A nemek közötti bérszakadék miatt olyan, mintha mostantól az év végéig ingyen dolgoznának a nők

2024. október 29. – 11:37

Másolás

Vágólapra másolva

Október 29-én van az Egyenlő Díjazás Napja Magyarországon, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a férfiak és nők közötti bérkülönbségek miatt a nők mostantól év végéig szimbolikusan nem kapnak fizetést.

Az Amnesty Magyarország aktivistái országosan akcióztak, hogy bemutassák a döntéshozóknak és a társadalomnak, hogy Magyarországon a béregyenlőséget nézve nem volt komoly előrelépés az elmúlt húsz évben, írja a szervezet a közleményében. Kiemelték azt is, hogy ráadásul jellemzően a nők végzik az alulfizetett munkákat és az otthoni láthatatlan munkákat is.

„Az Amnesty Magyarország aktivistái Budapesten a Karmelita kolostor, egy kórház illetve egy iskola, Pécsen és Veszprémben pedig szintén iskolák és kórházak előtt helyezték el az üzeneteiket” – áll a közleményben.

Az Amnesty szerint 2002-ben 19,1 százalék volt a bérszakadék, ennyivel kerestek többet a férfiak, mint a nők. A 2022-es adatok szerint a nemek közötti bérkülönbség húsz év alatt csak kevesebb mint két százalékkal csökkent, 17,5 százalékra. A szervezet a közleményben azt írja, ezzel nálunk az egyik legnagyobb a nemek közötti bérszakadék.

A férfiak és nők közötti összkereseti különbséget az angol gender pay gap (GPG) nyomán szokás bérszakadéknak nevezni, de a magyar Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a női-férfi kereseti rést használja erre. Az Eurostat adatai szerint a bérszakadék 2013 és 2022 között Észtországban, Ausztriában, Csehországban, Németországban, Szlovákiában és Magyarországon volt a legnagyobb. A PricewaterhouseCoopers szerint Luxemburgban, Izlandon és Szlovéniában a legjobb nőként dolgozni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!