Ezer ELTE-s dolgozó követel azonnali béremelést

2024. február 19. – 10:08

Másolás

Vágólapra másolva

852

Pár nap alatt több mint ezer ELTE-s dolgozó támogatta aláírásával azt a nyílt levelet, melyet a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének ELTE Intézményi szervezte (FDSZ-ELTE) és az egyetem Közalkalmazotti Tanácsa közösen címeznek az egyetem fenntartójának, olvasható az FDSZ közleményében.

Az aláírók a munkáltatói döntésen alapuló illetmény (2021-22-től bevezetett „15+15%”) alapbérbe való beépítését, az így létrejövő garantált alapbérek legalább 50 százalékos azonnali, minden munkakörben és beosztásban való emelését, az oktatói-kutatói és a közalkalmazotti bértáblák felülvizsgálatát, a nemzetgazdasági átlagnak megfelelő garantált tanársegédi minimumbér bevezetését és bértáblában való rögzítését, a további oktató kollégák, illetve a kutatást-oktatást támogató kollégák bérezésének ehhez igazítását, és inflációkövető garantált éves emelés bevezetését követelik.

Mint írják, az ELTE egyike annak a néhány állami fenntartású felsőoktatási intézménynek, ahol továbbra is a felsőoktatási bértáblában szereplő összegek határozzák meg a garantált bért. Egy évvel ezelőtt a növekvő infláció és a garantált bérminimum emelése miatt az ELTE-n a legrosszabb garantált bérrel bíró munkakörökben „intézményi minimálbért” vezették be: a tanársegédek esetében bruttó 380 ezer, az adjunktusok esetében bruttó 420 ezer, az oktatást-kutatást támogató munkatársak esetében pedig bruttó 362 ezer forint. Az elmúlt év
maginflációja (18,2%) ezt a korrekciót azonban felemésztette, a docensi és egyetemi tanári munkakörben dolgozók körében pedig nem is került sor hasonló rendszer bevezetésére.

Arról, hogy milyen bérfeszültségek vannak a köznevelésben és a felsőoktatásban, Egy tanárszakos gyakornok több pénzt visz haza, mint az őt tanító egyetemi adjunktus című cikkünkben olvashat bővebben.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 405,04 Ft
USD 365,07 Ft
További élő árfolyamok!