Lezárult a zaklatási vádak miatti vizsgálat a Thyssenkruppnál, de a dolgozóknak nem árulják el, kiket figyelmeztettek vagy bocsátottak el
2024. november 28. – 14:52
„Felemás érzéseim vannak. Egyrészt örülök, hogy a panaszainknak lett következménye, mert látom, hogy már nincsenek ott azok, akik engem fogdostak, vagy durva visszaéléseket követtek el. Mégis csalódott vagyok, mert azt érzem, hogy a cég valamilyen okból homályban tartja a vizsgálat pontos eredményét” – ezt mondta most a Telexnek a Thyssenkrupp budapesti irodájának egyik munkavállalója.
Az azóta Szandra néven bemutatkozó dolgozó még június 3-án, a Redditen írt posztot arról, a német autóipari cég magyar leányvállalatánál milyen rendszeres visszaéléseket tapasztalt. Ezután mi is megszólaltattuk Szandrát és a cég más egykori munkavállalóit, az esetekről szeptember 26-i, Zaklatás, munkahelyi megalázások és egy macsó belső kör – hónapok óta folyik a vizsgálat a Thyssenkruppnál több tucat munkavállaló panasza alapján című cikkünkben számoltunk be.
A Reddit-bejegyzés és az azt megerősítő kommentek addigra akkora hullámot vetettek, hogy a Thyssenkrupp vezetése nyáron vizsgálatot indított az esetek feltárására, de a szeptemberi cikkünkben (a még zajló vizsgálatra hivatkozva) nem akarták kommentálni a vádakat, e helyett azt ígérték, hogy amint a vizsgálat lezárul, elküldik a hivatalos eredményét.
Végül ezt csak a külön kérésünkre tették meg, ezt most változtatás nélkül közöljük:
„A budapesti telephely kapcsán felmerült nemi megkülönböztetés és szexuális zaklatás vádjaira azonnal reagálva a thyssenkrupp AG és a thyssenkrupp Automotive Technology (AT) együttműködésével a thyssenkrupp Steering 2024 június elején munkacsoportot hozott létre, hogy az állításokat alaposan kivizsgálja. A munkacsoport a lehető legnagyobb transzparencia érdekében függetlenül és a helyi vezetés bevonása nélkül működött. Emellett a vizsgálat függetlenségének garantálására két ügyvédi iroda, köztük a Freshfields bevonásával külső szakértői csapat is részt vett a folyamatban.
Az elmúlt hónapokban számos interjú készült bejelentőkkel, tanúkkal és meggyanúsítottakkal, valamint nagyszámú dokumentumot is átvizsgált a munkacsoport. Nem minden állítás nyert megerősítést, azonban több esetben helytelen magatartást azonosítottak. Ezekben az esetekben azonnal fegyelmi intézkedéseket tettünk, amelyek a személyes elbeszélgetésektől egészen a munkajogi következményekig terjedtek.
Annak érdekében, hogy a jövőben elkerülhessük az ilyen vagy hasonló eseteket, átfogó kulturális programot indítunk. Elkötelezettek vagyunk a diszkriminációmentes és minden munkavállaló számára egymás megbecsülését biztosító munkakörnyezet megteremtése mellett. Ebben a törekvésben szorosan együttműködünk külső tanácsadókkal, akik jelentős szakértelemmel rendelkeznek ezen a területen.
Ismételten hangsúlyozzuk, hogy cégünk szigorúan elutasítja a diszkrimináció minden formáját, a szexuális zaklatást vagy a bántalmazást. Tevékenységünk kiindulópontját vállalati értékeink jelentik, és gondoskodunk arról, hogy a vezetők és a munkatársak egyaránt példát mutassanak a tiszteletteljes viselkedés és az integritás terén.
Jogi okokból nem oszthatunk meg részletesebb információkat a vizsgálatról, ami kapcsán mindenki megértését megköszönjük.”
Transzparensebb tájékoztatásra számítottak
Azóta Szandra is frissítette a posztját, ebben azt írta, a vizsgálat valóban lezárult, de az eredményéről leginkább pletykák szintjén tudnak, mert a vezetéstől konkrét visszajelzéseket és magyarázatokat nem kaptak. Kérésünkre most részletezte, hogy a Thyssenkrupp munkavállalóit pontosan miről tájékoztatták.
