400 milliárdot kapott a magyar kórházakat üzemeltető cég, de titok, hogy mennyit költött el ebből

2024. november 26. – 21:05

Másolás

Vágólapra másolva

Az teljes magyar egészségügy éves költségvetésének 10 százalékának megfelelő összegért tartja majd fent három évig az összes magyar kórházat a B+N Referencia Zrt. mégse akarja elárulni a cég, hogy ebből a pénzből eddig mennyit költöttek el – írja a 24.hu.

Az üzemeltetést korábban az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) végezte, addig, amíg a kormány 2023-ban úgí döntött, hogy központosítják az ország kórházainak üzemeltetési feladatait. Ezután két részletben vette át a feladatokat az Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF), majd három külön közbeszerzés kiírásával hamar tovább is adta azt. A B+N mind a három tendert megnyerte, így 400 milliárd forintos keretösszegért 81 fővárosi és vidéki kórház, valamint számos egyéb egészségügyi intézmény műszaki üzemeltetéséért felel majd a jövőben.

Így a B+N Referencia végzi majd mindenhol a takarítást, a fertőtlenítést, minden karbantartást és építési munkálatot. A 24.hu forrásai szerint viszont ezzel tovább bonyolódott az ügymenett: a hibákat a KEF-nek kell jelenteni, ami aztán árajánlatot kér a B+N-től, a cég pedig saját, vagy alvállalkozói embereivel megy ki megoldani a problémát. Hadházy Ákos országgyűlési képviselő emellett arról számolt be, hogy az intézményekben ugyanazok végzik a munkát, akik eddig, viszont a cserélődő mukáltató nem fizeti ki rendesen a túlórabért.

Arról, hogy az első üzemeltetési év vége felé hogyan áll most ez a 400 milliós költségvetés, sem a B+N sem a KEF nem akart nyilatkozni. A B+N sajtóosztálya azt írta, hogy a közbeszerzéssel kapcsolatban a KEF az illetékes válaszadó. Ők is annyit válaszoltak a lapnak, hogy ez csak keretösszeg, amiből a valós igényekhez igazodva költenek, és hogy a kimerülése esetén új, nyílt közbeszerzési eljárást kell kiírni.

A 24.hu szerint a tavalyi céges beszámolóból olvasható ki, hogy az árbevétel több mint harmada (több mint 42 milliárd forint) alvállalkozóknál kötött ki. A lap forrásai szerint erre a szakemberhiány miatt lehetett szükség.

Nem ez az egyetlen csillagászati összegű megbízás, amit a B+N elnyert: a cég a 400 milliárdos megrendelés után tavasszal egy további 88 milliárd forintos közbeszerzést nyert meg a KEF-nél, ahol szintén állami tulajdonú ingatlanállomány üzemeltetése volt a feladat. A 24.hu az Átlátszót idézve írja, hogy ezt a tendert 2019-ben szintén a Kis-Szölgyémi Ferenc által vezetett B+N nyerte. Mindkét esetben nagyon specifikus volt a kiíírás, mivel a feltételeknek más hazai cég alig tudott megfelelni.

A 444.hu szerint KEF és a B+N felsővezetése jó kapcsolatot ápolhat, tekintve, hogy a KEF létesítményüzemeltetési igazgatója korábban 12 évig a B+N-nél dolgozott, felesége pedig tavasszal még HR-es volt a cégnél. A KEF és a B+N is tagadta, hogy összeférhetetlenség lenne köztük.

A B+N korábban Simicska Lajos üzlettársának közvetett tulajdonában volt, ám az Simicska Orbán Viktortól való elhidegülése után Kis-Szölgyémihez került a vállalat. A B+N teljesítménye 2010 után lendült meg látványosan. 2019 és 2021 között a B+N nyerte el az országban a második legtöbb állami megrendelést, ők takarítják többek között a MÁV vonatait is.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!