Felülvizsgálják az állami egészségügyi és családtámogatási kiadásokat, a PM szerint Brüsszel miatt

2023. július 5. – 07:59

Másolás

Vágólapra másolva

A kormány 1262/2023. (VII. 4.) Korm. határozata a közkiadások hatékonyságának felülvizsgálatáról címmel jelent meg kedden éjjel a Magyar Közlönyben egy határozat arról, hogy a 2021. évi zárszámadás alapján át kell nézni az adott év kormányzati kiadásainak legalább 10 százalékára kiterjedő mértékben a 2023. évben az egészségügyre, valamint a családtámogatásra és lakhatásra fordított kiadásokat és a kapcsolódó adókedvezményeket – vette észre a Hvg.hu. A zárszámadás tartalmazza a költségvetés végrehajtását, összeveti a költségvetési törvényben tervezett és a ténylegesen megvalósult bevételeket és kiadásokat.

A határozat szövegéből kiderül, hogy a feladat megszervezésével a pénzügyminisztert bízzák meg, valamint hogy a felülvizsgálat része a Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervében szereplő, a közkiadások hatékony felhasználásának javítása kiadási felülvizsgálatok révén című reformnak.

A pénzügyminiszternek ehhez egy külön egységet is fel kell állítania a Pénzügyminisztériumban, ez lesz a kiadások felülvizsgálatának koordinálásáért és
elvégzéséért felelős szervezeti egység. Nemcsak az egészségügyi kiadásokat vizsgálják meg, hanem a 2022. évi zárszámadás alapján az oktatásra és állami beruházásokra fordított kiadásokat is, ami már a 2024-es kiadásokra lesz hatással.

A mellékletben részletesen kitérnek arra is, hogy milyen területeket kell vizsgálni. Az egészségügyben érintett lesz a felülvizsgálatban a Nemzeti Népegészségügyi Stratégiával összefüggő feladatok mindegyike, az összevont szakellátás, a nagy értékű gyógyszerfinanszírozás, a gyógyszertámogatás kiadásai, a gyógyszertámogatási céltartalék, egyéb gyógyászati segédeszköz, támogatás és kölcsönzés támogatása és az egyedi készítésű gyógyászati segédeszköz támogatás.

A családtámogatás és lakhatási támogatás, ideértve a kapcsolódó adókedvezmények esetén a települési önkormányzatok egyes szociális és gyermekjóléti feladatainak támogatásából a családi bölcsőde, bölcsőde és mini bölcsőde támogatását nézik meg, de vizsgálják a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatását, a gyesen és gyeden lévők hallgatói hitelének célzott támogatását, az esélyteremtési és önkéntes programok, feladatok támogatását, az esélyteremtő, önkéntes és kríziskezelő programok, valamint feladatok támogatását is. Átnézik a fiatalok első sikeres nyelvvizsgájának támogatását, a családi pótlékot, az anyasági támogatást, a gyermekgondozást segítő ellátást, a gyermeknevelési támogatást, továbbá a gyermekek születésével kapcsolatos szabadság megtérítését is.

Szerdán délelőtt a Pénzügyminisztérium közleményt adott ki a témában. Azt írják, nem a kormány, hanem Brüsszel és a baloldal akar megszorításokat. „A közkiadások felülvizsgálatára Brüsszel kérésére kerül sor” – áll az MTI-ben közzétett közleményben. „A kormány az Európai Bizottság kérésére és országspecifikus ajánlásait követve hozza létre a ‘Közkiadások Felülvizsgálata Munkacsoportot'” – írják még azzal, hogy „a kormány álláspontja továbbra is határozott abban, hogy semmiféle, a magyar családtámogatások és a rezsicsökkentés eltörlésére irányuló brüsszeli kérésnek nem teszünk eleget”.

Az MTI azt írja, hogy az Európai Bizottság májusban szólította fel Magyarországot a költségvetési egyensúly további erősítésére és kérte, hogy 2023 végére szüntesse meg a hatályban lévő energiatámogatási intézkedéseket. „Határozottan elutasítjuk, hogy Brüsszel megszorításokat akar és el akarja törölni a rezsicsökkentést” – közölte a Pénzügyminisztérium. A rezsicsökkentés, a családtámogatások, a nyugdíjasok védelme mind az idei, mind a jövő évi költségvetésben biztosított, egyedül Brüsszel és a baloldal akar megszorításokat – tették hozzá.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!