„A német anyacégtől kaptunk egy levelet, amiben megírták, hány meghallgatást folytattak le a panaszok nyomán. Mivel az e-mailt szigorúan bizalmasnak nyilvánították, nem árulhatom el a pontos számot, de nem kevés esetről volt szó. Emellett azt írták, hogy voltak olyan bejelentések, amiket nem találtak eléggé megalapozottnak, de a többségük jogos volt, zaklatás és diszkrimináció is több esetben történt, ezeknél megtették a szükséges lépéseket. A magyar vezetés is tartott egy munkavállalói tájékoztatót, ahol arról beszéltek, hogy meglepődve értesültek a vizsgálat eredményéről, jogi okokból viszont ennél többet nem mondhatnak, és ezzel ők lezártnak tekintik az ügyet.”
Az elhangzottakat Szandra egyrészt amiatt nem tartja korrektnek, mert szerinte korábban is eljutottak a vezetéshez és a HR-hez hasonló panaszok, és úgy érzi, hogy ezzel a saját felelősségüket hárították. Másrészt ennél konkrétabb információt a panasztevők sem kaptak, és Szandra szerint neki is mindössze annyit mondtak, hogy ha szeretné átnézni a tanúvallomását, menjen be egy bizonyos ügyvédi irodába, ott átolvashatja.
„Én X számú ember ellen tettem panaszt, de hogy közülük kiknek és milyen következménnyel járt a vizsgálat, nem tudom. Ezért annyit tudtam tenni, hogy az Outlook rendszerében rákerestem a nevükre, és ott azt láttam, hogy
az X számú ember fele eltűnt a céges levelezőlistából. Hogy elküldték őket vagy önszántukból mondtak fel, azt sem tudjuk.”
Szandra legalább tíz-tizenöt munkatársával beszélt, akik hasonlóan csalódottak, mert transzparensebb tájékoztatásra számítottak. Úgy gondolják, mindenkinek, a munkáltatónak és a munkavállalóknak is hasznosabb lett volna, ha a cégvezetés őszintén és egyenesen kommunikál.
"Hiába lettek következmények, az ügy lezárása mégis nyugtalanító mind az áldozatok, mind az ártatlan férfikollégák számára. Továbbra is a helyén van például olyan vezető, akinek rendszeresek a nőket diszkrimináló megnyilvánulásai, mert megjegyzéseket tesz a korukra, a kinézetükre vagy a családi állapotukra. Vele kapcsolatban például semmiféle visszajelzést nem adtak, hogy legalább kapott-e egy írásbeli figyelmeztetést. Nem állítom, hogy mindenki kirúgást érdemel, de valami visszajelzést jó lett volna látni, hogy igen, kapott egy írásbelit és ezentúl figyelnek arra, hogy a vállalati értékrendnek megfelelően viselkedjen.
A homályos kommunikáció miatt ráadásul az ártatlan férfikollégák egy része továbbra is feszenghet amiatt, hogy talán rájuk is a gyanú árnyéka vetül.”
Azt is meséli, azóta több névtelen üzenetet is kapott, amikben amiatt estek neki, hogy „tönkre teszi a cég imidzsét”, mások pedig azt írták: „ha valaki jól dolgozik és sok profitot termel, tök mindegy, hogy viselkedik, illetve hogy ők eddig élvezték a szabadabb, fiús vállalati légkört, ahol akármilyen poént el lehet sütni, de ennek most a Reddit-posztnak hála vége.
Az ilyen megnyilvánulások miatt Szandra úgy döntött, hogy hamarosan mindenképp elmegy a cégtől, mert szerinte a mostani eljárás azt sejteti, hogy ha még a korábbiakhoz hasonló, szélsőségesebb visszaélések a jövőben nem is történnek meg majd a vállalatnál, a cégkultúra lényegileg nem fog változni. „Ha lett is pár személyi következménye a panaszainknak, a bizalmam nem állt helyre, továbbra is azt érzem, hogy a vezetés nem érti a problémát, és hogy ezek a poénnak szánt beszólogatások milyen megalázóak a nőkre nézve.”