„Ez nem kampány volt, hanem káoszfutam” – a 24.hu bemutatta, milyen volt belülről Karácsony Gergely kampánya
2024. július 26. – 15:15
„A tét már nem az volt áprilisban, hogy jó kampányunk lesz-e, vagy rossz, hanem az, hogy látható lesz-e egyáltalán a Karácsony-kampány, vagy sem” – mutatta be Karácsony Gergely kampányát a 24.hu egyik forrása, aki belülről vett részt a főpolgármester idei kampányában. A lapnak megszólaló források részletesen bemutatták a DK-val kialakult konfliktusokat is. A Partizán-vitán Karácsony is „amatőrnek” tartotta magát, a választás estéjén pedig volt „sírás és idegbaj” is a Városházán.
Karácsonyt június 9-én ismét Budapest főpolgármesterévé választották, igaz az eredmény csak július közepére vált jogerőssé a többkörös újraszámlálás és fellebbezések miatt. A főpolgármester kampánya a lap információi szerint belülről sem volt sokkal egyszerűbb: egy stábtag szerint olyan volt a kampány, mintha „levegőben tankolnák a repülőt”.
A 24.hu a fővárosi kampány tucatnyi szereplőjével beszélt, akiktől megtudták, hogy a színfalak mögött „szentháromságnak” hívott plakát miatt – ezen szerepel együtt Dobrev Klára, Kunhalmi Ágnes és Karácsony Gergely – akadtak bőven viták. „Én bizony felhívtam a Gál J. Zoltánt, Gergő kampányfőnökét, és megemeltem a hangom. Talán kiabáltam is vele, hogy Zoli, hidd már el, ez nem lesz rossz a Karácsonynak” – mesélte egy parlamenti képviselő a lapnak. A Karácsony-csapat egyik tagja arról beszélt, hogy „százalékban mérhető a kár, amit ez az amúgy kinézetre is silány plakát okozott neki”.
A 24.hu azt írja, hogy a főpolgármester stábja még azt is kérte, hogy a Dobrev-Kunhalmi-Karácsony plakátok ne kerüljenek ki a fővárosban, de a DK ezt figyelmen kívül hagyta.
„Ezen ment az üvöltözés. Hogy nyeljük már le a Klára fejét, nem fog az nekünk ártani”
– mondta az egyik forrás. Abban is megegyeztek, hogy csak a pesti külső kerületekben szórják szét ezeket a plakátokat, de hiába, azok mindenhol megjelentek. „Átbasztak minket” – mondta egy városházi forrás. A lapnak nyilatkozó Karácsony árnyalta a történteket: elismerte, hogy a plakátot nem akarta, de annyian felhívták (valaki síró hangon), hogy végül jóváhagyta.
A 24.hu azt írja, hogy 2022 végén Karácsony írt több budapesti polgármesternek is Signalon az „Ételmentők” elnevezésű csoportban. A főpolgármester ekkor dobta be a Vadvirágos Budapest néven ismert felállás ötletét. Itt az úgynevezett progresszív polgármesterek fogtak volna össze (Baranyi Krisztina, Őrsi Gergely, Pikó András, Soproni Tamás), egy közös ernyőszervezet alatt indulva. Ezek a polgármesterek 2019-ben a Fővárosi Közgyűlésben nemcsak közösen kezdtek dolgozni, hanem összejártak, közös megbeszéléseket szerveztek, egyeztettek. Itt azért kezdtek el gondolkozni ezen a felálláson – írja a 24.hu.
Karácsony a Vadvirágos Budapestet a tervek szerint 2023. március 15-én be is jelentette volna Budapest Köztársaság néven, de ebből nem lett semmi. Az okokra mindenki másképp emlékszik. Valaki szerint Karácsony nem volt elég határozott, „megint elkezdett valamit, és félbehagyta.” Mások szerint a kerületi polgármesterek hátráltak ki. Karácsony szerint viszont a Momentum elnöksége mondott nemet. A 24.hu forrásai szerint ebben az időszakban Karácsony egyszerre több vasat tartott a tűzben, egyik pártnak ezt mondta, a másiknak azt. A főpolgármester szerint viszont két opció lehetett volna: négypárti frakció (MSZP–DK–Momentum–Párbeszéd) vagy az esernyőszervezet civilekkel.
A lap szerint Karácsony 2023 végén a legszélesebb koalíciót próbálta összerakni, ekkor még a később Vitézyt indító LMP is ott volt a tárgyalásokon. De a pártok a legalapvetőbb kérdésekben sem jutottak dűlőre. Karácsony állítólag a DK–MSZP–Párbeszéd listát el akarta kerülni, ebben a Momentumra támaszkodott volna, de Donáth Annáékkal sem jutottak tovább. Donáth (elvileg nincsenek jóban Karácsonnyal) ragaszkodott a Gyurcsány elleni kiállásukhoz, így elképzelhetetlen volt a közös lista.
