepén a Magyar Honvédség légierejénél 1993-ban léptek szolgálatba a szovjet államadósság fejében kapott MiG-29-es vadászrepülőgépek, de a NATO-csatlakozás szándéka és Oroszország mint alkatrészellátó kiszámíthatatlansága miatt már ekkor rendszeresen felmerült, hogy korszerűbb, nyugati váltótípusra lesz szükség. Egészen az utolsó pillanatig az amerikai F-16-os tűnt befutónak, végül az első Orbán-kormány a Gripenek mellett döntött, mondván, hogy az ajánlat jóval kedvezőbb volt az országnak, és az akkori helyzetben nem akartak túl sok pénzt kiadni vadászgépekre.

Rácz azt írja, nem csoda, hogy a jelentős nyugati hadiipari vállalatok is igyekeztek megragadni a lehetőséget – ennek része lehetett a Bayer által leírt, Lockheed Martin által adott megbízás is.

„Szuverenitásvédelmi oldalról fontos tisztázni: Bayer az ország biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, tényleg stratégiai ügyben (haditechnikai beszerzés) képviselte egy külső hatalom érdekeit”

– írja a bejegyzésben Rácz, hozzátéve, hogy a cserébe járó húszezer dollár akkoriban itthoni mércével óriási összegnek számított, körülbelül egy budapesti lakás ára volt. Posztját azzal zárja, őszintén bízik „a Szuverenitásvédelmi Hivatal mindenre kiterjedő, alapos, tisztességes vizsgálatában.”

Bayer egyébként 2014-es cikkében – a fent kiemelt idézet után közvetlenül – a Gripen-ügyet firtatta, a következőképpen:

„És soha ne feledjük, éppen ez volt az Orbán-kormány eredendő bűne. Hogy végül nem az F16-sok mellett döntött 2000 környékén. Ha azok mellett döntött volna, ma akár nyilvános autodafékat is rendezhetne, semmi gondot nem okozna. A legvadabb, legocsmányabb diktátorok is kedves, megbecsült emberei voltak az amerikaiaknak, ameddig az ő érdekeik szerint voltak diktátorok. Orbán viszont egyszeriben elfogadhatatlan lett, mert nem vette meg a cuccot. És mivel azóta sem üvölti, hogy »leszarom Mozartot« hát úgy döntöttek, leveszik a pályáról” – írta akkor a publicista.

Rácz András bejegyzésével és korábbi cikkével kapcsolatban megkerestük Bayer Zsoltot, ő azonban egyelőre nem válaszolt kérdéseinkre. Amint kapunk választ, beszámolunk róla.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 402,34 Ft
USD 371,37 Ft
További élő árfolyamok!
Partnereinktől