Orbán Viktor: Trump most nincs abban a helyzetben, hogy a tűzszünet kérdéséről tárgyaljon

2024. december 10. – 19:51

Másolás

Vágólapra másolva

A szigorú amerikai jogi szabályok miatt Donald Trump most nincs abban a helyzetben, hogy a tűzszünet kérdéséről tárgyaljon, de Orbán Viktor bízik abban, hogy január 20-án, miután hivatalba lépett, „megtapasztaljuk ennek a jótékony hatását”.

A miniszterelnök a Facebook-oldalán megosztott videóban beszélt röviden a hétfői floridai látogatásáról. Azt mondta, egyelőre egy megbeszélést tartottak Trumppal, amelyen gratuláltak egymásnak. „Leginkább én neki” – jegyezte meg Orbán, hozzátéve, hogy a hivatalos tárgyalások majd csak akkor kezdődhetnek, amikor Trump ismét hivatalba lép. „Ha két ember, két férfi ma akár Európában, akár Amerikában leül egymással beszélgetni, akkor aligha kerülheti el, hogy a békéről meg a háborúról szót váltsanak” – mondta.

Orbán kedden már a budapesti Állatorvostudományi Egyetem felújított pavilonépületeinek átadásán vett részt. Az itt tartott beszédében azt hangsúlyozta, hogy Magyarország „a legnyugatibb keleti és a legkeletibb nyugati népként kapcsolódni akar a világ összes gazdasági erőközpontjához”. Szerinte a világ gyökeres változások előtt áll, úgy véli, a liberális világrend véget ért, és csak azok a nemzetek lehetnek nyertesei az változásoknak, amelyek a legtöbbet hozzák ki magukból – írta az MTI.

„Azok, akik betagozódnak, beállnak a sorba, nem képesek megmutatni saját értékeiket, nem képesek felfedezni a nemzeti karakterünkben rejlő erőt, rövid úton eljelentéktelenednek. Nem a mások által kijelölt utat akarjuk követni, hanem saját történelmünkből, saját gazdaságszerkezetünkből és a saját kultúránkból származó előnyeinket akarjuk kihasználni” – mondta Orbán.

A miniszterelnök beszélt a felsőoktatás helyzetéről is. Azt mondta, a legfrissebb uniós adatok szerint Magyarország költi GDP-arányosan a legtöbbet felsőoktatásra az egész Európai Unióban. „Nem hagyjuk, hogy Brüsszel a szuverenitásunk védelme miatt a magyar fiatalokon verje el a port”, ezért a kormány létrehozta a Pannónia ösztöndíjprogramot. „Nem szorulunk mások pénzére, mi magunk is képesek vagyunk gyümölcsöző, tudományos együttműködéseket létrehozni a világ legjobb egyetemeivel” – tette hozzá.

A beszédét azzal zárta, hogy reményei szerint 2025-ben lezárják az orosz–ukrán háborút, ami után visszaterelik az európai gazdaság működését a normális kerékvágásba. Azt ígérte, a magyar gazdaságot növekedési pályára állítják, és megtermelik az egyetem további fejlesztéséhez szükséges pénzügyi forrásokat.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!