Nem kapott új ügyeleti központot a XVI. kerület, ezért a fideszes polgármester tovább működteti a régit
2024. szeptember 29. – 21:46
Budapest XVI. kerületének fideszes polgármestere úgy döntött, hogy az önkormányzat saját költségén továbbra is működtetni fogja a kerületben a 24 órás ügyeletet. Kovács Péter azért döntött így, mert a fővárosban keddtől induló új ügyeleti rendszerben nem jutott nekik orvosi ügyeleti telephely.
„Ne vegyünk el az emberektől olyan lehetőséget, ami eddig megvolt nekik”
– mondta a XVI. kerület fideszes polgármestere az ATV-nek. Hangsúlyozta, hogy a kerület 75 ezer lakójának „kvázi kényelmi szolgáltatásként” nyújtja továbbra is az önkormányzat a 24 órás ügyeletet. Kovács hangsúlyozta, hogy az új ügyeleti rendszerben kijelölt ügyeleti pontok „viszonylag messze” vannak, ezért is döntöttek úgy, hogy fenntartják a már meglévő ügyeletet a kerületben.
Az október 1-től Budapesten is elinduló új ügyeleti rendszerben 15 központot jelöltek ki a fővárosban, ahova a háziorvos rendelési idején kívül mehetnek a felnőtt betegek, de lesz három speciális gyermekellátóhely is, a Heim Pál gyermekkórház, a Szent János Kórház és a XIII. kerület Révész utcai rendelő. Az ügyeleti rendszert eddig kerületenként oldották meg, az új rendszer fenntartása viszont az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) feladata lesz. Az OMSZ szerint az új rendszernek „az egyik előnye, hogy eltűnnek a kerület-, illetve városhatárok: amennyiben szükséges, a beteget arra az ellátóhelyre irányítják majd, amely éppen hozzá a legközelebb van”.
„Budapesten október elsejétől a nap 24 órájában elérhető lesz a 1830-as központi ügyeleti szám, amit abban az esetben kell hívni, ha a háziorvos rendelési idején kívül jelentkező, és a következő háziorvosi rendelésig nem halasztható egészségügyi probléma alakult ki. Életveszély esetén továbbra is a 112 hívása jelenti a legjobb megoldást”
– írta a Telexnek egy közleményre hivatkozva Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője. Az új rendszerben hétköznap délután 4 és este 10 között, hétvégén és ünnepnapokon reggel 8 és délután 2 óra között háziorvosok dolgoznak majd az ügyeleti pontokon. Ezeken az időablakokon kívül pedig mentők – nem kizárólag orvosok, hanem többek között diplomás ápolók, mentőápolók és mentőtisztek – biztosítják majd a sürgősségi ügyeletet.