Két év alatt több mint félezer jegyzőkönyvvezető hagyta ott a bíróságokat

2024. december 6. – 14:44

Másolás

Vágólapra másolva

Ahogy arról beszámoltunk, óriási hiány van a bíróságokon a jegyzőkönyvvezetőkből. Olyannyira, hogy ez már az igazságszolgáltatás mindennapi működésére is kihat – ezt állították lapunknak ügyvédek, bírók.

A Telex megkeresésére az Országos Bírósági Hivatal statisztikát is közölt. Eszerint a tavalyi és az idei évben a bírói feladatkörhöz kapcsolódó jegyzőkönyvvezető és leíró munkakörben foglalkoztatottak közül összesen 545 főnek szűnt meg az igazságügyi alkalmazotti jogviszonya – ebből mindössze 98 ember hagyta ott a pályát nyugdíjazás miatt.

„Az új munkatársak felvétele folyamatos, azonban a fluktuáció jelentős, melyet jelez az is, hogy a 2023. és 2024. évben kinevezettek 30 százalékának igazságügyi alkalmazotti jogviszonya megszűnt” – írta a Telexnek az OBH.

Az OBH azt is közölte, hogy a távozó igazságügyi alkalmazottak pótlására tett erőfeszítések ellenére jelenleg a 2022. év végi adatokhoz képest – az országosan már meglévő üres álláshelyek mellett további –103 fővel kevesebb a jegyzőkönyvvezetők és leírók létszáma. A 103 fős országos létszámcsökkenésből 60 fő a Fővárosi Törvényszéket érinti.

Ahogy a Telexnek az egyik jegyzőkönyvvezető írta, a munkájuk nem aktatologatásból és telefonálgatásból áll. „A büntető jegyzők nemzetközi elfogatóparancsokat adnak ki, szabadságvesztési értesítőket, adatlapokat állítanak ki. Az való igaz, hogy a jegyzőkönyveket mi gépeljük, de ez a munka ennél sokkal összetettebb, bonyolultabb. A polgári jegyzők munkája szintén összetett, a jegyzőkönyvek gépelésén kívül a belső szervezeti informatikai programokat kezeljük, zárt adatkezelés, önálló megkereséseket intézünk, határozatokat készítünk elő” – írta az érintett.

Ahogy írtuk, korábban egy-egy bíróhoz egy-egy jegyző tartozott, de az alacsony fizetés miatt sok jegyző otthagyta a bírósági munkát és inkább a piacra ment dolgozni, ahol ennyi pénzt szinte bármivel meg tud keresni.

A kieső jegyzőket viszont nem tudja pótolni a rendszer, ezért most már gyakori, hogy az a jegyző, aki korábban egy adott bírónak dolgozott, más bíróknak is a jegyzője lett. Igen ám, de az ügyek nem lettek kevesebbek, viszont a jegyzőhiány miatt „torlódás” alakult ki, ami már a bírók napi munkavégzését befolyásolja súlyosan. Sok bíró aszerint alakítja ki az ügyrendjét, hogy mikor kap jegyzőt.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 406,10 Ft
USD 357,65 Ft
További élő árfolyamok!