Még a kormányközeli Nézőpont szerint is elvesztené a kétharmados többségét a kormánypárt
2024. december 16. – 09:00
Bár a kormány egyik házi közvélemény-kutatójának tartott Századvég is a Fidesz gyengülését mérte novemberben (igaz, azóta azt is, hogy egyre többen fordulnak el Magyar Pétertől), sőt, Lázár János is beszélt arról nemrég, hogy mostanában valóban látnak vérnyomásemelő méréseket, a kormányközeli Nézőpont Intézet hétfőn kiadott közleményében azt kommunikálja, hogy minden stabil, pontosabban van erősödés, de mindkét (Fidesz, Tisza) oldalon. Azért a sorok között akadt negatív hírük is a kormánypártnak.
Szerintük a legvalószínűbb listás választási eredménybecslés alapján a Fidesz „egy most vasárnap” megrendezett választáson a listás szavazatok 47, a Tisza 37 százalékát szerezné meg, amely – az új választókerületekkel végzett modellezés szerint – hárompárti parlamenthez vezetne. Szerintük a Fidesz győzelme is egyértelmű lenne: az összes mandátum 61 százalékát kapnák meg újra a kormánypártok. Nem hangsúlyozzák, de ez azt jelenti, hogy a kormánypárt elveszítené a kétharmados többségét így.
A Nézőpont Intézet kutatásához 2024. december 9. és 11. között, 1000 főt kerestek meg telefonon. A minta reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. 1000 fős mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba ± 3,16 százalék. Azt hozzátették, hogy az adatokat kerekítették egész számra, ezért előfordulhat, hogy összeadott értékük nem pontosan 100. A mandátumbecslés a pártok legvalószínűbb országos listás eredményei alapján készült, egyszerre figyelembe véve a választástörténeti adatokat és az új országos választókerületi határokat.
A közvélemény-kutatás során arra jutottak, hogy decemberben a választásra jogosult, teljes felnőtt népesség (azaz kb. 7,67 millió fő) 38 százaléka (2,9 millió fő) tartja szimpatikusnak a Fideszt, 25 százaléka a Tisza Párttal (1,9 millió fő) szimpatizál, ez pedig azonos az előző hónapban mért adatokkal, írják. A válaszok alapján a Nézőpont azt találta, hogy kb. 5,6 millió fő venne részt egy most vasárnapi választáson.
A Nézőpont Intézet azt írja, hogy a legvalószínűbb listás eredményhez az aktív szavazók bázisát vették alapul, és itt számolták a „a bizonytalanok és rejtőzködők körében a statisztikai módszerekkel beazonosított pártpreferenciát” is. Ez egyébként nem jellemző gyakorlat, maguk is azt írják róla, hogy „más intézetek közleményeiből csak a bevallott pártpreferencia olvasható ki, így azok lemondanak a kutatásokban akár 15-20 százalékra tehető, a pártpreferenciájáról nem nyilatkozó aktív választói csoportról.” Hasonló metodikáról számoltak be több korábbi közvélemény-kutatásnál is.
A decemberi felmérés szerint a Fidesz-KDNP legvalószínűbb listás eredménye 47 (2,6 millió szavazó), a Tisza Párté 37 (2,1 millió szavazó), míg a DK-listájáé 5 százalék lenne „egy most vasárnapi választáson”. Az összes többi párt az 5 százalékos küszöb alatt maradna. A kutatás szerint tovább nőtt a polarizáció november óta, a Fidesz ennek köszönhetően +1 százalékponttal, míg a Tisza +3 százalékponttal erősödött, de a Nézőpont szerint még mindig 10 százalékponttal vezet a Fidesz – szemben a Medián, Publicus és az Idea mérésével, ami Tisza-előnyről számolt be.
A Nézőpont Intézet modellezte azt is, „hogy a szavazóköri szintű választástörténeti trendeket és az új választókerületi határokat figyelembe véve”, hogyan alakulna most vasárnap egy feltételezett országgyűlési választás után a mandátumeloszlás. Arra jutottak, hogy a Fidesz 74 egyéni választókerületet és összesen 121 képviselői helyet (az összes mandátum 61 százaléka) szerezne, ami jelentősen elmarad a jelenlegi 135-től. A Tisza Párt az összes budapesti választókerületben, Pest megye választókerületeinek felében és több megyeszékhelyen szerezhetné meg a maradék 32 egyéni választókerületet, ez összesen 71 mandátumot jelentene nekik (az összes mandátum 36 százaléka). A DK ezen felül 6, míg a német nemzetiség további 1 mandátumot szerezhetne.
A Telex folyamatosan követi a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz nyilvánosan elérhető és leginkább összevethető kutatásait. Az egyes kutatások eredményeit a pontokra kattintva lehet megnézni, a vonal pedig a pártok átlagát jelzi. Ez alapján jól megfigyelhető egy általánosabb trend, hogy miként alakult 2024 júniusa óta a Fidesz, a Tisza és más pártok támogatottsága.