A volt OBT-elnök „lelkes amatőrök dilettantizmusát” látja az Országos Bírói Tanács részéről
2025. január 14. – 16:07
frissítve
Hilbert Edit, az Országos Bírói Tanács (OBT) volt elnöke interjút adott a HVG-nek, melyben arról beszélt, hogy a szervezetet akármennyire is jó szándék vezérli, csapdába került a 2024. november 22-én aláírt megállapodással, amely az igazságszolgáltatás működésének jelentős átalakításával járt. Szerinte jelenleg lelkes amatőrök dilettantizmusa és a jogszabályok ismeretének hiánya tapasztalható az OBT részéről.
Hilbert Edit szerint azzal, hogy az OBT elnöke minden bizonnyal titokban tárgyalt az igazságügyi miniszterrel a kormánnyal kötött bérmegállapodás részleteiről, túllépte a hatáskörét. Ezzel együtt a lépés ki is üresítette a tanács véleményezési funkcióját, mivel ezzel gyakorlatilag közvetlenül részt vett a jogalkotási folyamatban, ami az igazságügyi miniszter feladata.
Hilbert szerint az, hogy az OBT részt vett a tervezet kialakításában,
az pont olyan, mintha a polgári bíró elmenne az ügyvédhez, és megírná a keresetlevelet, mert abból majd könnyű lesz ítéletet írni.
Szabó Péter, a kormánnyal kötött megállapodást aláíró akkori elnök decemberben mondott le az OBT vezetéséről, miután az egyezség felvetette a politikai nyomásgyakorlás gyanúját bírói körökben. Szabó lemondása után az OBT egy közleményt adott ki, amiben ezt írták: „Az OBT feladatait és hatáskörét a jogszabályok határozzák meg, melyeken a tanács nem terjeszkedhet túl, tevékenységét kizárólag ezen szabályok mentén végzi.” Később felmerült az is, hogy az OBT felülvizsgálná a megállapodást.
„Nem vonom kétségbe a jó szándékukat, de amit én látok a jelenlegi OBT részéről, az nem más, mint lelkes amatőrök dilettantizmusa, és a jogszabályok ismeretének hiánya” – mondta Hilbert Edit, hozzátéve, hogy amikor őt elnökké választották, már 30 éve büntetőbíróként dolgozott, de neki is komoly tanulási folyamat volt az igazgatási ismeretek elsajátítása a szervezetben.
A volt elnök szerint egy csapdába sétált bele az OBT, amelyből a kiút igen nehéznek tűnik. Mivel az OBT felhatalmazta az elnököt a megállapodás aláírására, nem hiszi, hogy az visszavonható, és a tagok részéről is azt tapasztalta, hogy az aláírás indokoltsága mellett érveltek.
„Nagyon fontos lenne helyreállítani az OBT megbecsültségét, és visszaszerezni a bírói kar bizalmát, de személyi konzekvenciák levonása nélkül erre nincs lehetőség. Én ugyanis most nem egy lehajtott fejű, hanem egy megtört gerincű OBT-t látok” – mondta.