David Pressman széderestjén találkozott Iványi Gábor és Schmidt Mária
2024. április 24. – 15:16
Idén is jó érzékkel válogatta össze az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, David Pressman a rezidenciáján tartott széderestjére meghívottak listáját.
Tavaly azzal váltott ki kisebb vitát, hogy az a Gyöngyösi Márton is részt vett rajta, aki 2012-ben, az akkor még szélsőjobboldali Jobbik képviselőjeként olyan súlyosan antiszemita beszédet tartott a parlamentben, hogy a Fidesz és az ellenzék egységesen tiltakozott ellene. Gyöngyösi tavaly már azt írta, megható és meghitt élmény volt számára az est, ahol „a zsidó-keresztény kultúrkör valamely vallási közösségének tagjai együtt élik meg élő kapcsolatukat Istennel”.
Az idei (kedd este megrendezett) széderest is emlékezetes lehetett, legalábbis a vendégek számára, ott volt ugyanis Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója és az Orbán-rendszer egyik főideológusa, és Iványi Gábor, a kormány által évek óta üldözött Magyar Evangéliumi Testvérközösség vezetője is.
Ők rögtön Pressman jobbján és balján foglaltak helyet. De helyet kapott az asztalnál Vig Dávid, az Amnesty igazgatója is.
Pressman az X-en azt írta, „többféle vallású, politikai nézetű és hátterű magyarok vettek részt” a széderesten, ahol a „rabszolgaságról és szabadságról” elmélkedtek, és arról, „mit jelentenek a Pészáh tanulságai a »háború, migráció, gender-politika« vonatkozásában Magyarországon”.
A nagykövetség közleménye szerint az est folyamán élénk beszélgetés zajlott különböző vallásokat és politikai nézeteket képviselő, különböző hátterű emberek közt, beleértve egy magyar holokauszt-túlélőt is.
A közlemény David Pressmant idézve azt írja: „A családomban a Pészah ünnepén tartott Széder-est mindig az élénk viták és beszélgetések helyszíne volt. A határozott nézetekkel rendelkezőknek, különösen azoknak, akik nem értenek egyet egymással, több időt kellene egymás társaságában tölteniük, nem pedig kevesebbet. Azok a beszélgetések, amelyeket a sajátunktól eltérő véleményű emberekkel folytatunk, toleranciát szülnek, elősegítik a különbözőségek tiszteletét, és megerősítik demokráciáinkat.”