Gábor decemberben papíron még 29 éve tanított, januárban már 35 éve, így elesett a jubileumi jutalomtól
2025. január 8. – 04:45
Gábor egy kaposvári iskolában dolgozik tanárként. A korábbi szabályok szerint tavaly kellett volna megkapnia a 30 éves szolgálati jogviszonya után járó jubileumi jutalmát. Viszont 2024 januárjától, az új szolgálati jogviszony hatálybalépésével már máshogy számítják a szolgálati idejét, ezért Gábornak egyik napról a másikra 35 évre nőtt a munkaviszonya. Ez papíron még jól is hangzik, de neki azért jelentett problémát, mert így elesett a korábban neki járó háromhavi jutalomtól.
Az eset nem egyedi, több száz pedagógus szembesült azzal, hogy a státusztörvény óta megváltozott a munkaviszonyának számítási módszere, és így nem kapott jubileumi jutalmat. A tankerület és az államtitkárság válasza alapján a jutalmat mindig az aktuális évben hatályos jogszabályok alapján fizetik ki.
Előfordulhat, hogy a pedagógusok egyszerűen átugranak egy fokozatot
A pedagógusoknak azon a napon jár jubileumi jutalom, amikor a szolgálati idejük eléri a 25., 30., illetve a 40. évet. 25 évnél plusz kéthavi, 30 évnél plusz háromhavi, 40 évnél plusz öthavi bruttó bért kapnak. Gábor 2019. szeptember 7-én volt jogosult a 25. évi jubileumi jutalomra, amit a fenntartó ki is fizetett neki. Ennek megfelelően tavaly szeptember 7-re várta a 30. évi jubileumi jutalmát. Mivel az nem érkezett meg, levelet írt a munkáltatójának. „A munkáltató, kérésemre először szóban, később írásban is közölte állásfoglalását: az időközben megváltozott törvényi környezetnek köszönhetően nem vagyok jogosult a nevezett jutalomra” – mondta lapunknak.
Ennek oka, hogy Gábor 2010–2015 között egy alapítványi iskolában dolgozott, amit a korábbi jogszabályok szerint a jubileumnál nem számítottak be szolgálati időnek. Ugyanúgy, ahogy nem vették figyelembe, ha valaki egyházi fenntartónál szerzett szakmai tapasztalatot. A tavaly januártól hatályos státusztörvény már ezeket az időket is beszámítja, így Gábor munkaviszonya hirtelen öt évvel megnőtt.
„2023 decemberében még 29 év szakmai gyakorlatom volt, 2024. január 1-jén már 35 év, így simán átugrottam a 30. évfordulót” – mondta Gábor.
Mivel ezt felháborítónak tartotta, az ügyben megkereste a fenntartó tankerületet, az oktatási államtitkár irodáját, és Gelencsér Attila parlamenti képviselőt is.
Gelencsér Attila válasza szerint „a Púétv. 160. § (8) bekezdésének átmeneti szabálya arról rendelkezik, hogy a köznevelésben foglalkoztatottnak akkor jár a jutalom, ha arra 2024. január 1-jét követően szerzi meg a jogosultságot a köznevelési foglalkoztatotti jutalom valamely fokozatára jogosító idő szerint és előírja, hogy az általa megszerzett fokozatnál alacsonyabb fokozathoz kapcsolódó köznevelési foglalkoztatotti jutalomra emellett nem jogosult”.
Az Gelencsér Attila leveléből is látszik, hogy Gábor esete nem egyedi, az új törvény hatálybalépése óta több embernek meggyűlt a baja a jogszabály értelmezésével. Ezért a Tankerületi Központ a Klebelsberg Központ jogi iránymutatását kérte.
A Köznevelési Helyettes Államtitkárság válasza szerint előfordulhat, hogy az új számítási módszerrel hirtelen megnő a jubileumba számító munkaviszony ideje, és így a pedagógusok egy fokozatot „átugranak”. Ennek ellenére az államtitkárság nem tervez módosítani az új jutalmazási rendszeren.
Gábor így jubileumi jutalomra legközelebb 2029-ben számíthat, akkor lesz meg a 40 éves szolgálati ideje.
„Rém igazságtalannak tartom azt, ami velem történt: egyes kollégáimat közelebb hoz a nevezett jutalomhoz, másokat, például engem, megfoszt ettől. Kaotikus, véleményem szerint részben a törvényalkotó alapvető szándékával ellentétes hatású, előkészítetlen törvényi tartalomról van szó” – mondta lapunknak.
A cikkben Gábor keresztnevét megváltoztattuk.