444: Eddig ismeretlen forrásból is jut közpénz határon túli futballkluboknak

2024. október 16. – 07:51

Másolás

Vágólapra másolva

Mindeddig ismeretlen forrásból több tízmilliárd forint közpénz áramlott a határon túli futballklubokhoz, túl azokon az összegeken, amelyeket Orbán Viktor határon túli politikájával összhangban juttatott el az állam – derült ki a 444.hu cikkéből.

A lap szerint az adófizetői forrásokból nem csak a Bethlen Gábor Alapítvány juttat pénzeket több határon túli klubnak – amelynek tulajdonosai több esetben is kormányhoz közeli személyek –, van ugyanis egy 2021-ben létrejött szereplője is a finanszírozásnak: a magyar állam és a Mol által közösen alapított Mol – Új Európa Alapítvány.

Itt a pénz, hol a pénz

Egyre nehezebben követhető, mennyi közpénzt fordít közvetlenül és közvetve a magyar kormány szándékával egybeeső módon az állam arra, hogy közpénzeket juttasson határon túli kluboknak. Csak 2016–2017-ben erre 20 milliárd forint ment el, ám a rendeleti kormányzás miatt a tételeket egyre nehezebb fellelni. Például 2020 végén a szokásos év végi pénzosztáskor a költségvetésből jelentős forrást csoportosítottak át a Bethlen Gábor Alapba (BGA) a Hvg360 cikke szerint. Az viszont csak a BGA-bizottság december 27-i határozatából derül ki, mire is szánták a friss forrásokat. Négy határon túli akadémia (a Sepsi, az Eszék, a Topolya és a Lendva) összesen 18 milliárd forintnyi költségvetési támogatásban részesült – írta a 444.hu, megjegyezve, hogy csak tavaly 3,5 milliárd forint ment el hét futballklubra, a szlovákiai DAC és a szerbiai Topolya ebből egyenként 900 millió forintot kapott. Előbbi 90 százalékos tulajdonosa, Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a Mol vezérigazgató-helyettese.

Ő az egyik kuratóriumi tagja a Mol – Új Európa Alapítványnak is, amely láthatóan nagy hangsúlyt fektet arra, hogy további milliárdok jussanak a határon túli kluboknak. Bár az alapítvány deklarált célja a sport mellett a kultúra, egészségügy és környezetvédelem támogatása, utóbbiakra jóval kevesebb jut: csak 2024 első hét hónapjában a sport 10,3 milliárdot – ebből a külhoni klubok területe 6,5 milliárdot –, kapott, míg a második legjobban támogatott területre, a kultúrára csak 2,5 milliárd jutott.

Az alapítvány 600 millió forintos vagyona ma már 80 milliárd forint. A kifizetésekről az alapítvány ötfős kuratóriuma dönt, amelyre a kormányhoz közismerten közel álló személyekből áll:

  • Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a Mol vezérigazgató-helyettese, a Csíki Sör új tulajdonosa, a dunaszerdahelyi FC DAC 1904 fociklub 90 százalékos tulajdonosa;
  • Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója és a spanyol szupervonatgyártót, a Talgót sikertelenül felvásárolni próbáló Magyar Vagon igazgatósági tagja;
  • Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, a kulturális élet legbefolyásosabb embere;
  • és Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza főigazgatója.
  • A kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes, Orbán Viktor értékelőinek rendszeres vendége.

Emellett van a felügyelőbizottság, amelynek elnöke Kemény Dénes, a férfi vízilabda-válogatott háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitánya. A tagok között van Szollár Domokos, a Bajnai-kormány egykori szóvivője, jelenleg a Mol-csoport kabinetfőnöke és Janó Márk, a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkára ül a testületben. Az ügyvezető Lávich Erzsébet, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) egykori vezetője és a Matolcsy-féle Pallasz Athéné vagyonkezelő alapítvány volt kurátora.

Az öt kuratóriumi tag illetménye tavaly összesen 73 millió forint volt, a felügyelőbizottságra 28 millió forint ment el.

11,1 milliárd három év alatt

Az alapítvány kilenc határon túli klubot támogat megalakulása óta. 2021-től összesen 11,1 milliárdot fizetett nekik.

  • a Sepsiszentgyörgy jelenleg árfolyamon átszámítva 3,1 milliárd forintot (a klub 8200 fős új stadiont kapott, ahol Orbán is többször járt már, sőt még a Nélküledet is énekelte a szurkolókkal.)
  • A román másodosztályú Csíkszereda és az Eszék pedig egyaránt 2,4-2,4 milliárd forintot kapott.

Utóbbi, az NK Osijek korábban Mészáros Lőrinc tulajdonában állt, később a háttérbe kellett vonulnia a szintén érdekeltségében lévő Puskás Akadémia nemzetközi szereplése miatt, ám a klub főszponzora továbbra is a Mészáros és Mészáros Zrt., a V-Híd Zrt., a Mészáros többségi tulajdonában lévő Opus Global pedig a stadion névadója. A csapat Mészáros cégének a mezeiben, 2rule-ban játszik – írta a 444.hu.

  • 1,2 milliárd forint feletti összeget kapott a vajdasági vállalkozó, Zsemberi János tulajdonában álló Topolya SC.
  • Félmilliárd feletti összeget kapott a Mészáros Lőrinccel kapcsolatban álló – egyébként a zalaegerszegi klubot is tulajdonló – Végh Gábor vezetése alatt álló Kassa. Végh adta az Orbán alapította Puskás Akadémiának a névadó Puskás Ferenc egész alakos szobrát is.
  • Ugyanennyi jutott a komáromi és a lendvai klubnak, ezenkívül
  • 140, illetve 80 millió forintban részesült a Somorja és a Várda Sport Egyesület – Munkács Labdarúgó Akadémiája.

A 444.hu költségekkel kapcsolatos kérdéseire a Mol – Új Európa Alapítvány egyelőre nem válaszolt.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!