Munkásszállóként üzemel a győri családi ház, tavaly hatvankilencszer riasztották oda a rendőröket
2025. január 29. – 12:35
![Munkásszállóként üzemel a győri családi ház, tavaly hatvankilencszer riasztották oda a rendőröket](https://assets.telex.hu/images/20250128/1738066216-temp-lDhNcM_hero-normal:xl.jpg)
Több tucatnyian, a helyiek szerint akár ötvennél is többen élnek egy csendes révfalui utcában épült, 27 szobás házban. Győrben messze nem a szóban forgó ingatlan az egyetlen, ahol egy családi házból – azt kibővítve és átalakítva – munkásszállót csináltak. De az biztos, hogy az állatorvosi lova a több városrészben is általánossá váló helyzetnek. Az egyébként csendes, kertvárosi övezetben fekvő házhoz egy év alatt hatvankilencszer hívták ki a rendőröket. A várható helyzetre már 2023-ban figyelmeztettek a szomszédok, most került a győri közgyűlés elé az ügy.
A Telexnek adott tájékoztatás szerint a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjába 2024-ben a helyszínről beérkezett bejelentések döntő többségében különböző birtokháborítással, főbérlő – albérlő közötti nézeteltérésekkel, elszámolásokkal, kiköltözéssel kapcsolatos problémák voltak, de történtek lopások, betörések, rongálások is. Petárdázás, tűzgyújtás, a szállóban tartózkodó körözött személyekről is több bejelentés érkezett. Gyakorta kértek segítséget a lakók a házban előforduló veszekedések, hangoskodások, verekedések miatt. A rendőrség minden esetben eljárt a helyszínen, összesen tehát hatvankilencszer.
Győr felkapott, kertvárosi övezetében, a belvároshoz közel, már 2023-ban jelezték az utca lakói, hogy gond lesz abból, hogy a nevezett ingatlanon – ahová korábban két házat is felhúztak – összesen huszonhét szobát alakítanak ki és oda nyilvánvalóan több tucatnyian költöznek majd be. A helyiek sejtették, hogy mi fog történni, mert a helyzet nem volt teljesen új számukra: addig is félig szállóként, félig kollégiumként üzemelt ugyanis a hely. Annyi különbséggel azonban, hogy a régi tulajdonos még ott élt az egyik szobában, és ha valaki randalírozott, rendet tett.
Az idős özvegyasszony két évvel ezelőtt kiköltözött, tulajdonjogát eladta, az új vevő pedig nekiállt felújítani a telken álló két házat. A Telex ekkor járt a helyszínen, meghallgatva a szomszédok félelmeit, hogy korlátok híján elszabadulhat a pokol a 26-os házszám alatt.
![A két ház egymás mögött, 2023-ban, még a felújítás közben – Fotó: Sudár Ágnes/Telex](https://assets.telex.hu/images/20250128/1738066523-temp-KGJDBE_cikktorzs:xl.jpg)
A két épület alapterülete 550 négyzetméter, a telekméret 754 négyzetméter, a szobák száma pedig 25+2 fél. Hivatalosan családi házként hirdette még a közvetítő iroda, de egy pillanatig sem titkolta, hogy kiknek ajánlja. A hirdetésben ugyanis ez állt:
„Egyedülálló befektetési lehetőség! A két épületben 20-28 személy talál kényelmes szállást, ki-ki a maga igénye szerinti szobaméretben. Főleg befektetőknek ajánlom, akik át is vehetik a mostani bérlői állományt.”
Az utca lakói ennél a pontnál kongatták meg a vészharangot, megpróbálták volna megakadályozni, hogy a háromszintes házak ismét benépesüljenek – 20-28 főnél tapasztalataik szerint biztosan többel.
De a hatóság(ok) keze meg volt kötve, a kétezres évek elején ugyanis még a régi tulajdonosok jogerős építési engedélyt kaptak a két épületre és a három szint felhúzására is. És bár Győr 2006-ban rendeletet alkotott, hogy „szállás célú” épületet nem lehet a családi házas övezetben működtetni, de az is kiderült, hogy ez a két ház nem tartozik ezen szabályozás alá. A helyi jogszabály ugyanis nem tiltja lakóépület esetében a tartós tartózkodás céljából való használatba adást, lakásbérlet, házbérlet, albérlet, ágybérlet keretében. Itt pedig erről van szó.
