A tankerületi igazgató más beosztásba került, derült ki a kirúgott kölcseys tanárok perén, ítélet nem született
2024. május 7. – 10:34
Kedden sem született ítélet a Fővárosi Törvényszék Munkaügyi Kollégiumán a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium öt kirúgott tanárának ügyében. A felek azzal a reménnyel érkeztek a tárgyalásra, hogy pontot tehetnek az ügy végére. De a bíró a tárgyalás elején azt mondta: a tanúkat és a tankerület-vezetőt szembesíteni kell, mert sok olyan dolog van, amiben nem egyeztek a vallomásaik. Törley Katalint, Sallai Katalint, Palya Tamást, Ocskó Emesét és Molnár Barbarát azért bocsátotta el a Belső-Pesti Tankerületi Központ, mert többször is részt vettek a polgári engedetlenségben. A tankerületi igazgató nem járult hozzá a neve közléséhez.
Szembesítés azért nem volt eddig, mert az előző tárgyaláson nem volt ott a tankerületi igazgató. Jogi képviselője a bíró kérdésére azt mondta: beteg, erről később fognak bemutatni igazolást. A bíró a keddi tárgyaláson megerősítette, hogy utólag valóban becsatolták az igazolást.
A tanárok jogi képviselője azt mondta: ők nem tartják indokoltnak a szembesítést. A tankerületi igazgató jogi képviselője is ugyanezt mondta. A bíró figyelmeztette a tankerület jogi képviselőjét, hogy ebben az esetben a tanúvallomásokat fogják alapul venni.
A bíró rövid szünetet kért, de végül ragaszkodott ahhoz, hogy szükség lenne a szembesítésre, ezért beidézné a tankerületi igazgatót. A jogi képviselője ekkor jelezte, hogy április 22-e óta már nem tankerületi igazgatói posztban van a Belső-Pesti Központ korábbi vezetője, aki eddig megbízott igazgatóként vezette a tankerületet. A tankerület honlapján az eddigi igazgatót már csak szakmai vezetőként tüntetik fel, információink szerint ezt a pozíciót eddig is betöltötte.
Tehát innentől az eddigi tankerületi igazgatót csak tanúként tudják meghallgatni.
A tárgyalást elnapolták június 13-ra.
A Kölcsey igazgatója szerint a tanárok polgári engedetlensége szimbolikus volt
2022. októberben írtuk meg, hogy miután kirúgták őket, a Kölcsey Gimnázium tanárai pertársaságot alapítottak és közösen indítottak munkaügyi pert. A tankerület Telexnek küldött akkori válasza szerint az érintett tanárok felmentése indokolt volt, mert a tanárok írásbeli figyelmeztetés után is többször megismételték „jogszerűtlen cselekedetüket”. A tanulók tanuláshoz való joga pedig sérült a polgári engedetlenség által.
A per tavaly áprilisban kezdődött. A perben fontosak voltak a tanúvallomások. Az előző tárgyalásra beidézték az iskola igazgatóját és igazgatóhelyettesét. Fazekas Csaba igazgató szerint mikor a tankerület-vezető átadta a figyelmeztető leveleket, azt mondta: felsőbb instrukciók alapján cselekszik. A tankerület jogi képviselője szerint ilyen nem hangzott el.
Fazekas Csaba szerint a tanárok polgári engedetlensége szimbolikus volt, valójában sokan akkor is dolgoztak, amikor papíron nem vették fel a munkát. Az igazgató szerint súlyosabban sértette a diákok tanuláshoz való jogát a tanárok kirúgása, mint az, hogy tiltakozásképpen nem tartottak meg egy-egy órát.
A pedagógusokat a Magyar Helsinki Bizottság civil jogvédő egyesület képviseli. Korábban Tóth Balázs, a kölcseys tanárok jogi képviselője a Telexnek azt mondta: voltak olyanok, akiket nem rúgtak ki, de több órában szüntették be a munkát.
Frissítés: Cikkünk eredeti verziójából kimaradt, hogy a tankerület-vezető megbízott igazgatóként dolgozott a tankerület élén, a hiányosságot pótoltuk.