Hát minket meg ki pénzel? Jelentős részben az olvasók, ettől lehet a Telex az ország legnagyobb teljesen ingyenes független hírlapja. Köszönjük, hogy támogatásoddal segíted a munkánkat! Már a támogatónk vagy? Jelentkezz be! Beszállok! Elrejtés

Magyar Péter: Név szerinti szavazást fog kérni a Tisza a fővárosi közgyűlésben a mini-Dubajról

2025. január 29. – 08:03

Magyar Péter: Név szerinti szavazást fog kérni a Tisza a fővárosi közgyűlésben a mini-Dubajról
A Tisza Párt sajtótájékoztatója a Városházán 2025. január 29-én – Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

1248

A Tisza frakciója név szerinti szavazást fog kérni, így mindenkinek név szerint kell bemondania, hogy „elárulja-e Budapestet és Magyarországot vagy azt képviseli, amire a fővárosiak megválasztották” – mondta Magyar Péter szerda reggeli sajtótájékoztatóján a budapesti Városházán. A Tisza Párt elnöke hozzátette: elválik ma sok minden sok mindentől, kiderül, hogy Szentkirályi Alexandra a budapestieket vagy a dubaji nagytőkét képviseli-e – mondta a fővárosi közgyűlés ülésére utalva. Magyar közölte, hogy fővárosi képviselőik a szerdai közgyűlési ülésen „erős jelzést küldenek majd a hatalmi elit levitézlett tagjainak”. Hozzátette: ettől függetlenül megszavazzák, hogy rákosrendezői projekt kapcsán a főváros éljen az elővásárlási jogával.

A Tisza elnöke szerint ők ígéretet tudnak tenni arra, hogy a „mini-Dubaj” néven elhíresült „förtelem” nem fog megépülni. „Ezt biztosnak veheti az Emírségekben tartózkodó miniszterelnök is”, mondta, és megerősítette, hogy a Tisza is megszavazza a közgyűlésben, hogy a főváros éljen az elővásárlási jogával.

Január 20-án derült ki, hogy az állami tulajdonban lévő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő 51 milliárd forintért eladta a Rákosrendező területének nagy részét a dubaji tulajdonban lévő Eagle Hillsnek. Az ingatlanfejlesztő azt vállalta, hogy a területen 5 milliárd euró, vagyis átszámolva 2000 milliárd forint értékben hajt végre beruházásokat. A Rákosrendezőre tervezett projektről ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.

Magyar a cégvezetői pályázatokról: Most próbálják az egészet megmókolni

A sajtótájékoztató másik napirendi pontja a cégvezetői pályázatokról szólt, miután kedden a főváros bizottsági ülésen a pártok nem tudtak megegyezni a cégvezetői pályázatokról, a Fidesz, a DK, az MSZP és a Párbeszéd együtt vette le a javaslatot a napirendről. A DK ezt azzal magyarázza, hogy a pályázat „tele volt jogilag aggályos elemekkel”.

Magyar beszélt arról, hogyan zajlott az ezzel kapcsolatos munka, a Fővárosi Közgyűlés nem a Tiszát, hanem a Tulajdonosi Bizottságot bízta meg ennek a kidolgozásával. Időközben elkészült az írásos előterjesztés, amire szerinte mindenki reagálhatott volna, de a Fidesznek nem volt észrevétele, az óellenzéki pártok pedig nem adtak be semmilyen írásos módosítási javaslatot, egyedül a főjegyzőnek érkezett észrevétele, Magyar szerint 40 perccel az ülés előtt. Hozzátette: több dolgot beépítettek a pályázatokba, de nem került bele például a női kvóta és az, hogy előnyt kap a pontozásban az, aki jelenleg pozícióban van.

Magyar szerint a főjegyzői észrevételek egy része közgyűlési hatáskör, de egyébként ha piacról akarnak bevonni embereket, akkor versenyképes béreket kell biztosítani. A legtöbb főjegyző által kifogásolt dolog más önkormányzatok kiírásában szerinte szerepel. Megmosolyogtatónak tartja a DK érvelését, mert az ő javaslatukat jogászok állították össze. A Kutyapárt javaslata szerinte jogellenes, mert nincs ilyen előterjesztés.

„Szó sincs kompromisszumos javaslatról, az óellenzéki pártok meg akarják akadályozni, hogy olyan cégvezetőket tudjunk bevonni a főváros érdekében, akik jó gazda módjára tudják vezetni a cégeket” – mondta, és kijelentette, hogy elutasítja Karácsony vádjait, miszerint szakmaitlan volt a cégvezetők pályázatának kiírása. Szerintük minden felvetésre reagáltak szóban, de a válasz csak „hümmögés” volt, Magyar azt mondta, hogy az lehetett a cél, hogy visszakerüljön a főpolgármesteri hivatalhoz a pályázat kiírása.

„Most próbálják az egészet megmókolni”

– mondta Magyar, aki szerint a Tisza most megvárja, hogy a főpolgármester kimondja, megszegték a korábbi megállapodásukat. „Tisztán fogunk játszani, nem lesz több limonádézás, nem lesz több alku. Ügyek mentén szívesen együttműködünk, de le fogjuk rántani a leplet az ellenzéki színekben politizáló, de a Fidesznek segítő politikusokról”.