Állítólag felmerült a Momentum–Párbeszéd együttműködés is, a főpolgármester elképzelése szerint a Momentum lett volna az ellenzéki világ „DK nélküli mágnese”. A Momentum szerint a Párbeszéd nem fogadta el az ajánlatukat, a főpolgármester pedig félt. Karácsony viszont azt mondta, hogy ez a lista igazából nem is lett volna jó senkinek, „irreálisan későn jött egy ajánlat a Momentumtól, de akkor az már kivitelezhetetlen volt” – fogalmazott. A DK–MSZP–Párbeszéd lista előtt idén márciusban volt egy másik kósza ötlet is, amiben „hagyták volna a picsába a pártokat”. A listára feltették volna a párbeszédesek mellett Bardóczi Sándor főtájépítészt és Balogh Samut, Karácsony kabinetfőnökét. Az egyik forrás szerint ezzel a forgatókönyvvel ekkorra elkéstek, így hagyták az egészet.
„Sírás, idegbaj, sokan csak meredtünk magunk elé”
A kampány ismerői szerint rengeteg volt a probléma a kampány közben is. Egyrészt „nevetségesen kevés” pénzből kampányoltak, a keret állítólag 200 millió volt. 40-40 százalék jött az MSZP-től és a Párbeszédtől, 20 százalék pedig civil adományokból. Ráadásul a nyomtatással és a plakáthelyek lefoglalásával is megcsúsztak. A pártoktól kértek helyet, de a DK azt mondta: „akkor adnak, ha van a hármas plakát, és Gergő megy vidékre Klárával” – mesélte az egyik forrás a 24.hu-nak. Hozzátette:
„A tét már nem az volt áprilisban, hogy jó kampányunk lesz-e, vagy rossz, hanem az, hogy látható lesz-e egyáltalán a Karácsony-kampány, vagy sem”.
A kampány egyik konfliktusa is az volt, hogy a DK „állandóan be akarta húzni Gergőt a saját kampányára”. Karácsony azt mondta, hogy már az elején közölte a párttal, hogy nem szeretne részt venni a DK EP-kampányában, ezután viszont „kicsit sértett hangon” beszéltek velük. A Karácsony-kampány résztvevői saját üzeneteiket sem tartották tökéletesnek. „Fókuszálatlan volt az egész. Nem volt eldöntve, mit akarunk” – mondta a lapnak az egyik forrás.
A májusi Partizán vita pedig a főpolgármesteri stáb szerint is fordulatot hozott a kampányban, Vitézy ekkor vált valódi kihívóvá. A vitát pedig előtte állítólag lejátszották a Városházán is. „Gulyás Mártont Misetics Bálint szimulálta, Vitézyt Balogh Samu. Gergő nem készületlenül ment oda. Csak azzal nem számoltunk, hogy Vitézy ilyen agresszív lesz. Mi városszakmai vitára készültünk, Dávid politikait csinált belőle. Gergő pedig erre nem reagált jól, tompa volt és indiszponált” – mondta az egyik megszólaló. A vitáról Karácsony is elismerte, hogy nem teljesített jól, „amatőr voltam”, fogalmazott.
Szenkirályi Alexandra utolsó pillanatos visszalépése a Karácsony-kampány résztvevői szerint jót tett a főpolgármesternek, mert „Gergő akkor lesz jó, ha megütik, ha felpaprikázzák”. A Városházán abban bíztak, hogy Szentkirályi támogatása elrettenti a Vitézy szavazókat, 4-5 százalékos Karácsony győzelemre számítottak. Aztán június 9-én érkeztek az eredmények: „A választás éjjelén a Városházán abban a pár órában, amíg Vitézy vezetett, volt minden. Sírás, idegbaj, sokan csak meredtünk magunk elé” – mondta egy forrás.
Az eredménye okait a többség hasonlóan látja. Karácsony kabinetfőnöke, Balogh Samu szerint a kialakult helyzetben (választási rendszer átalakítása, Szentkirályi visszaléptetése) csoda, hogy Karácsony nyerni tudott. Balogh elismerte: „ez a hajszálvékony győzelem inkumbens pozícióból, finoman szólva sem fényes.” Más kicsit kritikusabban fogalmazott: „ez nem kampány volt, hanem káoszfutam. Csoda, hogy néha kampányjellegünk volt”. A kampánya hibáit a főpolgármester sem tagadta, de védte is azt: „ez a kampány valóban megkésett volt, de nem ad hoc. Rengeteg kampányban részt vettem, kampányfőnök is voltam már, ezért mondom ezt. De iszonyatosan kevés pénzünk volt. Ezt a kampányt azzal nyertük meg minden kaotikussága ellenére, hogy az elejétől kezdve Vitézyt tekintettük a Fidesz jelöltjének. Azt viszont elismerem, későn reagáltam arra, ami a listás választási rendszerrel történt” – mondta a főpolgármester.
A 24.hu teljes cikke a kampány belső részleteiről ide kattintva olvasható.