Biró Ferenc azt állítja, hogy korábban fenyegetéseket kapott, ezért szerződött le a Valtonnal
2025. január 20. – 13:54
Nem igaz, hogy az Integritás Hatóság pénzén felújított házban élne, rosszindulatú gyanúsítgatás, hogy az adófizetők pénzéből újította volna fel a házát – közölte egy közleményben Biró Ferenc Pál, az Integritás Hatóság elnöke a kormányközeli média cikkeire reagálva. Az Integritás Hatóság honlapján kiadott nyilatkozatában Biró azt írja, a versenypiacon eltöltött 30 év alatt elért egy anyagi jólétet, ebből a munkából építette azt a házat is, amiben most él.
A hatóság elnöke szerint nyomozásaik sokak érdekeit sérthetik, állítása szerint több, a személyét és a családját érintő fenyegetést is kapott, ezért engedélyt kért és kapott a megfelelő szervektől és az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságától arra, hogy kamerákat szereljen fel a házon és azon kívül, illetve egy 100 méteres szakaszon egy megerősítő drótkerítést szereljen fel, hogy megakadályozzon egy esetleges behatolást. A munkákat a Valton Security végezte el. Biró szerint ezek indokolt, jogszerű, kérvényezett és engedélyezett tevékenységek voltak. „Úgy vélem, minden más rosszhiszemű összemosása a valós tényeknek.”
Biró Ferenc azt követően tette közzé nyilatkozatát, hogy a hétvégén a Telex kérdéseket küldött az Integritás Hatóságnak azzal kapcsolatban, hogy a hatóság szerződésben állt-e a Valton Securityval.
Biró hétfői közleményében azt írta, hogy többek között az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságától engedélyt kapott arra, hogy kamerákat szereljen fel a házon és azon kívül, illetve egy 100 méteres szakaszon egy megerősítő drótkerítést szereljen fel, hogy megakadályozzon egy esetleges behatolást.
Ezzel kapcsolatban megkerestük Sas Zoltán, a bizottság jobbikos elnökét, aki elmondta: a konkrét ügyben nem tud információkkal szolgálni, mivel a testület zárt ülésein elhangzottak nem nyilvánosak, így a Biró Ferenc által elmondottakra sem tudott érdemben reagálni. Általánosságban ugyanakkor elmondta, hogy a nemzetbiztonsági bizottság a közbeszerzési eljárás alól tud mentesítést adni.
Sas arra utalt, hogy ilyenkor a kérelmező arra kaphat engedélyt, hogy ne kelljen közbeszerzési eljárást kiírnia. Erre azért kap lehetőséget, mert ha közbeszerzést írna ki, akkor kiderülne, milyen védelmi berendezést akar beszerezni, így az biztonsági kockázattal járna.
Szavai alapján úgy tűnik tehát, hogy a bizottság arra nem adhatott engedélyt, hogy az elnök az Integritás Hatóság pénzén, a saját ingatlanjában alakítson ki védelmet.
Biró Ferenc közleményének másik figyelemreméltó pontja az, hogy azt írta: őt és a családját is fenyegetések érték a munkája miatt, ezzel indokolta a védelmi rendszer kiépítését. Korábban nem említette, hogy a munkájával kapcsolatban fenyegetéseket kapott, pedig ha így van, az meglehetősen súlyos állítás, mivel az Integritás Hatóság egy korrupcióellenes szerv.
Az Integritás Hatóság elnökeként Biró Ferenc nem számít védett személynek, ezért szerettük volna megtudni, tett-e rendőrségi feljelentést az ügyben, illetve kért-e rendőri védelmet. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy tudomása szerint a rendőrség indított-e nyomozást a fenyegetések miatt. Amint válaszol, cikkünket frissítjük.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az Integritás Hatóság elnökeként miért éppen a Valton Securityt bízta meg a védelemmel. A biztonsági cég köztudottan jó kapcsolatban áll a Fidesszel. 2023 tavaszán a Válasz Online írta meg, hogy a Valton-Sec Zrt. meghatározó többsége egy Mészáros Lőrinc ügyvédi csapata által kezelt magántőkealaphoz került.
A Valton már 2023 júniusában is előkerült a hatósággal kapcsolatban. Az Átlátszó az infotörvényre hivatkozva ki szerette volna kérni a hatóság három céggel (a Valton-Sec Zrt.-vel, a L'azar Advisory Kft.-vel és a Level Nine Vezetési Tanácsadó Kft.-vel) kötött szerződéseit, azonban Biró azt mondta a lap munkatársának, nem adja ki az adatokat, mert azok nem tartoznak harmadik félre. Az Integritás Hatóság végül mégis kiadta a szerződéseket.
Január 16-án Birót hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsították meg, gyanúsítottként ki is hallgatták. A büntetőeljárás miatt több helyszínen, köztük az IH-nál is házkutatást tartottak a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) dolgozói. A főügyészség csütörtök esti közleménye szerint Biró a saját, felső kategóriás szolgálati autóján kívül bérelt egy másik, szintén felső kategóriás autót, aminek havi bérleti díja kezdetben 475 285 forint plusz áfa volt, ez az összeg később emelkedett. „Az Integritás Hatóság elnöke a vagyonkezelési szabályt megszegve közel 14 millió forint vagyoni hátrányt okozott az Integritás Hatóságnak” – írta a KNYF.
Másnap Biró kijelentette, hogy nem fog lemondani a pozíciójáról, és tagadja az ellene felhozott vádakat, szerinte a nyomozók felső utasításra jelentek meg nemcsak az IH-nál, de a saját ingatlanján is.
A kormány az Integritás Hatóságot a korrupció elleni harc küzdelem jegyében hozta létre. A szervezet létrehozása egyike azoknak a vállalásoknak, amikről a jogállamisági feltételeknek történő megfelelés érdekében döntött a kormány. Az Integritás Hatóság feladata, hogy az európai uniós források felhasználásával kapcsolatos csalást, összeférhetetlenséget, korrupciót vagy más jogsértést kivizsgáljon.