![A korábbi ingatlanhirdetés, ez az egyik ház alaprajza, nem épp családi ház.](https://assets.telex.hu/images/20250128/1738066705-temp-BHHfJj_cikktorzs:xl.jpg)
Az új tulajdonosnak elküldtük kérdéseinket, azok döntő részt arra vonatkoztak, hogy a rendet miként tudná garantálni. Válasza egyelőre nem érkezett meg. A Facebookon ugyanakkor aktív, több esetben posztolt arról, ha valamelyik bérlővel gondja akadt, de a ház kapcsán hangsúlyozta, hogy „bérlőinknek megfizethető lakhatást, hosszú távú lakásokat és szobákat kaució nélkül; heti bérleti díj fizetést és minden vasárnap finom, meleg ebédet biztosítunk”.
Szerda este, cikkünk megjelenése után megérkezett a tulajdonos válasza, levelében leszögezi, hogy megtesznek mindent, hogy „a családos és dolgozó bérlőink a szomszédok és az utcában lakók életkörülményeit ne befolyásolják negatív irányban”. Felsorolja, hogy házirendet vezettek be, amit szigorúan be is tartatnak, a szemetes konténereket az udvaron belül helyezték el és kamerarendszert szereltetnek fel, ami rögzíti, ha valaki megszegi a házirendet. „Rendben tartjuk a ház elejét és az udvart. Bejelentés alapján járt nálunk az ÁNTSZ, mindent rendben talált és látta a változást.”
Az ingatlantulajdonos szerint sok bejelentésnek nem volt alapja, hajlandók a kompromisszumra és az együttműködésre az utca lakóival. Leszögezte, hogy nem akarja „alaptalan vádak miatt kockáztatni az itt lakó családok lakhatását és megélhetését”, a bérlői ugyanis „létminimum alatt élő, dolgozó családos emberek, akik az én második családom és próbálnak felzárkózni az utcában lakók életviteléhez”.
Nem ez az egyetlen olyan ingatlan, ahol ezzel a problémával találkoznak a szomszédok, Győrben is lakhatási válság van. Albérletet havi 180-200 ezer forint alatt nem nagyon találni, sokaknak jelent tehát megoldást egy ilyen „tartós bérlet”.
A győri közgyűlés legutóbbi ülésén hozta fel ennek a háznak a problémáját a városrész önkormányzati képviselője, Antal Imre. A jegyző válaszából ugyanakkor kiderült, hogy két másik képviselőtársa hasonló okból már korábban kopogtatott a városházán. A probléma tehát nem egyedi, a győriek körében is közismert. Nem messze ettől a háztól egyébként egy kísértetiesen hasonló esettel mi is találkoztunk, szintén 2023-ban: ott is egy szállót akartak felhúzni, de azt végül a helyi tiltakozás hatására is a kormányhivatal részben megakadályozta.
A problémával nyilvánvalóan kezdeni kell(ene) valamit Győrben, de ahogy a jegyző fogalmazott,
„a jogi környezet nem segít sokat”.
A polgármesteri hivatal főosztályvezetője felsorolta ugyan, hogy mi mindennel próbálkoztak eddig a nevezett ingatlannál, de megoldásig ők sem jutottak. Egyeztettek a városrendészettel, a rendőrséggel, szemlét is tartottak, de mivel a tulajdonos bérleti szerződésekkel tudta igazolni, hogy „nem szálláshelyként, hanem tartós bérletként” hasznosítja az ingatlant, ezért „kereskedelmi hatósági jogkörben nem tudtunk intézkedni”.
Annyit elértek, hogy az aktuálisan „balhés” bérlőt kirakta a házból a tulajdonos, de ekkora létszámnál nehéz tartósan rendet tartani. Ráadásul még azt sem tudja pontosan a hivatal, hogy hányan is élnek a házban, ugyanis annak, aki életvitelszerűen él ott, bejelentési kötelezettsége sincs.
(Cikkünket frissítettük azután, hogy az ingatlan tulajdonosának a válasza megérkezett szerda este.)
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.