Még mindig nem tűnt el minden nyilvános drogkereskedő csoport a Facebookról

Legfontosabb

2024. november 25. – 10:00

Még mindig nem tűnt el minden nyilvános drogkereskedő csoport a Facebookról
Egyértelmű posztok egy már nem elérhető nyilvános csoportban – Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Nem vezet külön nyilvántartást a rendőrség azokról a nyilvános Facebook-csoportokról, amikben névtelen posztolók hirdetik, hogy vényköteles gyógyszereket vagy illegális drogokat árulnak – többek között ez derül ki az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kérdéseinkre küldött válaszából. Arról nem tájékoztattak, hogy az ügyben tett volna bárki feljelentést.

Azt mindenesetre leírták, hogy amennyiben akár magánszemély, akár maga a Facebook (vagy az oldal tulajdonosa, a Meta) ezt megteszi, nyomozni fognak az ügyben. Kérdésünkre, hogy tett-e feljelentést a Facebook vagy a Meta, az ORFK kommunikációs szolgálata azt írta, hogy „a rendőrség nem vezet külön nyilvántartást a Facebook által tett esetleges feljelentésekről, sem az Ön eredeti megkeresésében kérdezett csoportokról, azok működéséről, vagy tagjairól, sem arról, hogy a rendőrség melyik szolgáltatót milyen ügyből kifolyólag keresi meg, illetve milyen adatokat kér”.

Valamiért a Metától sem tudtunk meg semmit arról, hogy tettek-e feljelentést az ügyben. Nem válaszoltak arra se, hogy amíg léteztek a Meta szabályzatait és a magyar törvényeket egyaránt sértő csoportok, elérhették-e őket kiskorú felhasználók. Egy csoporttal, a már nem elérhető, korábban több mint kétezer taggal rendelkező, több mint tíz évet működő „Drogosok” nevűvel kapcsolatban megjegyezték, hogy „a csoportot megvizsgáltuk és úgy találtuk, hogy az megsértette a közösségi irányelveinket, így levettük a platformunkról”.

Több mint tíz évig nem történt semmi

November 2-án írtunk arról, hogy nyilvános csoportokban árulnak vényköteles gyógyszerek – nyugtatókat, altatókat, fájdalomcsillapítókat, antidepresszánsokat – és illegális kábítószereket. A legnagyobb csoportnak majdnem négyezer tagja volt, és több mint tíz éven keresztül létezhetett a közösségi oldalon anélkül, hogy letiltották volna. Cikkünk megjelenése előtt még nagyjából egy tucat ilyen csoport volt, olyan hangzatos nevekkel, mint például „Drogos csoport!! :D ‹3”.

Azóta a legtöbb csoportot, így az utóbbi, név szerint említettet is letiltották, ezek nem elérhetőek már a Facebookon. Nem tűnt viszont el az összes. Még mindig van egy olyan, aminek 655 tagja van, ráadásul 2012 óta létezik. A már letiltott csoportokhoz hasonlóan ebben is olyan posztok vannak, amelyekben vényköteles gyógyszereket és illegális szereket árulnak.

Az általunk megkérdezett szakértők szerint sok veszélyt rejthetnek magukban ezek a csoportok. Szinte biztosnak tűnik, hogy ezekben a közösségekben valamilyen módon bűncselekményeket követnek el. Ha valóban drogokkal kereskednek, akkor azért, ha nem, és csak annak látszó anyagot árulnak, akkor viszont csalások sorozatát követik el ezeken a felületeken.

Ahogy arról az ORFK is írt, ezekbe a csoportokba a tagok „általában nem saját és valós névvel, adatokkal regisztrálnak, tehát nehezen azonosíthatók”. „Az online kereskedés (akár legális, akár illegális) során a leggyakoribb bűncselekmény a csalás, amikor az eladó nem a meghirdetett terméket küldi el a vevő részére, aki az ellenértéket már előre kifizette” – figyelmeztetett válaszában a hatóság.

Szabályzatában igen, a gyakorlatban eddig nem tiltotta őket a Facebook

Az ORFK és maga a Meta is emlékeztetett rá, hogy a Meta (a Facebook anyacége) kereskedésre vonatkozó felhasználási feltételei és szabályai között szerepel, hogy „a kereskedelmi tartalmak nem népszerűsíthetik kábítószerek, kábítószer-használathoz kapcsolódó tárgyak és vényköteles termékek (gyógyszerek) adásvételét vagy cseréjét”.

A szabályzat szerint „Az üzemeltető a szabályzat és/vagy törvényellenes magatartás esetén korlátozza, vagy részlegesen vagy akár teljesen fel is függesztheti a termékadatlapot vagy a profilt, csoportot is”, vagyis valószínűleg emiatt vannak eltűnőben a drogokat hirdető nyilvános Facebook-csoportok.

Az ORFK válasza nem vitt közelebb annak a megfejtéséhez, hogy milyen drogot takarhat a „cukor”, ami a letiltott csoportokban talán a legnépszerűbb cucc volt.

„Az online térben bármilyen terméket, így a valódi cukorkát, de tiltott szert is nevezhetik akár »cukornak«,

de bármilyen más fantázianéven is említhetik, attól függ, ki milyen szlenget használ, emiatt kérdésére konkrét választ nem tudunk adni” – írta a hatóság.

Az előző cikkünkben megszólaló szakértők se tudtak biztosat mondani arról, hogy a fantázianév mögött milyen hatóanyag állhat. Ugyanakkor mind Zacher Gábor toxikológus, mind Sárosi Péter drogpolitikai szakértő elképzelhetőnek tartotta, hogy valamilyen pörgető hatású katinon-származékról lehet szó.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!