Magyar a keddi ülésről azt írta a Facebook-oldalán, hogy „A Fővárosi Közgyűlés szakbizottsági ülésén ma összenőtt, ami összetartozik”. A Tisza elnöke szerint a Fidesz és az „óellenzéki pártok” (MSZP-DK-Párbeszéd) leszavazták, illetve levették napirendről a pályázati kiírást a főváros illetékes bizottságában, ami lehetővé tette volna a nagy fővárosi cégek (például BKK, BKV, BKM) vezetőinek piaci módon történő kiválasztását. Magyar szerint a Fidesz, a DK, az MSZP és a Párbeszéd képviselői nem először játszanak össze és szavaznak a fővárosi polgárok érdekével ellentétesen.

Karácsonyék szerint súlyos félreértés van

Karácsony Gergely főpolgármester szerdán reggel fél 8-kor posztolt a Facebookra, azt írta: „Ez Budapest: itt nem emeljük törvénytelenül a cégvezetők fizetését!” Nem sokkal később a főpolgármester sajtóirodája a Telexnek küldött közleményében azt írta, hogy a bizottság nem szavazta le a pályázati kiírást, szerintük „súlyos félreértés van kialakulóban”, négy pontban magyarázták el, hogy miért, ezt írták:

  1. a bizottság nem szavazta le a pályázati kiírást.
  2. a Tisza-frakció egy hónapja kérte, hogy ők dolgozhassák ki azt, de csak egy nappal a bizottsági ülés előtt készültek el vele.
  3. a javaslat szarvashibákkal volt tele: törvénysértő módon akart 30%-os cégvezetői fizetésemelést; az adatkezelési szabályokat nem vette figyelembe; évek óta nem létező fővárosi cégre hivatkozott a kiírásban; kirekesztette volna a Budapest-család dolgozóit az értékelésből.
  4. amikor a javaslatot tárgyaló bizottság egy héttel el akarta tolni a kiírásról a döntést – azért, hogy ezeket a hibákat ki lehessen javítani –, azt mondta a Tisza-frakció, hogy ők jövő héten nem érnek rá. Ezek után egyetlen felelős döntés volt: az első olvasatban való megtárgyalás után levenni napirendről az előterjesztést.

A főpolgármester hozzátette, hogy a hibákat ki lehet javítani, de a legfontosabb budapesti közszolgáltató cégek biztonságos és törvényes működése mégiscsak komolyabb dolog annál, mint hogy a síszünet előtt összecsapott kiírással játsszunk velük. „Bízom benne, hogy a félreértések tisztázódnak, és minden frakció fontosabbnak tartja a város jövőjéről szóló döntéseket a politikai presztízsszempontoknál” – írta Karácsony.

Jogi aggályok

A DK szerint a Tisza által benyújtott pályázati kiírás tele volt jogilag aggályos elemekkel, amit a főjegyző is világosan kifejtett. „A tervezett javadalmazások például ellentmondtak a vonatkozó törvényi szabályozásnak, és a pályázók számára félrevezetőek voltak. Ezen kívül az adatkezelés jogalapjának hiányosságai miatt az adatvédelem alapvető elveit is megsértette volna a javaslat. Az erkölcsi bizonyítvány követelményének szabálytalan megfogalmazása és a főpolgármester törvényben biztosított javaslattételi jogának megsértése pedig további komoly problémákat vetett fel ” – írta Déri Tibor, a párt fővárosi képviselője.

Déri szerint ahelyett, hogy a Tisza átdolgozta volna a pályázatot Magyar Péter most a „pálya széléről ordibál”. Elismerte, hogy ők kérték a pályázatok visszahozatalát, de azért, mert szerintük a fővárosi cégek vezetőinek kiválasztása nem történhet átgondolatlanul és szabálytalanul, különösen a jelenlegi pénzügyi helyzetben.

A javaslathoz mellékelt főjegyzői észrevételekben Számadó Tamás főjegyző több dolgot is kifogásolt. Probléma volt a pályázatban szereplő javadalmazással, az erkölcsi bizonyítvány kérésének módjával, és azt is kifogásolta, hogy a megadott határidők az önkormányzati feladatok elvégzését „aránytalanul veszélyeztetik”.

A Kutyapárt egy másik javaslattal állt elő

„Beadtunk egy módosító javaslatot, amelynek lényege, hogy a cégvezetők meghallgatásának és kiválasztásának joga visszaszáll a bizottságról Közgyűlésre. Ezzel minden állampolgár láthatja azt a vitát, amelyet a budapestieket képviselő pártok lejátszanak” – írta az MKKP. Ők komoly problémának tartják, hogy a bizottságban nem sikerült kidolgozni, hogyan legyenek kiválasztva a cégek vezetői, ugyanis 200 milliárd forint és a legfontosabb városi közszolgáltatások felett diszponálnak.

Vitézy: A pályázatpuccsal a budapestiek járnak rosszul

Vitézy Dávid szerint Karácsony Gergely újra megkezdte az országos pártpolitizálást, ami nem az ő dolga, az viszont igen, hogy „ezzel a pályázatpuccsal a budapestiek járnak rosszul, hisz a fővárosi közszolgáltató cégek vezetési válsága tovább húzódik”. A Podmaniczky Mozgalom vezetője szerdán azt írta a Facebookon, hogy szerinte komolyan vehetetlen az is, hogy Karácsony arról ír, ne kapjanak sokmilliós fizetést a cégvezetők, részletek itt.

Vitézy a keddi közgyűlés után posztolt arról, hogy frakciója támogatta a Tisza előterjesztésére a fővárosi cégvezetők újrapályáztatását, mert szerinte a választók nem azért szorították kisebbségbe a várost korábban vezető MSZP-DK-Párbeszéd koalíciót a közgyűlésben, hogy „átlátható szempontok szerint kiválasztott szakemberek helyett továbbra is kizárólag általuk delegált cégvezetők vigyék tovább a fővárosi közszolgáltatásokat”.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!