Már gyanúsított is van a Telex munkáját kamera-ellenőrzéssel akadályozó rendőri intézkedés ügyében

2024. december 7. – 15:39

Másolás

Vágólapra másolva

A Szegedi Regionális Nyomozó Ügyészség hivatali visszaélés bűntette miatt folytat nyomozást, és egy személlyel szemben közölte bűncselekmény megalapozott gyanúját – derült ki Polt Péter legfőbb ügyész válaszából szombaton arról az ügyről, amiben az év elején a TEK rendőrt küldött kollégáinkra, hogy igazoltatással, kamera-ellenőrzéssel akadályozzák őket egy miniszter megkérdezésében.

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő november végén tette fel írásbeli kérdését. Többek közt arra volt kíváncsi, hogy folyik-e bármilyen eljárás, hol tart a nyomozás, várhatóan mikor hallgatnak ki gyanúsítottakat. Erre érkezett meg december 7-én Polt Péter hivatalos válasza.

Kollégáinkat az eljárás alatt már meghallgatták tanúként. „A tanúkihallgatások alapján, és az alapján, hogy a kamera gyári számának ellenőrzése az leginkább, ami olyannyira látványosan nem kapcsolódik egy jogszerű rendőri intézkedéshez, hogy az már hivatali visszaélésnek minősül, úgy gondoljuk, emiatt történt a gyanúsítás” – mondta kollégáink jogi képviselője.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, május 23-án Kalocsán tartott lakossági fórumot a helyi polgármester, a térség országgyűlési képviselője és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A fórumra videós kollégáink – Sarkadi Zsolt és Halász Júlia – is elmentek, hogy beszámoljanak a rendezvényről, és kérdéseket tegyenek fel a külügyminiszternek a külügyminisztériumot ért orosz hekkertámadásról.

Az eseményt nyilvánosan hirdették meg a helyi médiában, kollégáink a helyszínen regisztráltak, végül mégis indoklás nélkül kizárták őket. A fórum után a parkolóban aztán egy fal melletti keskeny sávot – ahol kérdezni tudták volna a távozó minisztert – hirtelen műveleti területté nyilvánítottak, majd láthatóan azzal a szándékkal, hogy akadályozzák kollégáinkat a munkájukban, a rendőrség igazoltatásba, majd váratlan kameraszám-ellenőrzésbe kezdett.

A rendőrök az épület előtt rámutattak egy fal melletti sávra, ahol kollégáink álltak, hogy az műveleti terület, és el kell hagyniuk. Igazolványokat kértek, majd egy megjelenő TEK-es százados arra utasította a rendőröket, ellenőrizzék a forgó kameránk számát, nem körözik-e. A szándék szerintünk egyértelmű volt: ne tudjon forgatni a munkatársunk, ne tudjuk kérdezni a minisztert. A miniszter távozása után aztán hirtelen okafogyottá vált az intézkedés, az igazolványokat visszaadták, a kameránkról pedig sosem fog kiderülni, hogy körözik-e.

Kollégáink a Magyar Helsinki Bizottság segítségével hivatalosan is panaszt tettek az intézkedés miatt a rendőrséggel szemben, többek között azért, mert azt gondoljuk, a kollégánk, Halász Júlia által használt videókamera gyári számának ellenőrzése is jogalap nélkül, jogszerűtlenül történt. Nyilvánvalóan megalapozatlan azt feltételezni, hogy egy országos online hírportál forgatócsoportja olyan kamerát használna, amiről bárki azt feltételezhetné, hogy lopott és körözik. A cél egyértelműen az volt, hogy a miniszter távozása alatt ne tudja használni a kamerát. Amiatt pedig, hogy a nyilvános rendezvényre kollégáinkat nem engedték be, a rendezvény szervezőivel szemben szabálysértési eljárást indítottunk.

A rendőri intézkedésekkel szemben a Telex panaszára eljárás indult; azt első körben a folyamatban lévő büntetőeljárásra hivatkozva felfüggesztették. Ezzel szemben is jogorvoslattal éltünk.

Többek között azért is döntöttünk júniusban a jogi lépések mellett, mert nem szeretnénk természetesnek venni, hogy újságírókat zárnak ki nyilvános eseményekről, és a rendőrséget arra használják, hogy indokolatlan módon megpróbálják elzárni a sajtót a hatalom gyakorlóitól, nem szeretnénk természetesnek venni, ha nyilvánvaló jogsértések válaszok és következmények nélkül maradnak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!