Felfüggesztették, majd visszahelyezték a fóti gyermekotthon igazgatóját, de a részletekről hallgatnak
2025. január 7. – 04:57
Gyermekbántalmazás gyanúja miatt a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság még szeptember végén felfüggesztette a fóti Károlyi István Gyermekközpont igazgatóját, Páger Pál Attilát. Igaz, ezt a felfüggesztést nem verték nagy dobra, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság csak egy közleményben jelezte ezt a honlapján. A hírről azután értesült a nyilvánosság, hogy lapunknak egy – az intézmény belső életét ismerő – forrás ezt jelezte. A forrás akkor a Telexnek azt állította: az igazgatóval szemben felmerült a gyanú, hogy egy autista kisfiút bántalmazott, ezután döntöttek a felfüggesztéséről. Azt, hogy ez volt a gyanú, az érintettek nem cáfolták, igaz, nem is kommentálták.
A Telex még szeptemberben megkereste emailben Páger Pál Attila igazgatót, akárcsak a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságot, hogy az ügy részleteit megismerhessük. Megkeresésünkre akkor sem reagáltak.
A szeptember 27-i keltezésű közlemény szerint a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság jelzést kapott annak gyanújáról, hogy a Károlyi István Gyermekközpont intézményvezetője fizikailag bántalmazott egy ellátott gyereket. Cséplőné Gönczi Veronika, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatójának nevében kiadott közlemény szerint az ügy kivizsgálása céljából a főigazgató asszony haladéktalanul rendőrségi feljelentést tett és azonnali belső vizsgálatot rendelt el. Az is szerepelt a közleményben, hogy az ügy további részleteiről a vizsgálat lezárultáig nem ad tájékoztatást.
A fóti gyermekotthon legutóbb decemberben került be a hírekbe, amikor több más gyermekotthonnal egyetemben Magyar Péter felkereste. Magyar élőben közvetítette a Facebook-oldalán, hogy nem engedték be az otthonba. Ekkor vettük észre, hogy Magyart az a Páger Pál Attila fogadta igazgatóként, akit a gyerekbántalmazás gyanúja miatt szeptemberben a pozíciójából felfüggesztettek. Utánanéztünk, és ekkor vettünk észre egy újabb közleményt a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság honlapján.
A november 7-én kiadott közlemény még annál is kurtábbra sikerült, mint az igazgató felfüggesztéséről beszámoló szeptemberi.
„Tájékoztatásul közöljük, hogy a Károlyi István Gyermekközpont intézményvezetője 2024. november 7-től ismét ellátja intézményvezetői feladatait”
– ennyi a közlemény szövege.
A két közleményt összevetve tehát mindössze annyit tudni, hogy szeptember 27-én Páger Pál Attilát a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság főigazgatója gyermekbántalmazás gyanúja miatt felfüggesztette, majd bő egy hónappal később visszahelyezte a pozíciójába. A második közleményből nem derül ki, hogy mi lett a belső vizsgálat eredménye..
Éppen ezért napokkal ezelőtt kérdéseket küldtünk a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnak és a Belügyminisztériumnak is. Mindkét szervezettől azt szerettük volna megtudni, hogy lezárult-e a belső vizsgálat, amit még szeptemberben indított a főigazgató. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi volt ennek a vizsgálatnak a folyamata, kik és kit vagy kiket hallgattak meg. Azt is szerettük volna megtudni, hogy melyik rendőrkapitányságon tettek feljelentést az ügyben és mit lehet tudni a rendőrségi eljárásról.
Azt is megkérdeztük, hogy ha esetleg hamisnak bizonyult a jelzés és bebizonyosodott, hogy az igazgató nem bántalmazta a gyereket, akkor kiderült-e, mi állhatott az utóbb esetleg hamisnak bizonyult jelzés hátterében.
Ám hiába küldtük el a kérdéseinket, a BM-től és a főigazgatóságtól sem kaptunk válaszokat. Így még arra sem válaszoltak, hogy melyik rendőrkapitányságon tett feljelentést a főigazgató.
Mivel a fóti gyermekotthont érinti az ügy, ezért a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Osztályát is megkerestük, hogy megtudjuk, a fóti rendőrségen tettek-e feljelentést az ügyben. A rendőrség arról tájékoztatott, hogy a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Vizsgálati Osztálya kiskorú veszélyeztetése miatt folytatott büntetőeljárást. „A nyomozó hatóság az eljárást – mivel a cselekmény nem bűncselekmény – megszüntette” – írták válaszukban. Ez azt jelenti, hogy a rendőrség nyomozott, a nyomozás során pedig arra jutott, hogy ami történt, az nem bűncselekmény.