2024. május 31. – 16:51
Alig több mint 14 ezer delegáltat jelentettek be a jelöltek és a jelölőszervezetek a szavazatszámláló bizottságokba – írta az MTI.
A választási bizottságok megbízott tagjait és a nemzetiségek megfigyelőit május 31-én 16 óráig lehetett bejelenteni az illetékes választási irodáknál. A Nemzeti Választási Iroda péntek délutáni közlése szerint a jelölőszervezetek és jelöltek mindössze 14 083 megbízottat jelentettek be a szavazatszámláló bizottságokba, ebből az EP-választáson induló pártok 11 ezret.
- A legtöbb delegáltat (6995-öt) a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség és a Kereszténydemokrata Néppárt jelentette be,
- a Tisza Párt 1266,
- a DK-MSZP-Párbeszéd szövetség 930,
- a Momentum 741,
- a Jobbik 546,
- az LMP 341,
- a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 297,
- a Mi Hazánk 179,
- a Mindenki Magyarországa Néppárt 22,
- a Megoldás Mozgalom 19,
- a Második Reformkor Párt pedig egy szavazatszámláló bizottsági delegáltat jelentett be.
A június 9-i választáson a több szavazókörös településeken minden szavazókörben működik szavazatszámláló bizottság (szszb), minden településen helyi választási bizottság (hvb) – amelyek közül az egy szavazókörös településen működők az szszb feladatait is ellátják –, a vármegyékben területi választási bizottság (illetve Budapesten a Fővárosi Választási Bizottság) – ezeket együtt tvb-knek nevezik –, továbbá országos hatáskörrel és illetékességgel a Nemzeti Választási Bizottság (NVB).
A választási bizottságok választott és megbízott (delegált) tagokból állnak. A szavazatszámláló bizottságok választott tagjait a 2022-es országgyűlési választás előtt választották a képviselő-testületek, míg a hvb-k és tvb-k választott tagjairól 2023 őszén a képviselő-testületek, illetve a vármegyei közgyűlések döntöttek. A további tagokat a június 9-i választáson induló, jogerősen nyilvántartásba vett jelöltek és jelölőszervezetek bízhatják meg.
A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek alapvető érdekük, hogy valamennyi választási bizottságba delegáljanak tagot, mivel így saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik azt, és részt vehetnek a jogviták eldöntésében.
Öt évvel ezelőtt az önkormányzati választáson 29 979, az EP-választáson 27 248 delegált vett részt a szavazatszámláló bizottságok munkájában.