Karácsony Nagy Mártonnak: Az a szomorú helyzet, hogy nagy szüksége lenne egy költségvetési szakemberre
Pénteken is folytatódott a számháború Karácsony Gergely és Nagy Márton között. Az újabb csörtét a nemzetgazdasági miniszter Facebook-posztja indította, amiben Nagy arra hívta fel a figyelmet, hogy 2024-ben Budapest kerületei és a fővárosi önkormányzat az országos iparűzési adó 41 százalékát szedte be, miközben a GDP termelésen belüli részesedése 37 százalék volt, ez egyből 4 százalékpontos különbség. Ez a különbség a miniszter szerint abból ered, hogy sok cég adózási szempontból Budapestre jelenti be a székhelyét, azaz 55 milliárd forintnyi iparűzési adó úgy kerül a főváros vagy a kerületek kasszájába, hogy azt valójában az ország más térségei termelik meg.
Karácsony Gergely azonban a posztra poszttal válaszolva felhívta a figyelmet arra, hogy Nagy Márton „az adózás alapvető szabályaival kapcsolatban is téved”, ugyanis az iparűzési adót a hatályos szabályok szerint a vállalkozások nem a székhely, hanem a telephely után fizetik
„Vagyis ott fizet a vállalkozás, ahol a pénzt megtermeli. Ha netán tud olyan cégről, amely nem így jár el, akkor bizony feljelentést kellene tennie”.
A valóban elemi szintű tévedés láttán a főpolgármester azt üzente a gazdasági csúcsminiszternek,
„Tegnap még ön akart költségvetési szakembert küldeni a fővároshoz, de ennek alapján az a szomorú helyzet, hogy ilyenre önnek lenne nagy szüksége, és ez, teszem hozzá, az országnak is javára válna”.
Az előző forduló összefoglalója
Az üzengetés abból a szerdai hírből indult ki, hogy a főváros kártérítési pert akar indítani, amiért Budapestnek idén 89 milliárd forint szolidaritási adót kell befizetnie. Nagy Márton ezt csütörtökön azzal kommentálta, hogy „Pénzügyekből és szolidaritásból elégtelen!” A gazdasági miniszter azzal érvelt a 89 milliárdos adó jogossága mellett, hogy Budapest és egyes vármegyék között a fejlettségbeli különbség akár háromszoros is lehet, ezért a fővárosnak is ki kell vennie a részét a vidék fejlesztéséből. Karácsony erre úgy reagált,
„Egy országgal együtt szurkolok önnek, hogy a magyar gazdaság, és immár a költségvetés teljhatalmú uraként legyen legalább egy fránya szám, egy darab előrejelzés, amit eltalál, sajnálattal kell megállapítanom, hogy ez Budapest kapcsán most sem sikerült”
Ugyanis Karácsony felhívta a figyelmet, hogy nem a teljes adóról, hanem az elvonás „sarcjellegű” mértékéről van szó. Miközben ugyanis Tarlós István főpolgármesteri ciklusának utolsó évében (2019-ben) „még csak 5 milliárdot kellett befizetnie a városnak, idén már 89 milliárdot”. A Fővárosi Ítélőtábla pedig jogerős végzésben állapította meg, hogy jogellenesen van az állam zsebében Budapest pénze, a 2023-as elvonásból 28 milliárd visszajár.
A közösségi platformon keresztüli számháborús üzengetést Karácsony Gergely pénteki posztjában amúgy le is zárta, mondván
„teljesen abszurd, hogy a gazdasági csúcsminisztert a főpolgármesternek Facebook-posztokban kell tájékoztatnia, javaslom, személyesen vitassuk meg, hogyan tudja Budapest még jobban szolgálni az egész ország fejlődését. Kollégáim keresni fogják a titkárságát a személyes eszmecsere megszervezése érdekében”.